Internet Info zkusí tisk, kupuje ztrátové IDG

Český internetový vydavatel přebírá od americké skupiny šestici časopisů, weby a eventy.

Marek Antoš

Vydavatelství Internet Info vlastní Marek Antoš

Americké odborné vydavatelství IDG se zbavuje svých českých aktivit. Jeho dceřinou firmu IDG Czech Republic kupuje online vydavatelství Internet Info, které ovládá Marek Antoš. Vydavatel webů Lupa.cz, Root.cz či Měšec.cz tak do svého portfolia přidává časopisy Computerworld, CIO Business World, ChannelWorld, Security World, CFO World a HD World a jejich weby. Rozšiřuje též tematický záběr konferencí, přebírá totiž také čtyři odborné akce ICT ve zdravotnictví, ICT ve školství, Umělá inteligence a Cyber Security. Internet Info už pořádá dvě desítky svých eventů ročně, a to pod hlavičkou sdružení Tuesday Business Network.

„Zachováno bude celé dosavadní portfolio médií i pořádaných konferencí,“ slíbila dnes firma Internet Info. Tu Antoš vlastní z 88 %, 8 % drží Tomáš Krause a 4 % má Ján Simkanič, zároveň ředitel vydavatelství N Media, které produkuje noviny Deník N a jeho web (podílu se měl zbavit před rokem a půl, ale podle obchodního rejstříku se tak dosud nestalo).

Česká pobočka IDG (zkratka značí International Data Group) patřila stejnojmenné skupině se sídlem v Bostonu, v Česku působí od začátku 90. let minulého století, kdy tu začala s časopisem Computerworld. Její dnešní portfolio na papíře zahrnuje měsíčník, dvouměsíčník, tři čtvrtletníky a pololetník, které se tisknou v nákladu od 6.000 do 10.000 kopií. Prodej není oficiálně ověřován.

Výkonnou ředitelkou IDG v Česku dosud byla Jana Pelikánová. „Přebíráme všech 14 lidí. Jana bude na pozici ředitelky fungovat do konce ledna, poté ze zdravotních důvodů svůj pracovní poměr plánovaně ukončí a nadále bude fungovat v pozici konzultanta. V průběhu následujících dvou týdnů se všichni lidé z IDG přestěhují k nám na Hradčanskou,“ přiblížila další kroky na dotaz Médiáře marketingová ředitelka Internet Info Renata Fiedlerová.

„IDG Czech Republic je tradičně silné zejména v tištěných médiích, zatímco Internet Info je významný hráč v online světě, proto se velmi dobře doplňujeme. Na jedné straně nám toto spojení otevírá prostor ke vstupu do dalšího mediatypu, ve kterém jsme dosud nepůsobili. Zároveň však budeme moci využít svých zkušeností také k dalšímu rozvoji online titulů IDG, což posílí i naši pozici na internetovém trhu,“ věří Antoš.

Jeho Internet Info v roce 2018, kdy koupilo odborný web Business.center.cz a pak od Economie e-shop se softwarem SW.cz a katalog aplikací s magazínem a poradnou Stahuj.cz, zvýšilo obrat na 77,7 milionu Kč a dosáhlo zisku 2,6 milionu. Naopak IDG Czech Republic je v Česku ztrátové, předloni sice zvýšilo obrat na 21,3 milionu, ztráta ale činila 2,2 milionu. Rok předtím vyrobilo ztrátu 2,6 milionu, při tržbách 17,3 milionu.