Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení nových českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců a stratégů z tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 32. týden 2020
- VCCP Prague: Bezpečí, které můžete slíbit (51 %)
značka: Hyundai, klient: Hyundai Motor Czech - Silnější pro život (47 %)
značka: Český olympijský výbor, klient: Český olympijský výbor - Loosers: Šetřete po svém, spořte po našem (44 %)
značka: ČSOB, klient: ČSOB - Wollein Films: Snuggs (42 %)
značka: Snuggs, klient: Snuggswear - Taste: Dveře pro spokojený domov (38 %)
značka: Sapeli, klient: Sapeli
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným kampaním můžou experti přidat slovní hodnocení.
1. Hyundai slibuje bezpečí

Hyundai: Bezpečí, které můžete slíbit (VCCP Prague)

Hyundai: Bezpečí, které můžete slíbit (VCCP Prague)

Hyundai: Bezpečí, které můžete slíbit (VCCP Prague)
Slib, že budeme dávat pozor, jde ruku v ruce s rozloučením před každou cestou automobilem. Své blízké jím ujistíme, že pojedeme opatrně. Asistenční a bezpečnostní systémy modelu i30 jako autonomní nouzové brzdění, asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích, aktivní sledování mrtvého úhlu a další ke splnění takového slibu pomáhají. „Bezpečnostní asistenty jsou naší silnou stránkou a v kampani na model i30 se na ně zaměřujeme proto, že jde o oblíbený rodinný vůz. Právě pro tuto cílovou skupinu je bezpečnost klíčová, a to kampaň odráží,“ říká Jana Sekeráková, marketingová ředitelka Hyundai Motor Czech. O novou komunikační kampaň automobilky Hyundai se postarala agentura VCCP Prague. V Česku byl televizní spot nasazen 1. srpna. Kampaň běží také v tisku a online, v rádiu a v rámci propagace jednotlivých dealerů.
„Bezpečí, které můžete slíbit“ je podle mého názoru takříkajíc overpromise. Sebelepší bezpečnostní prvky mi v bezpečí vám a ostatním účastníkům provozu nepomůžou, pokud budu řídit jako dement. No, ale k provedení spotu: to je velmi líbívé, má atmosféru, obzvláště to večerní město.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Univerzálně omyvatelný automotive. Přehlídka mytakismů. My taky bezpečí, my taky asistenty, my taky financování. No, aspoň ta arogance už je pryč. NKP, ale profi.
Vilém Rubeš
Hezký insight. Až mám skoro trochu strach teď jezdit něčím jiným než Hyundaiem, které mě ochrání, že ano. Ze zpracování kreativy je cítit profesionalita. Takže za mě v pořádku!
Petr Laštovka (Geometry)
Bezpečné emoce.
Ivan Peterka (Peppermint)
Takže odpověď je: mami neboj, řídim přece Hyundai i30. Na to přichází dobře mířená pěsťovka. Je to jako byste se ptali řidiče tanku, tam taky nic slíbit nemůžete.
Ondřej Souček
Koncept a vhled je super. Jednoduchý a funkční. Jen se ptám, jestli se z toho něco točilo, nebo se to skládalo. Vypadá to na to druhé.
Štěpán Kleník (Brainz Studios)
2. Místo olympiády individuální pohyb

