V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Hlavního akcionáře Novy převzal operátor AT&T

  • ČTK
  • 17. 06. 2018 22:00

Americká telekomunikační společnost AT&T dokončila převzetí mediální firmy Time Warner. Obchod v hodnotě 85 miliard dolarů (v přepočtu 1,9 bilionu Kč), přichází dva dny poté, co dohodu schválil soud. Převzetí Time Warner, včetně jejích dluhů, je podle agentury Thomson Reuters čtvrtou největší fúzí v dějinách telekomunikačního, mediálního a zábavního sektoru. Mezi veškerými uzavřenými obchody v historii je to dvanáctý největší.

Spojení tvrdě kritizoval americký prezident Donald Trump během své předvolební kampaně a sliboval, že ho zablokuje. Trump je hlasitým kritikem zpravodajské stanice CNN, která je součástí skupiny Time Warner. Fúzi oznámenou v říjnu 2016 loni napadlo ministerstvo spravedlnosti USA. Bylo to poprvé za několik desetiletí, kdy se americká vláda pokusila zablokovat u soudu spojení dvou firem, které si navzájem přímo nekonkurují. Na počátku tohoto týdne ale soud s krokem souhlasil. Navzdory dokončenému spojení má ministerstvo spravedlnosti stále 60 dní, aby se odvolalo proti rozhodnutí soudu, který odmítl námitku žalobce, že spojení obou firem poškodí hospodářskou soutěž a doplatí na ně spotřebitelé.

Spojení dává dohromady společnost, která produkuje zpravodajství a zábavu, s jinou, která předává tyto programy spotřebitelům. AT&T označila spojení jako nezbytný krok v boji s konkurenčními skupinami, jako jsou Amazon, Google a Netflix. Očekává se, že spojení AT&T a Time Warner vyvolá vlnu fúzí v mediálním sektoru, který převrátili hráči jako Netflix nebo Google. První na řadě by mohla být nabídka firmy Comcast na převzetí zábavního majetku firmy Twenty-First Century Fox za 65 miliard dolarů, kterou Comcast předložil ve středu.

AT&T je druhým největším mobilním operátorem a největším provozovatelem pevných linek v USA. Vlastní i provozovatele satelitní televize DirecTV. Time Warner ovládá kabelové televize CNN a HBO, filmová studia Warner Bros a je i hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova a další stanice. Svůj podíl v CME však prý chce prodat.