Náš newsletter tradičně přešel na letní provoz: v červenci a srpnu chodí jednou týdně, a to v pondělí.

Jak Fofola ovládla YouTube a Facebook

Výrazná kampaň s šišlajícím psem zařadila kanál Kofoly na YouTube na třetí místo za Lego a T-Mobile. Jak se to povedlo, přibližuje Peter Mižík z agentury Zaraguza.

Peter Mižík ze Zaraguzy na konferenci Flema. Foto: Hynek Glos

Peter Mižík ze Zaraguzy na konferenci Flema. Foto: Hynek Glos

Kampaň Kofoly se šišlajícím psem eviduje na svém Facebooku a YouTube k 15. září už víc než 26 milionů zhlédnutí. Poměr zhlédnutí byl přibližně 15 milionů na YouTube ku 11.38 milionu na Facebooku. 

Kofola představila svůj nový fenomén - šišlajícího psa s předkusem - poprvé letos na jaře, kdy jeho prostřednictvím uvedla na trh novou meruňkovou příchuť. Na první kampaň navázala v srpnu druhá reklamní vlna, která přinesla mimo jiné dokonce šest verzí spotů v televizních reklamních blocích.

Televize však nebyla v případě této kampaně nejdůležitější. Pes pojmenovaný jako Ftefan získal vlastní microsite, vlastní mobilní aplikaci a především začal žít svým vlastním životem v sociálních sítích. Od onlinu se začala odvíjet celá tvorba kampaně.

Síla tohoto multichanel přístupu se pak projevila v tom, že jen 7,5 % zhlédnutí z výše uvedených 15 milionů na YouTube bylo placených. Na Facebooku získala kampaň Kofoly sponzorovanými příspěvky 41 % zhlédnutí. U Facebooku je však třeba počítat s třívteřinovým zhlédnutím videa. Poměr zhlédnutí do tří čtvrtin videa (což znamená, že se uživatel dostal k packshotu) dělal přibližně 57 %.

Zajímavost: během kampaně vzniklo přibližně šest milionů lahví s nápisem Fofola, čímž jsme lidem nabídli novou atrakci a důvod ke sdílení fotografie produktu na sociálních sítích.

Označení lahví názvem Fofola nabídlo lidem další atrakci ke sdílení fotek

Označení lahví názvem Fofola nabídlo lidem další atrakci ke sdílení fotek

Během kampaně vzrostl počet odběratelů YouTube kanálu Kofoly ze 797 na 16.160, čímž se stal tento kanál třetím největším kanálem komerční značky v Česku po Legu a T-Mobile.

Z hlediska počtu zhlédnutí vzrostla Kofola z 1,6 milionu na 17,6 milionu (15 milionů zhlédnutí získala videa Fofoly, která zároveň pomohla docílit téměř jednoho milionu zhlédnutí videím z loňské kampaně Neřešení).

Nejpopulárnější příspěvky Fofoly na Facebooku. Zdroj: Socialbakers.com

Nejpopulárnější příspěvky na Facebooku. Zdroj: Socialbakers.com

Počet odběratelů a zhlédnutí YouTube kanálu Kofoly nadále roste. Pro značky z toho vyplývá imperativ, že by měly nahrávat na YouTube top kvalitní obsah, protože na rozdíl od televize zůstává tento obsah nadále online a dá se dál sdílet.

Videa Kofoly měla v květnu a v srpnu na Facebooku největší engagement ze všech značek.

Kofola bodovala počtem interakcí

Kofola bodovala počtem interakcí


Kofola bodovala počtem interakcí

Kofola bodovala počtem interakcí

Na YouTube se sledují delší videa, na Facebooku se víc sdílí

Míra sledování videí až do konce svědčila ve prospěch YouTube videí. Díky krátké stopáži ale nešlo o tak výrazný rozdíl. Potvrzuje to ale, že na Facebooku musíte uživatelům přinést ve velmi krátkém čase výrazně vyšší přidanou hodnotu nebo zábavu. Zároveň je třeba si uvědomit, že uživatelé jsou na YouTube zvyklí sledovat delší videa ve větším počtu než na Facebooku. kde procházejí newsfeed a nad příspěvky tráví podstatně méně času.

Vývoj divácké pozornosti při sledování videa na YouTube

Vývoj divácké pozornosti při sledování videa na YouTube

Videa s Fofolou byla sdílená na Facebooku víc než sto čtyřicet tisíckrát, což přineslo 6,74 milionu organických zhlédnutí videa. Dalších 4,6 milionu bylo získáno z placené reklamy.

Vývoj divácké pozornosti při sledování videa na Facebooku

Vývoj divácké pozornosti při sledování videa na Facebooku

Videa nahrávejte do playlistů

Organizací videí do playlistů zvýšíte čas strávený s vaším obsahem, a tím i pravděpodobnost získání organických zhlédnutí. V případě, že v rámci kampaně vytváříte videoseriál, nahrajte videa na YouTube naráz. Také díky tomuto přístupu jsme v kampani AXE Etiketa 21. století získali víc než 20 % organických zhlédnutí (z celkového počtu 1,6 milionu zhlédnutí v Česku).

Pokud jde o sledování videí z obrazovek chytrých telefonů nebo mobilů, projevil se tento trend zřetelněji na Facebooku, kde si sponzorovaná videa přehrálo na mobilu nebo tabletu 64 % uživatelů. Na YouTube představovaly tyto platformy 40 % počtu zhlédnutí.

Co ještě může pomoci 

Pokud chcete vytvořit úspěšné online video, mohou vám pomoci některé z následujících tipů: Zapojte celebritu s vlivem v oblasti sociálních médií, protože ta sama o sobě může zafungovat jako médium. Není přitom od věci vyměnit herce za blogery nebo youtubery, jejichž vliv zejména u mladé generace je násobný a nabízejí příznivý poměr ceny a výkonu. Neskrývejte značku a zaujměte v prvních sekundách.