Český olympijský výbor: Silnější pro život

Český olympijský výbor: Silnější pro život
Návratem ke kořenům olympismu a jeho základním hodnotám je cílem nové celostátní kampaně Českého olympijského výboru s názvem Silnější pro život. V době krize způsobené pandemií nemoci covid-19 propaguje jednoduché kroky, kterými může každý posílit svou odolnost a lépe tak čelit nemocem. Český olympijský výbor pro novou kampaň využije mediální prostor, který měl rezervovaný pro olympijské hry v Tokiu 2020, jež byly v důsledku pandemie o rok odloženy. „Koronavirová doba je vhodnou příležitostí ke změně myšlení nad životním stylem společnosti. Chceme se vrátit k základním hodnotám zakladatele olympijského hnutí Pierra de Coubertina. Ve zdravém těle je zdravý duch,“ připomíná předseda ČOV Jiří Kejval. „Hybatelem těchto myšlenek je profesor Pavel Kolář, od něhož jsme se inspirovali a společně kampaň připravili. Chceme motivovat lidi, aby přirozeně posilovali svou obranyschopnost a byli pozitivní. Budou tak silnější pro život,“ doplnil Kejval. Základními pilíři, o které se kampaň opírá, jsou pohyb, otužování, optimismus, vztahy a odpočinek. „Současná civilizace nám ve srovnání s minulostí nabízí život v blahobytu a bezpečí. Náš organismus si na to zvykl a ztratil svou psychickou a tělesnou odolnost, kterou potřeboval v době nebezpečí nebo v době, kdy musel žít ve větším souladu s přírodou bez výraznější pomoci medicíny,“ vysvětluje Pavel Kolář.
Tohle se mi fakt líbí. Dává to smysl, je to super natočené, nikdo příliš nepřehrává a netlačí na pilu. Prostě tomu věřím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Dobrý klasický koncept, promarněná příležitost v exekucích, zejména cyklistka a maminka. A proč je na vizuálu cyklistka ve zcela nevhodných lodičkách, když ve spotu je v teniskách? Škoda i Bolka, jehož výrazný hlas zcela válcuje nevýrazné vybledlé vizuály. Neměl by nám pohyb přinášet radost, euforii, chuť do života etc.? Tady nic podobného nevidím.
Vratislav Šlapák (Mustard)
S pohybem to má jednu věc společnou - upocenost. Všechno se dá říct o chvíli dopředu, než se tam dějíček dohrabe. Překvapivost, pointa, naléhavost - ty se nedostavily. Není důležité vyhrát, ale najít sílu to dokoukat. Rádobykomičtí protagonisté, a tomu hlasy celebrit. Ach jo. NKP, ale v rámci českého takzvaného chcípáckého filmu.
Vilém Rubeš
Přátelé, tohle se mi líbí moc a moc! Jako bývalý fotbalista Rudé Hvězdy Cheb, který organizovaně do balónu nečutl od roku 1987, vám chci poděkovat, že jsem se v této kampani našel a cítím se jako olympionik! Opravdu paráda. Jen bych jako lokální patriot poprosil, aby to příště namlouval radši „náš“ Západočech Míra Bosák, jeho komentář totiž si víc spojím se sportovním výkonem. Pana Polívku mám rád, ale přece jen se mi nějak víc hodí k vínu, víte.
Petr Laštovka (Geometry)
Tento způsob využití volného mediálního prostoru je záslužný. Ale proč to nemá jednu tvář? Někde zní voiceover jako vnitřní hlas, jinde jako sportovní komentář. A „odpočiňte si“, to už jsou vyloženě hraběcí rady. Tahle kampaň měla zjevně víc režisérů, než je uvedeno.
Ivan Peterka (Peppermint)
Ten Polívka trochu zešel, co? To vám byl takovej štramák a teď je z něj páprda, co skoro nevyjde schody... A to je reklama na co? Ňáky vitamíny?
Ondřej Souček
Dobrý casting. Každý spot má jiný filmařský přístup, asi jiného režiséra, ale nevadí to. Dovedu si představit, že to namotivuje, a to je na medaili.
Štěpán Kleník (Brainz Studios)
3. ČSOB propaguje šetření po svém

ČSOB: Šetřete po svém, spořte po našem (Loosers)

