V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Infobaden vybral půlmilion na online televizi

Peníze od fanoušků půjdou na honoráře a nákup videotechniky.

Jednou z tváří Infobaden TV je Tereza Seidlová (vpravo), známá z Óčka. Repro: startovac.cz

Jednou z tváří Infobaden TV je Tereza Seidlová (vpravo), známá z Óčka. Repro: startovac.cz

„Druhý nejdůvěryhodnější server na českém internetu“ Infobaden uspěl u svých fanoušků s nabídkou spustit internetovou televizi Infobaden TV, na níž potřeboval 500.000 Kč. Crowdfundingový portál Startovač zveřejnil jeho žádost před měsícem, k dnešku se podařilo získat přesně 525.894 Kč, přispěvatelů je 525, každý z nich tedy dal v průměru zhruba tisícikorunu.

Startovat s programem by se mělo brzy příští rok. „Chystáme se začít natáčet co nejdřív a zhruba od začátku února spustit,“ sdělil Médiáři jeden ze zakladatelů Infobaden, jeho nástěnkář a postrkovač Mirek Burkoň. Zpočátku má jít o jedno video týdně, doplňuje: „Nejčastěji asi monotématická zpráva či reportáž kolem tří minut, ale plánujeme jak kratší, tak delší formáty. Infobaden bude dál vycházet i psaný na našem serveru.“

Tým Infobaden momentálně kromě oslav diskutuje, kde se bude vysílat a jaká bude přesná podoba nového mediálního produktu. „Ozvalo se nám pár větších firem - včetně televize -, které mají zájem spolupracovat,“ doplnil Burkoň.

„Za peníze potřebujeme hlavně nakoupit techniku, kterou jsme si zatím složitě půjčovali, a začít trochu platit všechny zúčastněné. Až doteď to bylo všechno založené na jejich nadšení – od autorů po herce a postprodukci –, všichni to dělali ve volném čase. Teď se tomu budeme moct věnovat daleko víc,“ je přesvědčen tvůrce.

Infobaden už před časem začal na svém webu nabádat lidi, aby mu přes PayPal posílali na provoz „koncesionářské poplatky“. Tak se ale podařilo vybrat jen pár tisíc: „Nikdo nám nevěřil, že je potřebujeme a opravdu vybíráme.“

Co bude Infobaden TV

Televizní odnož psaného zpravodajství se představuje jako „druhá televize, za kterou si platíte“. Mezi její tvůrce patří Lukáš Vychopeň, známý jako jeden z autorů webu Kompost.cz a dnes také jako stand-up komik, Tereza Seidlová, donedávna průvodkyně magazínem New Look televize Óčko, či Mikoláš Tuček, autor a moderátor pořadů Applikace a Re-play na Primě Cool.

Tuzemské recesistické zpravodajství Infobaden News s vymyšlenými zprávami podobajícími se reálnému dění má svůj předobraz v americkém webu TheOnion.com, respektive jeho video odnoži Onion News Network, názvem inspirované zpravodajskou televizí CNN.