Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Ikea od svých zákazníků vykupuje nepotřebný nábytek

Použitý nábytek prodává Ikea ve svém speciálním koutku. Foto: Ikea

Použitý nábytek prodává Ikea ve svém speciálním koutku. Foto: Ikea

Švédský obchodní dům Ikea v Česku zavádí službu Druhý život nábytku. V rámci ní svým zákazníkům umožňuje prodat nevyužitý či nepotřebný nábytek ze své produkce. Funguje to tak, že majitel nábytek vyfotografuje, zašle přes web, zboží popíše a navrhne cenu. Poté, co se s Ikeou domluví na ceně, nabídne Ikea nábytek k prodeji v koutku se zlevněným zbožím. Na to Ikea dává jednoroční záruku. Zákazník pak nábytek přiveze, anebo využije svoz za 300 Kč. Výslednou cenu pak zákazník nedostane v hotovosti, ale nabitou na slevové kartě Ikea.

Zatím je tato služba dostupná v pilotním režimu pouze v obchodním domě v Praze na Zličíně, v případě zájmu se má rozšířit dál do dalších obchodních domů Ikey v Česku. Zaměřeno je na nábytek, netýká se to drobnějších věcí jako prostírání, ani třeba kuchyňských skříněk či desek.

„Podnikáme řadu kroků, abychom předcházeli vzniku odpadu, a služba Druhý život nábytku je jedním z nich,“ uvedl Vladimír Víšek, manažer pro udržitelný rozvoj obchodních domů Ikea v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. „Cílem služby není konkurovat internetovým bazarům. Vnímáme to jako servis pro naše zákazníky, kteří k nám chodí pravidelně nakupovat.“

Celý proces má v Ikee na starosti oddělení Recovery, které je součástí širší myšlenky cirkulární ekonomiky a od roku 2000 je součástí všech obchodních domů.