Internetu neodolám, ukrývávám proto router

Když člověk nedokáže změnit své tendence, může jim do cesty stavět překážky.

Ukrývat před sebou kabel do trezoru není ostuda.

Ukrývat před sebou kabel do trezoru není ostuda. Photo by Sigmund on Unsplash

Vypojil jsem router a schoval ho do botníku, telefon zastrčil do temného rohu šatníku. Chci totiž psát, aniž bych opakovaně navštěvoval email, Seznam, YouTube, cokoliv. Pořádně bych o svých útěcích ani nevěděl, přesto by nastávaly. Stačí drobná nejistota nad nadcházející větou, zdánlivá potřeba dohledat informaci či náhlá chuť zkontrolovat, jestli po mně někdo náhodou něco nepotřebuje. Všechny tyhle různé podněty moje hlava okamžitě překládá do třech superjednoduchých kroků, kdy ani nemusím opustit klávesnici. Zkratkou se z Wordu dostanu do prohlížeče, otevřu nové okno, napíšu jedno písmeno a bum.

Nehroutím se z toho. Příslib malého potěšení, jakkoliv mrzkého, prostě často bývá přitažlivější než dodělání úkolu, který nadšení zrovna nebudí. Dokonce se na sebe už ani nezlobím, že mě asi nikdy nezachrání technika pomodoro nebo aplikace zakazující přístup na různé stránky, protože tahle udělátka nakonec stejně není těžké vypnout. To zároveň neznamená, že bych rezignoval na nerušenou práci. Mám rád pobývání offline. Mám rád, když v bodě, kdy nevím, kudy s prací dál, nehledám vysvobození na Twitteru, ale raději chodím po pokoji. Většinou mě tehdy napadne něco docela šikovného, a to je příjemná věc.

Musím ale být skutečně offline. Nestačí u připojené sítě kliknout na „zapomenout“. Heslo si pamatuju – a boj proti jeho opětovném zadání akorát plýtvá mou pozornost. Internetový router musí úplně pryč. Až tehdy se cítím klidný a místo závisláckého ošívání se začínám radostně nudit. Chystám se psát nebo číst. A nejde pouze o práci. Nerušené může být i poflakování. Neděle offline. 

Ukrývání telefonu a routeru mně svého času ospravedlnil Evgeny Morozov, který už dobrou dekádu platí za jednoho z nejvlivnějších kritiků světa technologií. To přitom neznamená, že by neměl rád internet, že by na něm netrávil rád čas. Právě naopak. Pořídil si proto domů trezor opatřený časovým zámkem, kam zamyká mobilní telefon a ethernetový kabel, kterým připojuje notebook postrádající wifi kartu. Může pracovat na knize, aniž by ho vyčerpávalo věčné vábení internetu.

Do setkání s Morozovovým sejfem jsem měl za to, že prokrastinace je chyba, se kterou se musím vypořádat proměnou sebe samého. Začít vstávat brzo, pracovat v předem daných časových oknech, dodržovat řád. Dělat věci „správně“. Podobných doporučení ale dnes slyšíme tolik! V životě nemůžeme dostát všem. Někdy proto snad dává smysl neaspirovat na proměnu, ale zvolit méně okázalou cestu: udělat si únik či podobnou tendenci složitější. Router v botníku možná zní podivně, ale ten klid, co se dostaví?

Vybíráme z internetu

Táňa Zabloudilová napsala na Aktuálně pochvalnou recenzi o pokračování Euforie, divokém seriálu HBO o mladých lidech a jejich trápeních s láskou i drogami. Stojí za to vidět už kvůli orientaci online: podstatná část dnešních memů roste právě z Euforie.

*

Pokud by někdo nebyl přecpaný kauzou „Joe Rogan a Spotify“, přesný komentář vydal autor newsletteru Garbage Day. Připomíná v něm zásadní věc: rozdíl mezi platformou a vydavatelem.

*

Mám rád texty, ve kterých se autor opře asi do úplně každého. Dobře to umí Ondřej Slačálek, který tentokrát v Salonu Práva rozebral, jaké příběhy si vyprávíme v Česku o „Zelené dohodě“.

*

Americká politika už pěkných pár měsíců žije schvalováním obřího balíku investic, teď konečně přišel Matěj Schneider, aby shrnul, o co se hraje a kdo má na čem zájem. Nová epizoda jeho podcastu Redneck má skoro půl hodiny.

*

Nakonec něco z klidných vod YouTubu: někdo natáčí dlouhá videa ázerbajdžánského páru, který věčně něco opravuje a vaří. Je to krásné a uklidňující