Investiční centrum Sklizena získalo 50% podíl v mléčné farmě Struhy

Síť potravin Sklizeno vstupuje skrze své investiční centrum do mléčné farmy Struhy. Za neupřesněnou částku v řádech milionů korun získali majitelé Sklizena Aleš Kotěra, David Kukla a Petr Borkovec spolu s Tomášem Čuprem, majitelem Rohlik Investment, a fondem RSJ Agro, prostřednictvím My Food Centrum poloviční podíl ve farmě Struhy. Druhou polovinu drží Jindřiška Kojetínová, původní majitelka farmy. Investici farma využije na rozšíření a modernizaci produkce. Po farmách Olešná a Skřeněř jde o třetí zainvestovanou farmu. 

Farma Struhy

Farma Struhy

Ve farmě Struhy má jít díky novým penězům primárně o rozšíření stád a nákup nového technologického vybavení. Právě to umožní navýšení produkce. Vstupem do investičního centra může farma Struhy rovněž využívat zázemí Sklizena - jeho vlastní logistiku, všechny prodejní kanály a odborníky na produktové portfolio. I díky tomu se v následujících měsících má rozrůst produktová nabídka farmy.

„Oproti bankovním půjčkám je pro nás tento způsob investice finančně výhodnější, navíc získáváme velkou podporu od našeho nejvýznamnějšího partnera, což je něco, co žádná půjčka nikdy nezajistí,“ dodal Aleš Kojetín z farmy Struhy.

Sklizeno rozjelo investiční centrum letos v lednu, s cílem podpořit menší podnikatele a výrobce, kteří by mohli dodávat nebo do sítě už dodávají a vytvořit tak „kooperativní holding pěstitelů, výrobců, zpracovatelů a distributorů kvalitních potravin, kteří sdílejí stejné hodnoty“. „Tím chceme dosud roztříštěný trh efektivizovat a vytvořit konkurenceschopnou protiváhu průmyslové velkovýrobě konglomerátů,“ uvedl v lednu k založení centra Čupr. Jeho Rohlik.cz do své nabídky také navíc zalistuje produkty menších výrobců, s jejichž výběrem mu právě Sklizeno pomůže. 

Cílem My Food Centra je vstupovat do menších firem minoritně, od 30 do 49 %. V případě farmy Struhy se však po dohodě s majiteli ukázal poloviční podíl jako nejlepší řešení. „Pořád trvá, že nechceme kontrolní podíl, že by to mělo být míň než polovina,“ podotkla pro budoucí případy Adéla Flejšarová, která za Sklizeno komunikuje. Kam přesně budou další investice směřovat, nechtěla zatím komentovat: „Obecně se chystá investovat do produkce, u které je ve Sklizeno převis poptávky nad nabídkou, což jsou především vejce z volných chovů, drůbež a bezlepkové pečivo.“