V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Illich většinovým majitelem konference WebExpo

Zakladatel Jyxa Michal Illich koupil v pořadatelské firmě Václava Stoupy podíl 80 %.

Michal Illich

Michal Illich

Vývojář a soukromý investor Michal Illich je novým většinovým vlastníkem mezinárodní konference o internetu WebExpo. Koupil 80 % ve stejnojmenné pražské firmě, kterou dosud ovládal zakladatel výroční akce Václav Stoupa (držel 90 %, 10 % patřilo Lýdii Stoupové, nyní si Stoupa ponechá zbývajících 20 %). Investice činila řádově miliony korun, oznámil Illich. Firma dělá každá rok milionové obraty a nese zisk v řádu statisíců. WebExpo letos pořádá svůj ročník, opět v září v Praze.

Jak se daří firmě WebExpo

  • 2013: výkony 3,8 milionu Kč, zisk 120.000 Kč
  • 2012: výkony 5,1 milionu Kč, zisk 779.000 Kč
  • 2011: výkony 3,4 milionu Kč, zisk 455.000 Kč
  • 2010: výkony 2,1 milionu Kč, zisk 337.000 Kč

Zisk uváděn po zdanění. Zdroj: účetní závěrky firmy

„Byl jsem na většině ročníků WebExpo v posledních letech a líbily se mi. Dokonce mnohem víc, než slavné zahraniční konference jako Le Web. Ty se zvrhly v sérii komerčních oznámení, zatímco na WebExpo jsem se vždy i něco nového naučil,“ prohlásil nový majitel.

Konference, která zprvu probíhala jen v prostorách pražské Vysoké školy ekonomické, se i letos odehraje na více místech v metropoli. „Letošní ročník stavíme na základu, který se minule skvěle osvědčil, a sice že využijeme sály v centru Prahy. Dále spolupracujeme s iCollege a povedlo se přilákat více zahraničních hvězd,“ podotkl Illich. Ten je už pořadatelem konference pro webové vývojáře Devel.cz.

Illich pod vlastní značkou Jyxo vyvinul a dodával fulltextové vyhledávání pro Seznam.cz, Atlas.cz, Zoznam.sk nebo Vodafone. Společnost Jyxo, kterou roku 2008 koupila mediální skupina CME (vlastník televize Nova), má za sebou také vývoj platformy Blog.cz nebo reklamního systému Sklik.cz. V současné době se Illich věnuje vlastním projektům jako je FlowReader, Testomato či Wikidi, je majitelem webzinu Zdroják.cz a spoluzakladatelem a zároveň lektorem vzdělávacího projektu zaměřeného na online podnikání iCollege. Současně podporuje české startupy v pražském akcelerátoru StarupYard.

„Nějaké peníze nad rámec kupní ceny jsem do WebExpa vložil, zejména abychom získali kvalitní zahraniční řečníky. Nicméně toto nebyla hlavní motivace prodeje, Vašek Stoupa se chce do budoucna věnovat jiným aktivitám a pro nás je WebExpo dobrým doplněním k ostatním aktivitám, zejména Devel.cz, Zdroják, StartupYard,“ doplnil Illich.