ČSOB: Šetřete po svém, spořte po našem (Loosers)
V aktuálně probíhající kampani Šetřete po svém, spořte po našem ČSOB podporuje dva ze svých investičních produktů – stavební spoření a pravidelné investování. Kreativa i produkce vznikla kompletně v agentuře Loosers. „Kampaň jsme postavili na insightu, že my Češi jsme vynalézavý národ a každý máme své způsoby, jak šetřit. Tuto myšlenku vtipnou formou dramatizujeme ve videospotech a klíčových vizuálech, ve kterých s nadsázkou ukazujeme úsměvné momenty šetření. S pochopením ale nabádáme lidi, aby spoření a zhodnocování svých peněz svěřili profesionálům,“ říká k podobě kampaně Iva Bízová, creative CEO agentury Loosers. Kampaň bude v průběhu roku k vidění na vybraných webech a sociálních sítích v podobě videí a bannerů.
Stejný insight – že vynalézaví Češi dobře ví, jak šetřit -, měl minulý týden i Home Credit. Zatímco tam otec hbitě vyrobil dětem bazén ze starého valníku, tady se spořivá rodina myje ze sousedovic hadice. No, lidé, kteří dělají toto, budou skutečně investovat? Tomu moc nevěřím. Otec, který stříhá děti, se mi zamlouvá o něco víc.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Pokud je cílem ČSOB posunout se směrem od prémiového finančního ústavu k lokální kampeličce, pak dělat si legraci z klientů a používat clipartovou grafiku je asi správná cesta.
Vratislav Šlapák (Mustard)
Cílová skupina - úplnej blbec - opět oslovena. To jsme se nasmáli ftipevylům, které použil už snad Kříženecký. A to se mnou chcete mluvit o tak závažných věcech, jako je spoření a investování, ale ukazujete mi maňáskové divadýlko pro jesle? NKP na druhou.
Vilém Rubeš
Jo, insight, že Češi jsou národ vynalézaví, ten mě baví. Zpracování je nějak na mě už moc velké kombo. Nepochopil jsem, jestli pan holič jako už spoří u ČSOB, tak nemá na holiče, nebo právě tím šetří, aby mohl u ČSOB spořit. Ztratili jste mě, promiňte.
Petr Laštovka (Geometry)
Tohle je reklama pro pamětníky. Schválně, která banka před lety natočila spot, ve kterém se celá rodina, jeden člen po druhém, vykoupe ve vaně se stejnou vodou? Ano, přesně tak. S ČSOB se šetří i na nápadech.
Ivan Peterka (Peppermint)
No, slušná myšlenka pocházející ze života a dobře postavený lajny. So far so good.
Ondřej Souček
Každý se rád směje sousedům, že se koupou pod zavlažováním, a pak doma ostříhá své děti, aby ušetřil... Jednoduchý, udržitelný koncept postavený na české nátuře. Zajímalo by mě, jak by to fungovalo v zahraničí. Jo, a zase si nepamatuju, co mi vlastně ta banka nabízí za produkt.
Štěpán Kleník (Brainz Studios)
4. Snuggs chtějí detabuizovat menstruaci
Menstruační kalhotky Snuggs, které díky speciálně vyvinuté technologii absorpční vrstvy nahrazují jednorázové tampóny a vložky, chtějí vést k laskavosti k sobě, k druhým a k přírodě. „Snaha o detabuizaci menstruace je z komunikace Snuggs vedena pozitivně, klidně, inkluzivně, netlačí na kontroverzi či radikální feminismus, chce zapojit i muže bez výčitek o neznalosti,“ popisují tvůrci z agentury Wollein Films kampaň značky, která se od června do září objevuje v televizi a online.
Ale jo, proč ne. Hezké svícení, hezká holka, celé je to takové nevtíravé. Věřím, že mnoho žen kalhotky na základě kampaně vyzkouší.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Takhle zajímavý, novátorský produkt by si zasloužil i nestandardní přístup k tvorbě copy. Ta zní jako vykopírovaná z distribučního letáku pro velkoobchody.
Vratislav Šlapák (Mustard)
To je nějaký specifický jazyk, tenhle žensky menstruační. A všechny značky jím hovoří, rozdílu nepoznat. Zde to hovoření ovšem provádí rétoricky mírně řečeno neškolený hlas, který dělá divné pauzy na místech, kde by být neměly, a maličko šumluje. A zvuk míchal někdo bez sluchu, nebo někdo, kdo ty řeči nenávidí, a tak je utopil v hudbě. Celkem NKP.
Vilém Rubeš
Vysoké body dávám za fantastický nápad. V jednu dobu jsem slyšel „o těch kalhotkách“ i v tramvaji, semizdá. S tím spotem nějak nevím, no. Asi mi kapánek vadí hlas a projev té hovořící dívky. Nerozumím jí. A taky je na tom moc vidět, že je to za pět pade. Přitom takový nápad, takový nápad! Ale protože nejsem cílovka, má mi to možná být jedno. Ale není, jsem chtěl říct.
