Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Internetové SeeJay Radio půjde do digitálních sítí operátora Teleko

První soukromá rozhlasová stanice s celoplošnou licencí pro digitální vysílání, pražské SeeJay Radio nechá šířit svůj signál v zatím jediné fungující síti digitálního rozhlasu, kterou provozuje příbramská firma Teleko. Jí šířený signál v systému DAB a DAB+ je dostupný v Praze, Brně, Ostravě a Příbrami, celkem pokrývá 2,8 milionů obyvatel Česka.

„V tuto chvíli máme jedinou volbu, protože DAB provozuje pouze společnost Teleko, čili na rozjezd půjdeme touto cestou. Začít bychom chtěli co nejdříve,“ sdělil na dotaz Médiáře Svatopluk Janík, generální ředitel a spolumajitel společnosti SeeJay Radio a stejnojmenné stanice.

Pokrytí ČT digitálním rozhlasem. Zdroj: Teleko

Pokrytí ČT digitálním rozhlasem, stav z října 2011. Zdroj: Teleko

Na rozjezd v pozemním vysílání má rádio ze zákona půl roku od udělení licence, kterou od rady pro vysílání dostalo tento týden. Janík připomíná, že problém je v tom, že mezi lidmi zatím nejsou rozšířeny přijímače pro digitální rádio. První provozovatelé čistě digitálních stanic se tedy budou muset starat také o osvětu, propagaci nového druhu příjmu.

„My si musíme ujasnit kolik prostředků nasměrujeme do kampaně s osvětou této technologie a kolik do samotného technického provozu,“ předeslal Svatopluk Janík.

Teleko zatím do své sítě přebírá signál stanic Českého rozhlasu, rockového rádia Gama, křesťanského Proglasu a několika tematických italských stanic.

Oprávnění vysílat digitální rádio mají také České Radiokomunikace a plzeňská společnost RTI cz, ty zatím ale provoz nové technologie nespustily.