Irácký regulátor televizního vysílání po ostré divácké kritice tento týden zakázal zábavní pořad, v němž byly celebrity pod záminkou účasti na dobročinných akcích vystaveny fiktivním teroristickým útokům. Mnoho diváků pořad označilo za zcela nevkusný a uvedlo, že jim připomněl strach a bezmoc, kterou zažívali za vlády teroristické organizace Islámský stát. Informovala o tom dnes agentura AP.
Reality show s názvem Tanab Raslán vysílala regionální televize Asia TV v rámci speciálního programu během muslimského postního měsíce ramadánu. Pozvání do pořadu přijala řada celebrit, včetně hereček a fotbalistů, v domnění, že jde o charitativní akci. Skutečným cílem tvůrců ale bylo je před skrytými kamerami vystavit fiktivním únosům a teroristickým útokům, po nichž je „osvobodili“ herci vystupující jako irácké bezpečnostní složky.
Při zinscenovaných přepadeních herci používali makety zbraní, falešné trhaviny a hrozili odpálením sebevražedných vest. Název pořadu byl odvozen od jména jeho moderátora Raslána Haddáda a populární irácké dětské kuličkové hry.
Pořad u diváků vyvolal pobouření a mnozí jej označili za velmi urážlivý. „Ty scény mi připomněly DAIŠ [arabská zkratka pro Islámský stát - pozn. red.],“ uvedl obyvatel Bagdádu Bašír Sáddí. „Upřímně řečeno, je to nepřijatelné, nelidské a necivilizované,“ dodal.
Někteří, včetně jednoho z herců a moderátora, ale se stažením pořadu z vysílání nesouhlasí. Haddád rozhodnutí regulátora označil za nespravedlivé s tím, že pořad poukazuje na hrdinství iráckých bezpečnostních složek.
V jednom z nejkontroverznějších dílů byla irácká herečka Nisma Tannibová odvezena do vesnice na okraji Bagdádu pod záminku, že se tam setká s rodinou, která byla vysvobozena ze spárů Islámského státu. Při cestě se ale u falešného checkpointu dozvídá, že přijíždí do nebezpečné oblasti, kde radikálové před třemi hodinami spáchali útok. Tannibovou informace znatelně znepokojí a chce se vrátit, její žádost štáb ignoruje. Následně je přivezena do domu. Je slyšet exploze a do budovy vtrhnou herci vystupující jako teroristi. Tannibová, které byly mezitím zavázány oči, křičí, pláče a po chvíli omdlí. Později ji „vysvobodí“ herci vystupující jako iráčtí vojáci.
Moderátor je navzdory kritice přesvědčen, že pořad žádná pravidla neporušil, a trvá na tom, že nedodržení smluvních podmínek přijde televizní stanici draho. „Účastníci neměli žádné výhrady, souhlasili s tím,“ poznamenal.
Producentem pořadu je aliance Íránem podporovaných převážně šíitských milic - Lidové mobilizační síly (PMF), jež bojovala proti Islámského státu po boku irácké armády.
V roce 2014 se teroristům z Islámského státu podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a skoro třetinou Iráku. V Iráku byl Islámský stát oficiálně poražen v prosinci 2017, v Sýrii o dva roky později. Za své vlády teroru skupina řezala hlavy, zotročovala ženy, páchala únosy a mnohá další zvěrstva. O život v boji proti Islámskému státu v Iráku přišly tisíce lidí. Poražena byla skupina pomocí Spojenými státy vedené vojenské koalice.

Josef Pazderka jako šéfredaktor Aktuálně.cz končí

Luděk Staněk přichází na Novu. Bude kreativním producentem komediálních seriálů

Český úspěch v Cannes Lions: McCann a Hero & Outlaw mají stříbrného Lva za PR

Leoš Mareš slaví 25 let na Evropě 2. Chce vydržet do roku 2047
