H&M končí s plastovými taškami, bude prodávat papírové

Počínaje dneškem končí na všech prodejnách řetězce s oblečením H&M v Česku používání plastových nákupních tašek. Značka se rozhodla je postupně na všech svých trzích nahradit papírovými. Chce tak přispět ke snížení používání plastových tašek ve světě a motivovat zákazníky k udržitelnějšímu chování při nakupování - tedy aby si nosili vlastní nákupní tašky. Nové papírové tašky v H&M nebudou zdarma, budou stát 3 Kč. Část z výtěžku řetězec věnuje nevládní ziskové organizaci Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN), zaměřené právě na šetření přírodních zdrojů a snižování použití plastů. Za peníze mají vzniknout mimo jiné desítky osvětových přednášek.

„Dlouho jsme zvažovali, jestli je nahrazení plastových tašek papírovými opravdu tou nejlepší cestou. Z některých studií totiž vyplývá, že výroba plastových tašek je menší zátěží pro životní prostředí. Nakonec jsme H&M v rozhodnutí používat tašky papírové podpořili. Zaměřujeme se na skutečné uzavření cyklu a navrácení materiálů zpět do oběhu a v posledních letech je bohužel recyklace plastů v Česku na nízké úrovni,“ vysvětluje Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky.

Značka H&M se přihlásila k přechodu na cirkulární ekonomiku, tedy dokonalému využívání materiálů po co nejdelší dobu v oběhu, do roku 2030. „Na našich prodejnách lze odevzdat starý textil, náhrada plastových tašek papírovými je dalším krokem v tomto přechodu. Mezi naše další projekty patří recyklace textilu a využití recyklovaných vláken pro vývoj nových materiálů,“ uvedla Slavomíra Barnová, PR manažerka H&M pro Česko.