Internetové investigativy umenšují toxický chaos

Novináři musejí odhalovat vlivné i na internetu. Uplynulý týden ukázal dobrou praxi.

Kdo má vliv, musí počítat s možností odhalení.

Kdo má vliv, musí počítat s možností odhalení. Photo by Taylor Deas-Melesh on Unsplash

Česká a americká mediální scéna vzácně prožívá podobné téma: odhalení identity člověka, který anonymně spravuje politicky vlivný účet na sociálních sítích. V obou případech šlo o ukázku novinářské práce, která bude stále víc potřeba, pokud se politika nemá definitivně stát toxickým chaosem.

V Česku přišel s úlovkem Jakub Zelenka, který na svém placeném blogu dodává podstatnou informaci k politicky aktivnímu a často nevybíravému účtu @VVetvicka. Jeho majitel Václav Ágh je mediálním poradcem předsedkyně sněmovny a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Zelenka přitom chystá i další články týkající se zapojení anonymních influencerů do politických kampaní, fenoménu, o kterém v týdnu nepsal pouze o on.

V Spojených státech se mluví také o twitterovém účtu. Jmenuje se @libsoftiktok a pro svých víc než 900.000 sledujících vybírá tiktoková videa, která mají ukazovat na šílenství amerických liberálů a levičáků. Jeho autorka Chaya Raichik, jejíž jméno a agendu teď známe díky práci technologické reportérky Taylor Lorenz Washington Postu, má nezanedbatelný vliv. Její kurátorské výběry se pravidelně objevují třeba ve vysílání televize Fox News a tvůrci videí, která Raichik na svém twitterovém účtu zesměšňuje, pravidelně čelí různým útokům digitálního davu.  

Anonymní účty, které jsou schopné určovat témata na sítích, ale i v institucionalizovaných médií, představují bytostně internetový fenomén. Příchod podobných influencerů už v roce 2003 předpovídala politická teoretička Jodi Dean, která vydala článek o tom, proč internet není veřejnou sférou. Veřejnou sféru zajišťovanou institucemi podle ní nahrazují internetové „neodemokracie“. V nich namísto hledání konsenzu, který platil za hlavní zdroj legitimity, sledujeme soupeření a síťový konflikt. Klíčovou roli už nehrají transparentní procedury – legální i racionální známé třeba z vědy –, ale spíš zvláštní druh důvěryhodnosti. Právě tu reprezentují různé účty, ale i „autentičtí“ vůdcové, kteří „říkají věci, tak jak jsou“.

Z nového světa mnohým třeští hlava. Snad nejčastěji jde o novináře, kteří nešťastně vzpomínají na svůj informační monopol a svět, v němž se instituce těšily nezpochybnitelné autoritě. Tenhle svět je ale nenávratně pryč. To však neznamená, že by novinařina zcela přišla o svou hodnotu. Musí ale své praktiky dokázat uplatňovat i v digitálním prostoru, jako to dělají Zelenka a Lorenz. Sbírali a ověřovali informace, ptali se a přišli s příběhem, který je ověřitelně pravdivý. To je diametrálně odlišná situace, než jakou jsme sledovali třeba v kauze podcastera Ladislava Sinaie, která se rozjela na základě divoce šířených snímků obrazovek. Sdílel je anonymní účet, jehož majitel se ani později neměl k odpovědnosti. Novináři až zpětně korigovali příběh, o kterém ale dodnes vlastně nikdo pořádně neví, jak to celé bylo. Takhle vypadá chaotický svět, ve kterém mizí novinářská práce.

V obou zjištěních z tohoto týdne zdaleka nejde pouze o odhalení něčí identity. Zejména ukazují, jak se s politickými influencery zaplétají i strany a média, která obyčejně vzývají pravidla a odpovědnost, proklamovaných hodnot ale nedbají. Snad budou digitální investigativy vycházet stále častěji. Internet už dávno není oddělitelný od „reálného světa“, měli bychom se proto zajímat, kdo na něm má vliv a jaké má zájmy. Od toho ostatně máme novinařinu, která se tak i v očích nedůvěřivých může rehabilitovat.

Vybírám z internetu

Článek od Taylor Lorenz vzbudil mimo jiné diskusi o tom, jestli by novináři měli odhalovat něčí identitu. Souzním s názorem odborného webu Poynter. Když jde o politické působení, tak měli. 

*

STEM připravil analýzu českých nálad ohledně války na Ukrajině, šéf výzkumného ústavu Martin Buchtík ji přibližuje pro Aktuálně.

*

Všichni chtějí svobodu slova, dokud ji nezačnou praktikovat miliony lidí na jednom místě. Tehdy nezbývá, než začít diskuse moderovat, což ale nejde dělat správně, vysvětluje v dlouhém vlákně někdejší šéf Redditu Yishan Wong.

*

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o zakládání odborů nejen v Amazonu, vám poví Matěj Schneider ve svém podcastu Redneck.

*

Fauna vymírá, a tak přicházíme i o zvukovou rozmanitost

*

Dlouho tady nebyl tip na žádný tuzemský newsletter, napravuju a doporučuju Technoverse, který pro E15 připravuje Filip Zelenka. Šikovný komentář vždy doprovází shrnutí všeho důležitého, co se děje ve světě velkých technologických firem.

Prospero

Partnerem Nedělní přílohy internetu je Prospero, podcast České spořitelny o budoucnosti Česka, který moderuje novinář David Klimeš a je součástí projektu Index prosperity