Hra školou, to je gamifikace prostá marketingu

Učení jde zábavněji, když se z něj udělá soutěž či hra. Online tomu pomáhá.

Pryč jsou doby, kdy nejvyšším výdobytkem online vzdělávání bylo video, maximálně s testem na konci. Vzdělávat se můžete v programování, jazycích nebo třeba v pravidlech pro zaměstnance, které máte ve své firmě. Za každý pokrok dostanete body, virtuální odznáčky, další úrovně a předstihnete kolegy či spolustudující. Své pokroky můžete samozřejmě sdílet na sociálních sítích.

Ačkoli má gamifikace své limity a slouží v zásadě jako podpora alespoň středně motivovaných, málokoho by před érou CodeCademy napadlo, že třeba do programování – jinak zdánlivě těžko přístupného – by se pustilo 450 tisíc uživatelů. V gamifikovaném vzdělávání lze jít mnohem dál. Jazyky i firemní policies mají svá pevně daná pravidla a jsou tedy jednoduše kontrolovatelné na výstupech (postup na další úroveň jen, pokud uživatel ze zadaných slov vyskládá větu).

Jak gamifikovaně šířit třeba osvětu chráněného sexu? Využijte trendy věci, které jsou k dispozici, a to novinky jako aplikace pro chytré telefony (a v nich přítomné pohybové senzory a mikrofony) nebo přirozené lidské vlastnosti jako soutěživost nebo zvědavost na lechtivé téma.

Využití senzorů chytrých telefonů a tabletů ve vzdělávání signalizuje další přicházející vlnu. Učíte se na kytaru? Není důvod, proč by vám k tomu nemohla pomoct aplikace. Kombinací kamery a mikrofonu zanalyzuje váš úder a doporučí vám lepší držení ruky. Pomocí vaší sbírky písniček zjistí, jakou hudbu máte rádi, a doporučí další cvičení tak, abyste mohli hrát, co rádi posloucháte. Rozezná problémové části písní a doporučí ideální postup. To vše online porovnáním se stejně zkušenými hráči.

Přidejte GPS a soutěžte o nejohleduplnějšího řidiče. Dodržujtete povolenou rychlost alespoň pět set kilometrů a umaže se vám trestný bod. Nebo, v případě řidičů s čerstým řidičákem, ohleduplnou jízdou na motorce nejnižší kubatury získejte za rok automaticky nárok na vyšší kubaturu. Odměny za dodržení rychlosti už jsou zde - jen zatím bez možnosti sdílení na sociálních sítích.