Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Iniciativa Česko za český éter chce podpořit novou domácí tvorbu

  • ČTK
  • 17. 11. 2011 07:00

Česko za český éter je iniciativa promotérů, pořadatelů, vydavatelů a hudebníků, jejímž cílem je vyvolat diskuzi nad současným vztahem českých médií k nové domácí tvorbě. Svým podpisem podpořili iniciativu členové skupin Tři Sestry, Divokej Bill nebo Rybičky 48, kteří tak chtějí upozornit na to, že se česká rádia ve svém vysílání dostatečně nezaměřují na nové české písně.

„Podle našeho názoru nedávají česká rádia příliš prostoru novým, mladým kapelám. Je to dáno i tím, že většinu celoplošných rozhlasových stanic koupili zahraniční investoři,“ řekl ČTK za iniciátory celého projektu Ondřej Polák, který je zároveň členem skupiny O5 a Radeček.

Iniciátoři projektu Česko za český éter, ke kterému v současné době připojilo podpis asi tisíc lidí, chtějí vyvolat veřejnou diskuzi na téma mizení nové české tvorby z českých médií. „Reakce ze strany veřejnosti jsou zatím pozitivní,“ dodal Polák a podle něj iniciátoři zvažují, zda budou apelovat na ministerstvo kultury nebo Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, aby se současná situace změnila.

„Podíl české hudby je v kompetenci provozovatelů rozhlasových stanic. Záleží také na posluchačích, čemu dávají přednost. Iniciativa by musela být směřována přímo na zákonodárce, kteří by stanovili nějaký minimální procentní podíl české tvorby v rozhlasovém vysílání,“ řekl ČTK Petr Kozák z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.