Jak poodstoupit od žáru současného dění

Metod poodstoupení je spousta: můžeme třeba zkusit chápat politiku jako módu. 

Máloco mi zvedne náladu jako propršený týden. Pokud to máte jinak, přijměte alespoň záminku trávit více času doma s našimi texty.

Máloco mi zvedne náladu jako propršený týden. Pokud to máte jinak, přijměte alespoň záminku trávit více času doma s našimi texty.

Pro ty, které nenasytí dlouhé, hloubavé články, máme připravený telegrafický nášup.

Text

James Baldwin: How to Cool It (Esquire Editors)

Rasové nepokoje ve Spojených státech jsou spektáklem, od něhož se stěží odtrhává zrak. Pro krapet odlišnou perspektivu doporučujeme dva články – jsou dekády staré, přitom svým vyzněním hovoří k dnešku s nezměněnou naléhavostí. První je rozhovor s legendou boje za práva menšin Jamesem Baldwinem. Ten se vrací k masovým demonstracím šedesátých let, které v zámoří rozhodně nebyly jen hippie dekádou.

The cats were right when they were told by somebody, some cop, some leader, some mayor to go home. They said you go home - we are home, baby. We can take care of ourselves.

Dostal jsem se i k stařičkému článku Huntera Thompsona, který na začátku 70. let psal o etnických třenicích v Los Angeles. Policie tehdy zabila prominentního latino novináře Rubena Salazara. Thompson celou kauzu popsal pro časopis Rolling Stone svým nezaměnitelným stylem: skládá novinové útržky, příhody s právníkem Oscarem Acostou (jeho karikaturu znáte z filmu Strach a hnus v Las Vegas) i poctivou žurnalistiku. Článek je delší a v PDF, kdo má ale čtečku nebo kuráž, určitě ho zvládne.

„But I’ve thought you said you were calling from San Francisco,“ he said. „I did,“ I said. „But I was lying.“ (click)

7 + 1 staveb a další místa, jež z Karlína dělají čtvrť se špičkovou architekturou (Radek Lampa, Říkákdo.cz)

O rapidní proměně Karlína, který se z etnicky pestré čtvrti proměnil v místo drahých kaváren a korporátů, už jsme psali. Na výspu gentrifikace lze nahlížet i jinak než prizmatem konce dělnické čtvrti. Radek Lampa z ČVUT spatřuje v nově rostoucích developerských projektech krásu i užitečnost. Takové pohledy z druhé strany jsou neobvyklé – Amazon Court Lampa dokonce označuje za nejelegantnější dům v Česku. Schválně, co vy na to!

Virus v české paměti (Václav Bělohradský, Salon Práva)

Hodně lidí nemůže přijít Bělohradskému na jméno. Ale co dělat. Číst je potřeba, byť stejně jako každý říká stále to samé dokola. Aktuální pitva bludů českých dějin je navíc díky několika políčkům dobrým čtením k nedávným debatám o zásluze Rudé armády na osvobození Prahy.

The Trump-Belanciaga Complex (Kolja Reichert, 032c.com)

Horečný esej, který spojuje současnou politiku s teorií módy, Instagramem a post-ironickým designem. Text je ze stejného ranku jako článek o teorii umami, který jsme doporučovali před nedávnem. Oba na první přečtení spíš zamotají hlavu, to opojení vás ale bude bavit.

Kim Kardashian appears on your Instagram feed just as Louis XIV would have appeared at court festivities, representing no people, only the sovereign’s own power, measured today in clicks and followers.

Memy

Memetická scéna v Česku zrodila dvě laskavé drobnosti. Jednu na Facebooku, druhou na Twitteru. První z nich je vyloženě přitroublá, po chvíli dokonale otravná a dětinská, i přesto jsem ve skupině Geografické memíky pro zcestovalé pepíky strávil až příliš mnoho času a až příliš moc se smál. Jak praví stará pravda, Češi mají nejlíp značené turistické trasy a umí mapové memy. Na Twitteru pro změnu někdo tráví příliš času ve světě tweetů tamních teenagerů a skrze ně komentuje český fotbal. Velmi vzdělávací projekt. Osvěží kauzy české kopané, poučí o eskapádách současné omladiny.

Telegraficky

  • V Timesech končí maso.
  • V Seznam Zprávách stopují vztah Babiše se Šimáněm.
  • Na ČT24 připomínají sto let od traumatu Maďarska.
  • Ve Vulture shrnují protesty novinářů Timesů proti jednomu komentáři.
  • Na iRozhlas.cz rozebírá poslankyně Kořánová mediální rady.
  • Na Wavu mluví o výzkumu karantény sociolog Prokop.

Ondřej Sliš

Partnerem Nedělní přílohy internetu je Tipsport

Partnerem Nedělní přílohy internetu je Tipsport