V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Ikea zvýšila tržby o 7 %. Zaměří se na online prodej, chystá se do Srbska a Indie

Nábytkářská skupina Ikea, která ve 28 státech provozuje celkem 340 obchodních domů, za finanční rok od září 2015 do srpna 2016 celosvětově zvýšila tržby o 7,4 %. Tržby dosáhly 35,1 miliardy eur, v přepočtu asi 950 miliar Kč. Zisk holdingu Ikea je 4,2 miliard eur, zhruba 115 miliard Kč. Za tento finanční rok světové obchody Ikea navštívilo 783 milionů lidí, webové stránky Ikea.com 2,1 miliardy lidí. V příštím roce se hodlá holding investičně zaměřit na oblast udržitelného rozvoje, kam zamíří 3 miliardy eur, tedy zhruba 80 miliard Kč. Letos Ikea otevřela ve světě 12 nových obchodních domů a 19 nových míst pro vyzvedávání objednávek. V příštím roce se chystá vstoupit do Srbska a Indie. 

Největší tržby podle objemu vytváří Německo a USA shodně se 14% podílem, Francie s 8 %, Velká Británie s 6 % a domácí Švédsko s 5% podílem. Evropa se na tržbách podílí z 69 %, následovaná 18 % v Americe a 9 % v Asii a Austrálii. Zbylá 4 % připadají na Rusko. Jako jeden z nejrychlejších trhů v rámci koncernu uvádí Ikea Čínu. Následuje Polsko, Kanada a Austrálie. Ve věrnostním programu Ikea Family, který založila v roce 1984, nashromáždila už 100 milionů členů.

Česko se nachází na 7. místě, co se obratů týká. Za minulý rok vydělaly 4 obchodní domy v Česku a e-shop dohromady 9,3 miliardy Kč, což je meziroční 9% nárůst. Čistý zisk po zdanění byl 675 milionů Kč. Na žebříčku růstu trhů se Česko mezi ostatními zeměmi pohybuje na 9. místě. 

„Aby Ikea Group dosáhla svého cíle – stát se vedoucím světovým maloobchodním prodejcem bytového zařízení využívajícím širší spektrum prodejních kanálů –, dále rozšiřuje stávající kapacity a buduje nové jak v oblasti prodeje v obchodních domech, tak v oblasti online prodeje,“ uvádí ve výroční zprávě švédský holding.

To se týká i Česka, kde v letošním roce zavedla Ikea e-shop, zatím v lokální verzi. Na tu světovou se podle slov generálního ředitele české Ikey Marka Feltla připojí až v roce 2018. Zároveň se české Ikey týká i rozšíření stávajících kapacit. Podle posledních informací totiž v Česku hledá švédský nábytkářský řetězec další prostory na stavbu, mezi spekulacemi byly nejvíce zmiňované Čestlice. „Zatím jsme nepotvrdili ani Průhonice, ani Čestlice,“ řekl Retailku v říjnu Feltl s tím, že se Ikea možná spíše vydá cestou menšího prodejního formátu a zamíří blíže do centra Prahy.