Petr Laštovka (Geometry)
Než detabuizaci menstruace v tom vidím úplně běžný produktový spot.
Ivan Peterka (Peppermint)
Já vám nevim, menstruaci nemám, ale nejde třeba o to přijmout ji takovou, jaká je, a nehrát si na to, že díky nějakejm kalhotkám o ní ani nevíte?
Ondřej Souček
Výukové video s kruhovými motivy a osmdesátkovou estetikou s prazvláštní hygienickou lascivností. Ten nádech a výdech uprostřed s křupnutím je teda hodně dada.
Štěpán Kleník (Brainz Studios)
5. Sapeli chce být první volbou
Cílem nové brandové kampaně výrobce dveří a zárubní je vštěpení klíčové asociace „Sapeli = dělá dveře“, aby ve chvíli, kdy začne uživatel uvažovat o rekonstrukci či stavbě, bylo Sapeli značkou první volby. Sekundárním cílem je ukotvení asociací spojených se značkou jako široký výběr dekorů nebo výroba na míru. U produktů, jako jsou interiérové dveře, totiž dochází k nákupnímu rozhodnutí častokrát jen jednou za život. „Do kampaně jdeme s hlavním spotem a několika mikrospoty v několika verzích. To nám umožní testovat výkon jednotlivých kreativ a scén. Kampaň se promítne do prodejen, textových, bannerových a hlavně do videoreklam,“ popisuje projektový manažer Taste Michael Koch. Před kampaní proběhl audit značky – výzkum, kde se testovaly různé asociace a sdělení. „Náš zákazník se pohybuje primárně online,“ zdůrazňuje Martin Havran, vedoucí marketingu Sapeli. „Se Sapeli jsme se rozhodli přenést rozpočet, který dřív investovali do televizních kampaní, do onlinu, kde si můžeme dovolit větší frekvenci zobrazení i množství komunikačních kanálů,“ doplňuje head of strategy Taste Anna Mejsnarová.
Já nevím. Něco tomu přebývá, nebo naopak chybí. Herecké výkony jsou poněkud toporné, celý spot má takový zvláštní „flow,“ nějak neodpovídá ani ta hudba. Jsem z toho taková rozpačitá, i když chápu, co chtěli tvůrci říct: dobré dveře prostě potřebujete.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Kdo je ta zvědavá seniorka? Má to být karikatura jako jehovisté, nebo se připletla do záběru? A kde je pán z toalety? Reklama vzbuzuje hodně otázek, ale proč jsou Sapeli jiné než jakékoliv obyčejné dveře, na to mi neodpověděla. Oceňuji razantní začátek.
Vratislav Šlapák (Mustard)
„Kartón ve futru na hajzl je přežitek. Kupte si dveře. Neuvěříte, jak je to příjemné.“ Nabídka spotřebiteli odněkud z třetího světa. To jste se teda diferenciovali... NKP, a ještě amatéřina.
Vilém Rubeš
Mělo z toho vyjít, že „Sapeli = dělá dveře“. A právě jsem se dozvěděl, že Sapeli dělá dveře proti bubnům, kakání a jehovistům. Krásný, krásný. Kdyby se tak toho dožila Božena Němcová nebo Bedřich Smetana, jak by řekl klasik. No, ne, není to nic zázračnýho. Tak třeba jindy.
Petr Laštovka (Geometry)
V Sapeli pekli spot. A všechno, co měli po ruce, tam dali. I toaletu tam dali. I podomní prodavače a sousedy tam dali. A bicí tam dali taky, protože bicí mají sousedé tuze rádi. Akorát je to tak trochu bez ladu a skladu a nemáte na to chuť.
Ivan Peterka (Peppermint)
Moje první otázka je, když přesouváte rozpočet do online, tak proč děláte třicetivteřinovej spot? Druhá otázka se týká příběhu. Proč to aspoň nezkusíte a jenom ztvárňujete situace, v nichž možná pomůžou zvukotěsný dveře. A měl bych těch otázek víc, ale je horko...
Ondřej Souček
Reklama plní to, co si klient a agentura zadali za cíl. Sapeli = dveře, hodně dveří. Ale mám pocit, že se z celého nápadu ujíždějící kamery dalo vytěžit daleko víc. Nebo alespoň já to očekával dramatičtější. Stejně tak hra se zvukem mohla být nápaditější.
Štěpán Kleník (Brainz Studios)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, vyplňte rodný list kampaně a spolu s odkazy na spoty či vizuály v dostatečném rozlišení odešlete na ondrej@aust.cz.

Kaspen mění majitele. Agenturu kupuje Tomáš Kopečný, vlastník S5IVE

Pickey mění název na Forendors, s novým jménem pomohl Michal Pastier

Kreativu DDB povede Klára Palmer z McCannu, střídá Doru Pružincovou
