Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Připomeňte si na Twitteru či Instagramu.

Hysterie svazů tvůrců v předvečer volby šéfa ČT vrcholí, fakta jim ale nesouhlasí

„Žádáme vás, abyste zítřejší volbu GŘ ČT provedli veřejně!“ píší ARAS a FITES. Argumenty nesedí.

Organizovaní tvůrci jsou před zítřejší volbou generálního ředitele České televize čím dál nervóznější. Asociace režisérů a scénáristů (ARAS) a Filmový a televizní svaz (FITES) v prohlášení vydaném dnes v šest večer znovu tlačí na televizní radní, jak mají volbu provést.

„Žádáme vás, abyste zítřejší volbu GŘ ČT [generálního ředitele České televize – pozn. red.] provedli veřejně!“ píší ARAS a FITES.

„Vede nás k tomu mediální obraz Rady ČT, který vznikl po překvapivém průběhu první volby, který i ve vašich řadách vyvolal údiv. Zejména po článku v Respektu, který konstatuje, že pouze jeden z členů vaší Rady přiznal, že volil kandidáta, který dostal jedenáct hlasů, se domníváme, že volba aklamací je v tomto případě namístě. I poslední prezidentská volba se udála tímto způsobem,“ zní zbytek prohlášení.

Odkaz na 11 hlasů je ale mylný.

Respekt se v reportáži tištěné včera pídil po hlasech, které dostal hned v prvním kole jeden z finalistů Radomír Šimek, a potvrzení dostal jen od jednoho člena Rady ČT Jiřího Kratochvíla.

Šimek ale obdržel 8 hlasů, nikoli 11, což Respekt správně uvedl, ale svazy s chybou převzaly.

Respekt dále napsal: „Zbylých čtrnáct radních se k Šimkovi nehlásí. ‚Ničím na mě nezapůsobil. Já pro něj nehlasoval,‘ říká například radní Antonín Bajaja a podobně mluví i ostatní.“

Jak Respekt, tak ARAS a FITES nato problematizují fakt, že ne všichni dotázaní radní jim sdělili, komu dali hlas. Ti ovšem nemuseli, první volba 7. září, z níž vzešlo pět finalistů včetně Šimka, byla totiž bez diskusí uspořádána jako tajná.