Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Internet věcí aneb Přístroje všech zemí, spojte se!

Celá komunita kolem open source hardware dnes ze všeho nejvíce připomíná počátky open source software.

Dnes startuje 24 hodinový hackathon pořádaný serverem Pachube. Tento mladý startup nabízí svým uživatelům datovou infrastrukutru pro tzv. Internet of Things, tedy internet věcí.

Myšlenka internetu věcí stojí na propojení všech přístrojů do internetové sítě. Libovolná mašinka by se mohla propojit s jinou a získavat z ní údaje či předávat pokyny. S nástupem IPv6 se tak blíží doba, kdy každý jeden přístroj (auto, lednička, televize, pračka) bude mít v internetu svou adresu. Potenciál, který se tak nabízí, vypadá nekonečně a hackeři z celého světa by se měli pokusit během dneška zase kousek prozkoumat.

To, co se zdá teď velice abstraktní, má ale již řadu velmi konkrétních realizací. Doslova za pár stovek si dnes kdokoli může koupit jednoduchý čip a začít s jeho programováním. Platforma se jmenuje Arduino a je postavená na myšlence open source hardware, tedy publikování postupů pro výrobu i programování přístrojů pod svobodnou licencí.

Výsledkem je kupříkladu přístroj, klonovaný dnes desítkami nadšenců, který měří radioaktivitu po celém území Japonska a data o ní přenáší právě na server Pachube, kde si je může kdokoli zobrazit. Mimochodem slavná 3D tiskárna Josefa Průši, o které mluvil třeba na loňském setkání TEDx v Praze je postavená také nad Arduinem. Čili žádné abstrakce, konkrétní, hmatatelné věci.

Arduino a celá komunita kolem open source hardware dnes ze všeho nejvíce připomíná počátky open source software. Čeká zatím na svého Linuse Torvalda, který by dokázal její dostupnost přiblížit aspoň relativně technicky vzdělané veřejnosti. Čeká také na svého Steva Jobse, který by dokázal její výdobytky dotáhnout ve všech detailech a přinést na stoly obyčejného člověka.

Nicméně už nečeká na svou komunita a když je žák připravený, mistr se vždycky najde.

Na obzoru je nová revoluce. Technooptimisté už ví, že jejím heslem bude „Přístroje všech zemí spojte se!“ Pro běžné smrtelníky ale bude nejčastěji mít podobu nevinné otázky manželky: “Miláčku, prosím tě, na jaké doméně nám běží lednička?”