Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

I Tesco už prodává „ošklivou“ zeleninu, má na to značku Perfectly Imperfect

Tesco má novou kampaň proti plýtvání Perfectly Imperfect

Tesco má novou kampaň proti plýtvání Perfectly Imperfect

Od 24. ledna začíná 12 vybraných prodejen Tesco v Česku prodávat nedokonale vypadající jablka, mrkve, řepu nebo brambory. „Ošklivá“ zelenina a ovoce budou nabízeny s 20% slevou. Koupit je bude možné v prodejnách v Brně Heršpicích, v pražském Edenu, Ostravě, Frýdku Místku, Děčíně, Mělníku, Havířově, Karlových Varech, Rychnově nad Kněžnou, Sokolově, Vysokém Mýtě a Českém Krumlově.

Nedokonalé potraviny budou označené logem Perfectly Imperfect a odstartují pilotní program Teska ve střední Evropě v boji proti plýtvání potravin. Program navazuje na tutéž kampaň ve Velké Británii. „Bude záležet na zpětné vazbě od našich zákazníků, zda tuto řadu produktů zavedeme i do dalších obchodů a rozšíříme tak jejich dostupnost. Nabídka se pak bude měnit v závislosti na sezónnosti,” vysvětluje Patrik Dojčinovič, komerční ředitel společnosti Tesco pro čerstvé potraviny.

V rámci kampaně Perfectly Imperfect budou nestandardní produkty od dodavatelů přijímány i v případě, že má dané ovoce nebo zelenina zvláštní tvar nebo je příliš malé nebo příliš velké. „Tímto rozhodnutím se snažíme pomoci našim dodavatelům omezit množství znehodnocených potravin. Ovoce a zelenina v dobré kvalitě je často vyhazována, protože nesplňuje estetická kritéria, jako jsou standardizovaná velikost, váha nebo tvar, přitom jsou ve skvělém stavu a vhodné ke konzumaci,” říká Dojčinovič.

Tentýž krok proti plýtvání letos udělal v Česku i řetězec Penny nebo online supermarket Rohlik.cz, kteří do svých nabídek zahrnuli nedokonale tvarovanou zeleninu a ovoce. Tesco postupuje v nové kampani v souladu s loni zavedenou strategií proti plýtvání, která byla přijata na konferenci No Food to Waste v Budapešti. Středoevropská divize Teska se tam zavázala do roku 2020 darovat ze všech svých obchodů potraviny potravinových sbírek. 

Podle statistiky Potravinářské a zemědělské organizace (FAO) vyplývá, že jen členské státy Evropské unie vyplýtvají asi 100 milionů tun potravin ročně. Celý svět pak vyhodí za rok zhruba jednu třetinu potravin. Pokud by se plýtvání omezilo, jedna rodina by ročně ušetřila 20.000 Kč. Česko loni proti plýtvání legislativně zakročilo. Byl schválen zákon, který od roku 2018 ukládá všem prodejnám s plochou nad 400 metrů čtverečních darovat přebytečné potraviny humanitárním nebo charitativním organizacím. Do té doby byly ze zákona všechny takové potraviny likvidovány.