V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Hospodářské noviny nově zpoplatní web, upozadí značku iHNed.cz

Grátis na webu má být zhruba desítka článků měsíčně, další budou přístupné až po zaplacení.

Newsroom Economie pohledem z vyvýšené redakce Respektu

Nový newsroom Economie v Karlíně vznikl rekonstrukcí bývalé kotlárny za 100 milionů Kč

Deník Hospodářské noviny vydavatelství Economia zpoplatní svůj web formou tzv. metered paywall. Jde o model, kdy určité množství článků za danou dobu je přístupno zdarma a teprve pak musí uživatel zaplatit. Nový model bude fungovat od října. Spolu s tím se web představí v nové grafice. Médiáři to potvrdil šéfredaktor iHNed.cz Miloš Čermák.

Tzv. metered model používá mimo jiné německý Die Welt, o němž Čermák tento týden psal do domovského listu a jehož redakci předtím navštívil.

Podle informací Médiáře by mělo být v novém nastavení webu Hospodářek k dispozici kolem deseti článků měsíčně grátis, za další se bude platit. Ceny zatím vydavatelství nezveřejnilo. Hospodářské noviny už nyní na webu zpoplatňují svůj obsah, podstatou změny, respektive nového redakčního přístupu by mělo být, aby tentýž obsah byl k dispozici jak na papíře, tak online - na klasickém webu i na mobilu a tabletu. Přitom web iHNed.cz má nově nést značku Hospodářské noviny. Značka iHNed.cz se postupně přestane používat, byť internetová adresa se měnit nemá. Technologické řešení Economia nekupovala zvenčí, vyvinula si vlastní.

Zavedení nového online předplatného se - minimálně v první fázi - nemá týkat webů dalších titulů Economie, spjatých s časopisy jako Ekonom, Respekt či Marketing & Media, ani sesterského zpravodajského portálu Aktuálně.cz.

Nový systém zpoplatnění informací z papírových novin převedených na webu je prvním výrazným počinem Economie pod vedením nového generálního ředitele Romana Latuskeho. Začal se nicméně připravovat za přechodného vedení Kamila Čermáka - jeho jmenovec Miloš Čermák nastupoval do čela iHNed.cz loni v prosinci jako manažer s odpovědností právě i „za transformaci portálu na online platformu Hospodářských novin a za nastavení rozhraní mezi volně šířeným a placeným obsahem“.