Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Investice rozhlasu do programu digitálních stanic Wave, Junior, Jazz a D-dur nepřekročí 20 milionů Kč

Rádio Wave a samohrajka D-dur v digitálních sítích pokračují, nově od 1. března se v nich objevily internetové streamy Junior a Jazz.

Provoz a program čtyř digitálních stanic Českého rozhlasu budou letos stát 19,3 milionu Kč, nepočítaje v to poplatky ochranným svazům a náklady na distribuci. Před rozhlasovou radou to minulý týden uvedl generální ředitel veřejnoprávního rádia Peter Duhan. Rádio Wave pro mladé má stát 11,8 milionu Kč, Rádio Junior pro děti 6,7 milionu, tematické hudební stanice Jazz a D-dur pak 768 tisíc, respektive 273 tisíc. Konkrétně stanici Jazz postavil rozhlas z redakčních a technických rezerv Českého rozhlasu Vltava.

PLÁNOVANÉ NÁKLADY DIGITÁLNÍCH STANIC ČESKÉHO ROZHLASU V ROCE 2013, V KČ
D-dur Wave Junior Jazz
Provozní náklady a služby 66.000 882.000 763.000 179.000
Honoráře 65.000 4.300.000 2.172.000 73.000
Mzdové náklady 141.500 6.541.000 3.743.000 516.000
Nedaňové náklady - 30.000 - -
Celkem 272.500 11.573.000 6.678.000 768.000
Poznámka: Tato částka neobsahuje platby autorským svazům a náklady za distribuci signálu.

Český rozhlas minulý týden rovněž uvedl nové logo a vizuální styl celé instituce i jednotlivých stanic. Ty nově uspořádal do tří skupin: celoplošné (Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Plus), regionální a sepciální (tedy digitální).

Nová loga Českého rozhlasu

Nová loga Českého rozhlasu

Zmíněná rádia Wave a D-dur pokračují v digitálních sítích beze změny (D-dur je v nich od dubna 2005, Wave startoval v lednu 2006, čistě digitálně vysílá od září 2008), Rádio Junior pro děti a tematické hudební rádio Český rozhlas Jazz do digitálního vysílání přibyla nově, v pátek 1. března. V digitálních sítích firmy Teleko je může přijímat zhruba třetina obyvatel Česka, mají-li moderní rozhlasový přijímač schopný zvládnout formát DAB.

Pokrytí ČR signálem digitálního rozhlasu. Modře multiplex firmy Teleko, zeleně RTI cz. Zdroj: Český rozhlas

Pokrytí ČR signálem digitálního rozhlasu. Modře multiplex firmy Teleko, zeleně RTI cz. Zdroj: Český rozhlas

Český rozhlas Jazz

Logo Českého rozhlasu Jazz

Logo Českého rozhlasu Jazz

Český rozhlas Jazz na internetu vysílá celodenně, v digitálních rozhlasových sítích DAB, televizních pozemních DVB-T a satelitních DVB-S je šířen v časech od půlnoci do 16 hodin, pak je na týchž kmitočtech střídá Český rozhlas Plus, nová stanice mluveného slova. I ta začala 1. března, po zrušeném Rádiu Česko, Českém rozhlasu 6 a digitálním Leonardu.

„Navzdory všem obtížím se českému jazzu v posledních letech velmi daří: vznikly dvě jazzové katedry na vysokých školách, mladá generace nasává inspirace v zahraničí, vychází o poznání více jazzových desek než dříve. Na tento trend proto navázal Český rozhlas se svou novou jazzovou stanicí,“ uvedl autor projektu Petr Vidomus. „Je to obdoba naší digitální stanice D-Dur, ale pro jazzmany,“ podotkl s odkazem na další speciální veřejnoprávní stanici, samohrajku vážné hudby.

Programové schéma Českého rozhlasu Jazz. Kliknutím zvětšíte

Programové schéma Českého rozhlasu Jazz. Český rozhlas Jazz navazuje na projekt internetového jazzového vysílání, které probíhá už dva roky. S rozšířením do DAB/DVB-T se posluchači dočkají obohacení žánrového spektra a doplnění o nové pořady. ‚Mezi nimi je vlajkovou lodí pravidelný Rozhovor měsíces význačnými osobnostmi českého i světového jazzu. Přibyly čtvrteční Jazzové novinky s aktuálními tipy na koncerty a desky. Tyto i další pořady jsou součástí ucelené řady Jazz na druhou, která od pondělí do pátku nabízí jazzové pořady s větším podílem mluveného slova,‘ vysvětluje dramaturg Petr Vidomus. Pravidelná řada Fokus (denně v 6.00 a 18.00) přinese užší tematické výběry zaměřené na určité jazzové žánry (například free-jazz, nu-jazz, jazzrock, bop). Nebudou chybět reprízy úspěšných jazzových pořadů ze stanice Vltava a novinkou je průvodní slovo vysíláním, které mají na starost zkušení jazzoví redaktoři. Kliknutím zvětšíte

Český rozhlas Rádio Junior

Rádio Junior uvedl Český rozhlas jako „jediné dětské rádio na území Česka, které vysílá celý den živě“, právě v digitálních sítích. Vedle toho zůstává zachován hodinový blok vysílání Junioru na Dvojce, každý všední den a v sobotu od 19 do 20 hodin, od 1. dubna bude rozšířen i o neděli. Projektu šéfuje Zora Jandová, vedoucí rozhlasové tvůrčí skupiny pro děti a mládež.

„Celým dnem provázejí moderátoři, kteří se střídají pro ranní a odpolední blok. Ranní vysílání by mělo dětem pomoci vstát i se včas vypravit do školy a školky. Jak bude vysílání pokračovat, bude reflektovat přirozený průběh dne dítěte a zohledňovat, jak staří posluchači mohou být v danou dobu na dosah vysílání. Dopoledne tak bude například věnováno především mladším dětem v mateřských školách a postupně bude pokračovat směrem ke starším,“ uvedl rozhlas.

Nové logo Rádia Junior

Nové logo Rádia Junior

Součástí digitální nabídky stanice Junior je aplikace Pexeso pro chytré televizory Samsung, který s rozhlasem vytvořila brněnská společnost Mautilus.

Pexeso Rádia Junior pro chytré televizory

Pexeso Rádia Junior pro chytré televizory