A je to tady! ČTK zveřejnila hromadné foto ze své říjnové oslavy z pražského Žofína, kde slavila svých 100 let. Najít na snímku šéfredaktora Médiáře není těžké. Najdete se taky?

Ikea spouští výkup starého nábytku naostro ve všech svých obchodních domech

Výkup starého nábytku v obchodních domech Ikea

Výkup starého nábytku v obchodních domech Ikea

Výkup starého nábytku v obchodních domech Ikea

Výkup starého nábytku v obchodních domech Ikea

Výkup starého nábytku v obchodních domech Ikea

Výkup starého nábytku v obchodních domech Ikea

Švédský nábytkářský řetězec Ikea spouští ve svých obchodních domech v Praze na Černém Mostě a na Zličíně, v Brně a v Ostravě v ostrém provozu službu Druhý život nábytku. Díky ní mohou zákazníci do obchodních domů donést a prodat nevyužitý a nepotřebný nábytek značky Ikea. Zájemci o prodej mohou nahrát fotografie starého nábytku přes web, popsat ho a ocenit. Za tutéž cenu se potom nábytek nabízí v koutku obchodního domu se zlevněným zbožím. Zákazník za to dostane od Ikey slevovou kartu, o samotný prodej se postará obchodní dům.

Služba byla od letošního ledna pouze v pilotním provozu, a to jen na Zličíně. Slovensko, které s Českem patří do téhož regionu v rámci sítě Ikea, spouští službu také od listopadu. V Maďarsku se se startem služby počítá do budoucna. “Důležitou součástí strategie Ikea je usilovat o minimalizaci odpadu a vzniku odpadu v podnikání na každodenní bázi co nejvíce předcházet. Služba Druhý život nábytku umožňuje, aby se do naší snahy zapojili i zákazníci a nábytek, který by jinak skončil nevyužitý, nabídli někomu dalšímu a prodloužili mu tím životnost,” uvedl Roman Bojko, manažer pro udržitelný rozvoj Ikey pro Česko, Maďarsko a Slovensko.

Za devět měsíců fungování se skrze službu Druhý život nábytku prodalo 1.200 výrobků v celkové hodnotě přesahující 1,1 milion Kč. V průměru čeká nábytek na nového majitele v koutku se zlevněným zbožím jeden a půl dne. “Ze všech nabídek, které nám přijdou, nepřijmeme zhruba 30 %. Důvodem může být to, že se nejedná o nábytek Ikea, nepatří mezi vykupovaný nábytek nebo už je neprodejný,” řekl Jan Král, vedoucí oddělení recovery Ikee na Zličíně. “S prodejem použitého nábytku máme zkušenosti, a proto věříme, že veškerý vykoupený nábytek následně prodáme. V případě, že by se tak nestalo, bude nábytek rozebrán a ekologicky zlikvidován,” doplnil.