Jak hluboká je králičí nora?

Nedělní příloha internetu tentokrát působí v mnohém psychedelicky. Po článcích o LSD a pořadu s dospěláckými pohádkovými loutkami se zbytkem tipů vracíme zpátky na zem. Jenže i při čtení investigativního článku nebo prohlížení memů s úplně obyčejnými lidmi se budete muset štípnout a ptát se, jestli se nám to celé jen nezdá.

Dnešní Příloha působí nevinně. Kam vás ale dovede – to nedokážeme říct.

Dnešní Příloha působí nevinně. Kam vás ale dovede – to nedokážeme říct.

Cesta do říše divů pokračuje přes obskurní souboj miliardářů, fantasticky rozmanitou hudbu současnosti a článek, u kterého je téma naprosto podružné. Přejeme příjemné putování.

Audio

Finding Fred (Carvell Wallace, Fatherly)

Číslo jedna na seznamu nejlepších loňských podcastů podle The Atlantic. Jde o portrét moderátora a loutkáře Freda Rogerse, jehož televizní pořad v Americe víc než 30 let vychovával děti. Způsob, jakým to dělal, tu nemá obdoby. Zaměřoval se totiž na duševní zdraví a chápání emocí včetně těch složitých - jak se vyrovnat s rozvodem nebo tím, že rodiče neřeší nic jiného než včerejší atentát na Kennedyho

Ve znejistělém světě není s podivem, že se vrací nostalgie po klidném, vždy konejšivém Rogersovi. A nejenom v sestřizích na YouTube nebo seriálech. Nejlepší obrázek si uděláte druhou epizodou podcastu Carvella Wallace. Ten se vrací k dílu, v němž se Rogers metaforicky vyrovnává s přetrvávající segregací. Výsledek je v záplavě zbožšťování nádherně lidský. 

Text

Svět podle Kočnera (Pavla Holcová a Arpád Soltész, Investigace.cz)

V pátek to byly dva roky od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Tým stojící za webem Investigace.cz podrobně shrnuje, co je zač hlavní podezřelý v aktuálním soudním procesu - vlivný podnikatel mafián Marian Kočner.

Why Does Anyone Think Michael Bloomberg Would Beat Donald Trump? (Nathan J. Robinson, Current Affairs)

Jako vždy bystrý Nathan J. Robinson do šroubku rozebere Michaela Bloomberga a jeho naděje v potenciálních volební klání s Donaldem Trumpem. Kdo chce něco podobného česky, nechť se obrátí na článek Matěje Schneidera.

Lucy In The Sky With Nazis: Psychedelics and the Right Wing (Brian Pace, Psympozia)

Psychedelika jsou v naší kultuře spojována mnohem víc s progresivními, otevřenými lidmi, kteří by mouše neublížili. A kdo takový není, ten se jím stane právě díky halucinogenům. Článek ukazuje, že to je jako vždy složitější.

Recenze Little Soldiers (Scott Alexander, Slate Star Codex)

Existují články, které dokáží nadchnout, přestože vás téma vlastně nezajímá. Scott Alexander vyšvihl parádní exemplář - jde o recenzi knížky, která se zabývá otázkou, zda je lepší pro budoucí úspěch v životě tyranský školní systém v Číně, nebo bohémský v Americe.

Alexander umí vzácným způsobem nežvanit o rozumu, ověřování faktů, prověřování biasů a podobně, ale čtivě demonstrovat, jak taková činnost vypadá. Jediný, kdo umí tak radikálně promýšlet své nebo veřejné pozice, je v Česku Michal Kašpárek. Podívejte třeba na tuhle jeho kratší polemiku. V čem se tihle dva autoři liší? Kašpárek je šikovnější se slovy. Alexander trumfuje spíš svým nerdstvím. Na pomoc si klidně pozve vagón studií a na konci článku prohlásí, že ho žádné rozuzlení nenapadá. Obojí je bezva.

Hudba na Alarmu (A2larm.cz)

Bez ohledu na politické přesvědčení musíte smeknout, jak se v poslední době daří Alarmu psát o hudbě. Hodně mě bavil kousek o dřív nemyslitelném pojení kovbojského ideálu a estetiky s žánry jako rap. Neznal jsem slovenského Dokketynapovinnou lahůdkou je i rozpitvání situace, kdy se současný pop stal z excentrického žánru vykastrovanou zábavou.

Memy

Ordinary people memes (Instagram)

Ze všech memů internetu mě poslední dobou nejvíc znepokojují ty postavené na obyčejných lidech a jejich obyčejných prohlášeních. Vůbec nevím, co s nimi počít.

Ondřej Sliš & Jakub Jetmar

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George