HN na webu uzamkly obsah papírového vydání, začaly prodávat elektronické předplatné

List v zalomení, v němž vychází na papíře, jde koupit online, a listovat v něm flashovým prohlížečem.

Vydavatelství Economia přestalo vystavovat obsah aktuálního vydání Hospodářské noviny volně na internetu.

Deník byl dosud celý k přečtení od rána téhož dnes, kdy vyšel. Počínaje dubnem se ale ten, kdo neplatí, dostane jen na přehled titulků a když některý rozklikne, uvidí navíc jen perex (první odstavec) článku. Celé texty jsou zamčené.

„Předplatitelé Hospodářských novin budou mít po zadání přihlašovacího jména a hesla přístup k celým článkům zdarma i nadále, stejně tak jako i klienti s ročním přístupem do on-line archivu,“ informuje týdeník Marketing & Media z téhož vydavatelství.

V digitální podobě zůstal obsah tištěného vydání přístupný bez placení pouze ve čtečce na tabletech iPad. Aplikaci pro toto přenosné zařízení totiž HN uvedly ve spolupráci s Raiffeisen Bank, která prostřednictvím inzerce hradí náklady. Proto je čtečka minimálně do konce dubna ke stažení zdarma.

Ve svých tištěných přílohách začaly Hospodářské noviny propagovat elektronické předplatné. List v zalomení, v němž vychází na papíře, jde totiž koupit online, a listovat v něm prostřednictvím flashového prohlížeče Floowie. Na ihned.cz/eHN je Economia nabízí buď za 330 Kč měsíčně nebo 3600 Kč ročně, včetně DPH.

Nezlevněné roční předplatné tištěné verze přitom stojí 5819 Kč, klouzavé měsíční 480 Kč.

„HN ve flash od 1. 1. 2011 nahrazují HN v PDF, které již není možné dále objednávat,“ dočte se zájemce o předplatné (PDF zřejmě ale stále vychází). Mezi inzerovanými přednostmi nového systému je i možnost fulltextového prohledávání celého vydání. To PDF umožňovalo též, Floowie ale nabízí živější zážitek z listování. A zřejmě snadněji umožňuje zpoplatnění.

Systém Floowie používá také konkurenční vydavatelství Mladá fronta, pro svůj částečně bezplatný deník E15 či přílohu Zen, to ale tituly na webu nezpoplatňuje. E15 je přitom možné si prohlédnout každé ráno zdarma, stejně jako dosud Hospodářské noviny.

Sdílejte