V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

iDnes.cz začne od diskutujících vyžadovat skutečné jméno, hlásit se půjde i účtem z Facebooku

Nový systém má začít fungovat 1. listopadu, testuje se na Technet.cz.

Zpravodajský portál iDnes.cz mediální skupiny Mafra zjednodušuje podobu diskusí pod články, s cílem čtenářské diskuse kultivovat a zajistit si větší zapojení čtenářů i redaktorů. „Budeme vyžadovat skutečné jméno,“ řekl na dnešním setkání s novináři projektový manažer iDnes.cz Pavel Kočička.

„Od 1. listopadu se lidé musejí přeregistrovat, odsouhlasit nové podmínky,“ doplnil. Dotkne se to všech 112 tisíc uživatelů, které iDnes.cz v posledním roce má (za poslední měsíc se přihlásilo 46 tisíc). Přitom 66 % nemá vyplněné jméno. Manažeři serveru očekávají zpočátku propad počtu zaregistrovaných diskutérů.

Dosavadní podoba diskusního modulu na iDnes.cz

Dosavadní podoba diskusního modulu na iDnes.cz

Nová podoba diskusního modulu na iDnes.cz

Nová podoba diskusního modulu na iDnes.cz

Nová podoba diskusního modulu na iDnes.cz

Nová podoba diskusního modulu na iDnes.cz

Test většího zapojování se redaktorů do diskusí se čtenáři probíhá na serveru Technet.cz spadající do rodiny iDnes.cz. „Na jednu stranu to funguje, diskuse zkultivovala, na druhou stranu spousta čtenářů stále diskutuje pod přezdívkami,“ podotkl Kočička.

iDnes.cz nicméně nehodlá postupovat striktně, ověřovat identitu bude jen v podezřelých případech. „Budeme to dělat stejně jako Twitter. Člověk nám musí poslat doklad se začerněnými osobními údaji,“ přiblížil na dotaz, jak ověření bude probíhat. Základem bude občanský průkaz, server bude akceptovat i další, kde bude jméno, příjmení a fotografie. Druhou možností bude přihlásit se prostřednictvím účtu na Facebooku.

„Nechtěli jsme jít třeba cestou Lidovek, kde byla registrace přes esemesku,“ poznamenal Pavel Kočička k praxi na sesterském serveru Lidových novin.

iDnes.cz podle Kočičky uvažuje o tom, jestli zavede také ověřování prostřednictvím doporučeného dopisu a prémiové SMS. To se mu ale zatím zdá příliš drahé. „Prémiová esemeska by musela být za 90 korun, abychom na tom neprodělávali,“ uvedl Pavel Kočička.

Větší pravomoci výhledově na iDnes.cz dostanou bloggeři ve speciální sekci portálu, kteří jsou prý „pod svými články dehonestováni pravidelně“. Budou moci editovat diskusi pod svými zápisky.

Mění se také odměňování tzv. dukáty, virtuální měnou iDnesu. Dosud musel každý, kdo chtěl diskutovat neomezeně, nasbírat 1000 dukátů prohlížením (načítáním v prohlížeči) stránek iDnesu. Ten, kdo se zaregistruje skutečným jménem nebo spojí svůj účet na iDnes s facebookovým, nebude této podmínce podléhat.