Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Hospodaření ČTK skončilo loni ziskem 34 milionů Kč, letos má být vyrovnané

  • ČTK
  • 29. 11. 2011 06:00

Hospodaření České tiskové kanceláře (ČTK) loni skončilo se ziskem téměř 34 milionů Kč, a to díky prodeji menšinového podílu v akciové společnosti Economia. Letos by mělo být vyrovnané. Uvádí to zpráva Rady ČTK o loňské činnosti a hospodaření agentury, kterou ve čtvrtek bez námitek projednal sněmovní volební výbor.

Výbor přesto nepřijal doporučení sněmovně zprávu schválit, když pro byli ze šesti přítomných poslanců jen zástupci vládních stran. Zbylí levicoví zákonodárci se hlasování zdrželi po výtkách, že zasedání Rady ČTK jsou neveřejná na rozdíl od ostatních veřejnoprávních médií.

Předseda rady Ondřej Šefčík neveřejnost jednání zdůvodnil tím, že rada posuzuje většinou ekonomická a strategická rozhodnutí týkající se chodu agentury, a to včetně smluv s jejími klienty. Podotkl, že ani jinde tyto údaje nejsou veřejně přístupné. Podle poslance ČSSD Ladislava Skopala by ale činnost rady měla podléhat veřejné kontrole. „Možná to dáme do zákona,“ naznačil.

Veřejnost jednání rady doporučil také předseda výboru Václav Mencl (ODS). Ocenil rovněž, že ČTK na rozdíl od Českého rozhlasu a České televize hospodaří s tím, co si vydělá svou činností, ne s tím, co dostane formou koncesionářského poplatku.

Agentura se musela loni vypořádat z úbytkem výnosů za zpravodajství v důsledku globální ekonomické krize; výnosy se podle Šefčíka snížily loni o 20 milionů Kč. Díky plánu úspor ČTK snížila náklady o 28,4 milionu Kč mimo jiné snížením počtu zaměstnanců o 38 lidí.

Generální ředitel ČTK Jiří Majstr, který byl jednání sněmovního volebního výboru přítomen, uvedl, že agentura díky rezervám nemá problém s finanční stabilitou. V hotovosti a likvidních aktivech měla ke konci loňského roku k dispozici přes 120 milionů Kč, jak uváděl též na nedávném semináři pořádaném agenturou.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura, od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. V současnosti je ČTK multimediální agenturou, která poskytuje denně na 600 textových informací, 300 fotografií, 30 audionahrávek, šest videí a pět grafů. Roční obrat agentury, která má zhruba 300 zaměstnanců, je 320 milionů korun.

Zpravodajství dodává více než 550 klientům v Česku i v zahraničí. Jsou mezi nimi nejen média, ale i firmy a státní a veřejné instituce.