V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Holubec po 25 letech jako šéfredaktor ČTK končí

Pravomoci šéfredaktora tiskové agentury převezme v květnu 2016 její ředitel Jiří Majstr.

  • ČTK
  • 18. 06. 2015 12:20
Generální ředitel ČTK Jiří Majstr. Foto: ČTK

Generální ředitel ČTK Jiří Majstr. Foto: ČTK

Šéfredaktor České tiskové kanceláře Petr Holubec se po 25 letech ve funkci rozhodl skončit. Zpravodajství agentury bude řídit do konce dubna 2016. Od května příštího roku ji pak převezme generální ředitel Jiří Majstr, funkce se sloučí. Majstr to dnes řekl zaměstnancům na pravidelném podnikovém shromáždění.

Šestašedesátiletý Holubec je šéfredaktorem ČTK od roku 1990, kdy byl do funkce zvolen. Redaktorem ČTK byl od roku 1976. „Celý svůj profesní život jsem spojil s četkou. Nelituji toho, byl velmi bohatý. Moje spojení s agenturou už asi nelze nikdy zcela zrušit,“ řekl dnes.

Ředitel Majstr uvedl, že ověří, zda ČTK nadále potřebuje, aby generální ředitel a šéfredaktor zpravodajství byly dvě různé osoby. V řadě evropských agentur je to člověk jeden. „Proto od 1. května obě funkce spojím a dávám si asi rok na to, abych ověřil, zda je takové spojení vhodné a výhodné,“ řekl Majstr zaměstnancům.

Sedmapadesátiletý Majstr je generálním ředitelem České tiskové kanceláře od června 2011. Do funkce jej zvolila Rada ČTK poté, co rezignoval tehdejší ředitel Milan Stibral. Funkční období ředitele ČTK je dle zákona šest let, nová volba se očekává na jaře 2017.

Holubec by měl s ČTK nadále spolupracovat ve volném režimu. „Neodchází někam ke konkurenci. Chce jen zvolnit tempo a víc se věnovat rodině,“ uvedl Majstr. O Holubcovy názory velmi stojí. Holubec zažil agenturu ještě v dobách, kdy byla podřízena politickému vedení, a právě proto podle Majstra stál o to, aby se po roce 1989 dobrala k politické a ekonomické nezávislosti. „Od začátku věděl, že ekonomická nezávislost je podmínkou nezávislosti politické a jakékoli jiné,“ dodal.

Od roku 1996 bez příspěvků státu

ČTK, která byla založena v roce 1918 jako státní agentura, je od roku 1993 veřejnoprávní institucí. Je majetkově i hospodářsky oddělena od státu. Orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na její kontrolu, je sedmičlenná Rada ČTK. Její členové jsou voleni poslaneckou sněmovnou.

Česká tisková kancelář poskytuje zpravodajství většině českých médií, řadě podniků, státních institucí, zastupitelských úřadů i dalším odběratelům. Činnost ČTK byla od počátku její existence až do roku 1995 dotována státem. Od roku 1996 žádné dotace či licenční poplatky nepobírá. Hlavním zdrojem financování provozu agentury jsou výnosy z prodeje zpravodajství jejím klientům.