V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Hokej z olympiády v Soči 2014 odvysílá Nova. ČT prý nechtěla jít do „cenových bitev“

Hokejový turnaj ze zimních olympijských her v ruské Soči ve dnech 7. až 23. února 2014 bude vysílat na volně šířených kanálech komerční televize Nova, všechny ostatní sporty nabídne tradičně Česká televize. „Je to poprvé v české historii, kdy se oficiálním televizním partnerem pro olympijské vysílání stává komerční televize,“ uvedla Nova.

Olympiáda v Londýně, jak uvedla ČT, ukončila dlouholetou éru spolupráce mezi Mezinárodním olympijským výborem a Evropskou vysílací unií (EBU), během níž evropské veřejnoprávní televize nabývaly práva na vysílání olympijských soutěží v rámci komplexní kontinentální smlouvy mezi oběma organizacemi.

Pro nadcházející olympiády v Soči a v Rio de Janeiru byla kompletní nabídka vysílaných sportů poprvé nově rozčleněna do řady samostatných programových balíčků. Jejich prodejem pro evropský region - pro 40 států - v letech 2014 a 2016 Mezinárodní olympijský výbor pověřil agenturu Sportfive, která je poprvé v historii poskytuje také komerčním televizím. Skončila tak letitá praxe, kdy se v Evropě vysílací práva na olympijské hry prodávala výhradně jako celek a pouze veřejnoprávním televizím.

Zástupci obou televizních stanic dnes oficiálně oznámili, že získali práva na nejbližší olympiádu, přičemž Nova získala exkluzivitu na jeden sport dle svého výběru, a tím bude hokej. Tento výběr v únoru potvrdí Mezinárodní olympijský výbor, ale jedná se jen o formalitu.

„Jsem přesvědčený o tom, že díky tomu, že máme v redakci za deset let vysílání Nova Sportu celou řadu kvalitních komentátorů a redaktorů, dokážeme divákům zprostředkovat olympijské vysílání ve špičkové kvalitě,“ prohlásil Marek Kindernay, ředitel kanálů Nova Sport a Fanda.

Nova, která bude hokejový turnaj vysílat na svém hlavním kanálu a na kanálu Fanda, získala zároveň i práva na další sporty pro placené kanály a internet (kanál Nova Sport a videoslužba Voyo) pro Česko a Slovensko. Na neplacených kanálech bude přenosy z dalších sportů mimo hokeje vysílat ČT, která měla na předešlých hrách vždy exkluzivitu pro české území.

„Chtěli jsme divákům tak jako během všech předchozích olympiád nabídnout kompletní vysílání olympijského dění. Na druhou stranu jsme ale díky nové situaci nechtěli jít do zbytečných cenových bitev, které by ve výsledku nepřinesly nic ani nám, ani divákům,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

ČT získala také kompletní vysílací práva pro volně šířené kanály a internet pro letní olympijské hry v brazilském Rio de Janeiru ve dnech 5. až 21. srpna 2016. Nova je bude vysílat na placených kanálech. Výši částky za přidělení práv žádná z televizí nezveřejnila.

S agenturou Sportfive podepsal dohodu také veřejnoprávní Český rozhlas. Ten tak jako jediné rádio v České republice drží rozhlasová mediální práva zimních olympijských her v Soči v roce 2014 a letních olympijských her v Riu v roce 2016. „Radiožurnál už teď redaktorsky, logisticky i technicky pracuje na přípravě zimních olympijských her v Soči,“ uvedl šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný.

Zimní hry v Soči nemají uvést žádnou novou sportovní disciplínu. V Riu bude novinkou zařazení golfu a sedmičkového rugby. Naopak další odvětví, jako softbal, závody na kolečkových bruslích, karate nebo squash s žádostmi o zařazení do programu olympijských her neuspěla. Mezinárodní jachtařská federace z programu vyškrtne windsurfing a nahradí ho kitesurfingem.