Hlavy vzhůru! Vyhlížíme mimozemšťany i digitální nesmrtelnost

Na prozaičtější duše čeká propracovaná mediální analýza nebo příběhy o zlaté mládeži.

Čtení máme pro pragmatiky i lidi s hlavou v oblacích. Obojí si žádá: vezměte ho ven!

Text

It’s time to take UFOs seriously. Seriously (Sean Illing, Vox)

UFO jsem řešil naposledy na gymnáziu. Můj blízký kamarád tehdy pronikal do světa médii a vzal to od těch neortodoxních. Já, odkojen Mladou frontou Dnes, zíral na jeho komplexní vysvětlení světa plné mimozemských civilizací fascinovaně a podezřívavě. Něco na tom je, říkal jsem si ve své mladistvé zvědavosti. Časem téma odeznělo a o UFO jsem neslyšel dlouhé roky. Až tento týden a safra, už zase na tom něco je! Zdrojem navíc není náctiletý kluk, ale oborově slavný politolog Alexander Wendt, který v rozhovoru pro Vox vysvětluje, proč bychom měli překročit tabu kolem UFO a začít se mu vědecky věnovat. Mluvil o tom i na TEDu. Rozhovor se ale tentokrát točí hlavně kolem třech záznamů podivných předmětů, které nedávno zveřejnil Pentagon. Tady je o tom článek na Seznam Zprávách. Rok 2020 je skutečně... zvláštní.

Kdo chce zábavné čtení na téma „proč už se mimozemšťani dávno neukázali, když UFO vídáme tolik let“, nechť se obrátí na dvě skvělá vysvětlení Fermiho paradoxu. Tady je česky otitulkované video od skvělého kanálu Kurzgesagt a tady je anglicky článek od jednoho z nejoriginálnějších blogů Wait But Wait.

Do Holocaust Survivors Dream of Electric Sheep? (Matthew Fishbone, Tablet)

Přeživších holocaustu zbývá jen pramálo. Snaha zachytit jejich svědectví je proto víc než pochopitelná. Jednou z cest jsou technicky nesmírně náročné (a teprve vznikající) interaktivní hologramy. Řešení problému s předáváním zkušenosti o nejen židovské genocidě se tak rýsuje: digitální nesmrtelnost!

Článek Matthewa Fishbonea celý projekt mapuje a je to nelehké čtení. V průběhu pečlivého textu si totiž klade otázky po smyslu zachycování desítek tisíc hodin záznamu a přemítá i o sektoru vzpomínání na holocaust jako takovém. Jde mimochodem o relevantní úvahy i pro Česko – nahrávání vzpomínek tu také běží na plné obrátky. A na závěr obvyklá výzvu: projděte si celý web. Na židovská témata zaměřený Tablet se dá přepnout do neotřelého vodorovného prohlížení. 

Vydavatelé s tvorbou vlastních seriálů skončili (Jakub Jetmar, Médiář)

Na Médiáři vyšlo jedno vyloženě nedělní čtení. Během práce v týdnu totiž putování po osudech původního českého online videa, hlavně seriálů, totiž neučtete. Článek trochu nabobtnal, ale co dělat, když je toho potřeba tolik připomenout. Na druhou stranu může nedělní čtení znamenat i něco jiného: sebrat tip na první pozapomenutý online seriál a strávit s ním pěkné odpoledne.

Audio

Vrah z města meruněk. Literární reportáže Witolda Szabłowského (Český rozhlas Vltava)

Šťastný úlovek z cesty autem. Poláci umí skvělé literární reportáže. Vltava umí dobře zpracovaná čtení. A tohle je je spojení jako lusk. Reportážní kniha Witolda Szabłowskiho je hlubokým ponorem do současného Turecka, o kterém jsem – jak jsem zjistil – nevěděl skoro nic. Načtený Vrah z města meruněk už bude k poslechu pouze pár dní, kniha ale vyšla v roce 2016 v českém překladu.

Philosophize This! – Richard Rorty (Stephen West)

Podcast Philosophize This! představuje nejdůležitější jména filozofie formou, kterou bych si přál potkat v prváku na vysoké. Eseje jsou moc hezky přečtené, přičemž správně kladený důraz je u takhle nelehkých textů předpokladem toho, že se posluchač vůbec chytá. S pořadem se seznamte třeba epizodou o Richardu Rortym. Ten stojí trochu stranou těžkých vah, které znají i lidé mimo fildu. KantLocke mají fame, jen Rorty vám ale vysvětlí.

Zkouškový (Šimon Holý, Tereza Nováková, Radio Wave)

Čerstvý seriál Radia Wave o takzvaném životě mladých sem musím zařadit. Dvě epizody mi sice ještě chybí – a zatím se zdá, že skřípající vztahy bakalářů z VŠE zachytil líp Semestr.Zkouškového mě ale těší ochota rozhlasu pouštět se namísto dalších rozhovorů do podcastu. A není to jen z nouze ctnost: příběh vyprávěný skrze útržky telefonátů je přinejmenším z hlediska audiodesignu bezvadně zpracovaný. 

Video

Mrs. America (Dahvi Waller, Hulu/HBO)

Seriál Mrs. America vypráví o vzrušující epizodě kulturních válek. V sedmdesátých letech se střetávaly hvězdy druhé generace feminismu (Betty Friedan, Gloria Steinem a další) s dnes pozapomenutou Phyllis Schlafly. Předmětem sporu byl dodatek ústavy, který připomíná (zejména vyprovokovaným shitstormem) Istanbulskou úmluvu. Seriál nemapuje jen dva svárlivé světy, které fungují přeneseně i dnes. Vzdává také hold síle newsletterů a poctivého, umouněného politikaření. To se mi líbí! 

Výtku tak mám k seriálu vlastně jedinou: krom Schlafly veskrze každého z konzervativního tábora vykresluje jednorozměrně a prostoduše. Škoda takového karikování, krom toho jde o cenné historické lekce. 

Ondřej Sliš

Partnerem Nedělní přílohy internetu je Tipsport

Partnerem Nedělní přílohy internetu je Tipsport