Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

I „nedigitální“ značky může budovat online video

Výrobci stavebních strojů i basketbalovému svazu pomohly klipy přes internet. Jak s nimi naložili, popsali jejich manažeři v diskusi na pražské konferenci Brand Management.

Hilti

Lichtejnštejnská firma Hilti vyrábí stavební stroje a nářadí. Foto: Hilti

Výrobce stavebních strojů Hilti a Česká basketbalová federace patří mezi značky, které si začaly dobývat pozornost prostřednictvím digitálních kampaní. Hilti docílilo u svých propagačních produktových videí, které začalo umísťovat na svůj český kanál na YouTube, údajně celkem kolem půl milionu zhlédnutí, přičemž 32 % lidí je sledovalo do konce. Česká basketbalová federace získala díky třicetitisícové investici do online kampaně určené na propagaci zápasů zhruba třísettisícovou tržbu ze vstupného.

Uvedli to zástupci těchto institucí, produktový manažer Hilti Jakub Chomát a marketingový manažer basketbalové federace Martin Drábek, kteří na konferenci Brand Management diskutovali s Petrem Houzarem z české pobočky Googlu a Miroslavem Králem z MarketUp o tom, jak budovat značku v digitálním prostředí.

„Česko je náš digitální pilot“

Podle Chomáta bylo Česko pilotní zemí, v níž se lichtejnštejnská firma Hilti rozhodla investovat do digitálního marketingu. Protože jí dlouhodobě fungovala komunikace na odborné publikum v B2B opřená o speciální kanál na YouTube s inspiračními videi, využila ho firma i pro své zviditelnění u veřejnosti.

Tříměsíční kampaň, kterou realizovala, stavěla na principu how to do, tedy ukazovala cílové skupině, jak se dají produkty od Hilti používat. Kampaň využila YouTube, displejovou reklamu a optimalizaci ve vyhledávačích. „Byli jsme překvapeni impresemi a vnímali jsme zvýšení návštěvnosti na našem webu,“ popsal první výsledky Chomát.

Basketbal si zvyšuje návštěvnost

Česká basketbalová federace připravuje digitální kampaně podle Martina Drábka zhruba poslední dva roky. Chce tak zvýšit povědomí o významných utkáních i o basketbalu jako takovém a pomoci generovat vyšší návštěvnost basketbalových zápasů. Federace využívá ke komunikaci jednak Facebook, jednak vyhledávání a stejně jako Hilti také videa na YouTube. Drábek dorazil na konferenci Brand Management v lehké euforii z toho, že mužská basketbalová reprezentace získala 7. místo na Eurobasketu 2015, postoupila do olympijské kvalifikace a zajistila si účast na Eurobasketu 2017. Informace se hned objevila také na jejím webu i facebookovém profilu

Dobře zacílené online kampaně dokázaly podle Drábka přivést na basketbalové zápasy kolem 4.000 diváků.  „Menším sportům se může investice do online opravdu neskutečně vyplatit,“ uvedl marketingový manažer basketbalové federace.

YouTube: platí se jen za to, co se dokouká

Podle Petra Houzara z Googlu je kanál na YouTube schopný zajistit při komunikaci značný dosah (reach), přičemž značky platí jen za ty diváky, kteří vydrží u reklamního spotu do konce, byť může oslovit i ty, kteří odejdou po prvních pěti vteřinách. „YouTube byl první, kdo s možností přeskočit reklamu po pěti vteřinách přišel. Když vaši reklamu dosleduje do konce například zhruba 15 % diváků, za 85 % diváků neplatíte,“ tvrdí Houzar.

Úspěšnou reklamu přitom podle něj nijak nelimituje délka. Deset nejsledovanějších reklam na YouTube v loňském roce mělo podle Houzara v průměru tři minuty. V některých zemích je proto YouTube zařazován už do peoplemetrového výzkumu, protože ukazuje ve srovnání s klasickými televizemi konkurenceschopné výsledky.

Král z MarketUp pak upozornil na relativně čerstvý nástroj Googlu, výzkum Brand Lift, který pomáhá s vyhodnocením YouTube kampaní a v Česku je dostupný od začátku letošního roku. Výzkum poskytuje údaje o schopnosti vybavit si kampaň a také o známosti značky, a to ve srovnání s konkurenčními brandy. Princip výzkumu spočívá v tom, že Google definuje dvě skupiny respondentů, z nichž jedné reklamu zobrazuje a druhé ne. Následně se jich pak přímo v prostředí YouTube anonymně zeptá, zda danou reklamu zaznamenali, nebo ne. Srovnáním obou skupin pak Google zjišťuje, nakolik byla daná kampaň úspěšná.

„Jednou z prvních českých kampaní, kde byl tento nástroj využit, byla Hamé, která zaznamenala 640.000 zhlédnutí,“ uvedl Král. Následně zmínil i případové studie, jež ukázal na konferenci Videomarketing 2015 pořádané Médiářem před dvěma týdny. „Youtubeři mají v marketingových kampaních výborné výsledky, jde jen o to, vybrat si toho správného,“ zopakoval Houzar.