iRozhlas článkem o incidentu Procházkové porušil kodex

Web Českého rozhlasu dle radních Českého rozhlasu nedal ve zprávě prostor druhé straně.

Radní Českého rozhlasu konstatovali porušení rozhlasového kodexu ze strany zpravodajského serveru iRozhlas.cz kvůli jeho zpracování potyčky mezi redaktorkou Deníku N Petrou Procházkovou a redaktorem české verze ruské agentury Sputnik Vladimírem Frantou. Radním v článku chybělo vyjádření Franty. Tomu dala na Mediálnímu fóru 2019 Procházková facku, když podle jejího vyjádření Franta ve svém textu překroutil její vystoupení.

Na článek, který cituje vyjádření Procházkové a její domovské redakce, upozornil během listopadového zasedání radní Tomáš Kňourek a požádal vedení rozhlasu o vyjádření. Radní ale odpověď ředitele zpravodajství Jana Pokorného a šéfredaktora webu Radka Kedroně neuspokojila, jak konstatovala předsedkyně Rady Hana Dohnálková.

„Článek v pořádku nebyl. Kolega Kňourek minule načrtl hlavní problém: nebyl dán prostor druhé straně, což je zásadním porušením novinářské objektivity,“ konstatovala Dohnálková. Radní se v následném hlasování jednomyslně shodli na porušení Kodexu Českého rozhlasu. Podle usnesení iRozhlas nedostatečně dbal na „přesnost a nestrannost, spočívající především ve zjišťování a ověřování skutečnosti“.

Usnesení 109/19

Rada Českého rozhlasu na základě článku na stránkách www.irozhlas.cz z 23. listopadu 2019 s názvem „Incident na Mediálním fóru 2019. Novinářka Petra Procházková udeřila redaktora Sputniku“ konstatuje porušení Kodexu Českého rozhlasu. Konkrétně v písmeně d) Preambule Kodexu Českého rozhlasu, kde se píše, že Český rozhlas představuje fórum pro veřejnou diskusi, v níž je možno vyjadřovat široké spektrum názorů a hledisek a dále pak odstavce 6.6 Kodexu Českého rozhlasu, který říká, že Český rozhlas dbá na přesnost a nestrannost, spočívající především ve zjišťování a ověřování skutečnosti.

Zdroj: Rada Českého rozhlasu