Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Jak postavit úspěšný online mediální byznys

Zahraniční esa radila Čechům, jak vydělat médiem na webu, a nebýt nutně velký vydavatelský dům.

Ve velkém konstrastu s tamním socialistickým prostředím proběhla v pátek v dejvickém hotelu Praha podnětná konference Mediafabric. Přinesla „vizuální eseje o konvergující budoucnosti médií“, či chcete-li o budoucnosti konvergujících médií.

Jak přínosná byla pro Čechy, kteří se o takový vývoj zajímají nebo se chtějí online médii živit, to přiléhavě vyjádřil Pavel Čurda, jeden z účastníků: Mediafabric vydalo za semestr na Studiích nových médií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a za šest semestrů na žurnalistice na Fakultě sociálních věd.

Obecný poznatek ze zkušeností řečníků z řady míst světa byl následující: přemoci to, jak informují, určují vnímání jevů a kvalitu života klasické mediální nebo politické systémy, je vlastně velmi jednoduché a levné. Nacházíme se v momentu, kdy se takové letité modely přežily - žijí z podstaty, z rutiny, erodují - a být lepší znamená jen být nápaditější, pracovitější a důslednější. „Vysílací“ infrastruktury totiž už jsou prakticky zdarma.

Dokazují to zkušenosti třeba

 • demokratického rádia v západní Africe (přednášel o něm jeho šéf Peter Kahler), které šíří svůj program v angličtině a francouzštině pomocí publikačních systémů Airtime (rádio), Newscoop (CMS) a Soundcloud (audio),
 • příklad příklad latinskoamerického média Betazeta, největší tamní sítě nezávislých komunitních online médií (představil ji její zakladatel Leo Prieto),
 • či příběh Briana Steltera, který si jako student v roce 2004 dal novoroční předsevzetí, že bude psát, jak kabelové zpravodajské televize informují o válce v Iráku, postupně se vypracoval, jeho blog s 200 tisíci uživatelů měsíčně koupilo Mediabistro.com a dnes je sloupkařem renomovaných New York Times.

„Psal blog z koleje na uverzitě, o které jste nikdy neslyšeli,“ začal o Stelterovi James Breiner, který průběžně radí na NewsEntrepreneurs.com,„New York Times nikdy nenabírají děti z univerzit. Jeho vzali.“

Breiner následně poskytl nejpraktičtější návod, jak uspět. Nemluvil přitom jenom o malých či začínající online médiích, přesto dal rady, které zvládnou využít prakticky všichni, kdo mají na internetu co říct, nehledě na velikost redakce či obchodního týmu.

Novinář aby byl dnes úspěšný, musí podle Breinera umět hrát ne jednu, ale ideálně tři role naráz - mít expertízu, zkušenosti

 • žurnalistické,
 • obchodní a marketingové,
 • technické.

Neznamená to přitom, že by musel činnosti ze všech těchto oborů zastávat sám, ale musí o nich umět přemýšlet, posuzovat konání své a svého týmu z pohledu veškerých zmíněných oblastí, zvládnout rozhodovat, která řešení ze všech uvedených oborů budou efektivní.

A z jakých zdrojů online médium financovat?

 • speciální akce (menší, specializovaná média jsou blízko svému publiku, mají s ním bližší vztah než klasická, obecně zaměřená média, a tak pro ně mohou připravit přínosné akce offline)
 • exkluzivní obsah - premium content (některé publikované materiály nedávat zdarma, nechat si za ně platit)
 • přímý prodej (jako příklad Breiner uvedl e-shop britského Telegraphu, online média mohou opět využít prodej bez prostředníků, nabízejí se jednoduché platební nástroje typu PayPal)
 • služby spojené s SMS (guatemalské elPeriodico dokáže z posílání titulků zpráv na mobilní telefony pro 40 tisíc předplatitelů vytěžit 60 tisíc dolarů měsíčně, z nichž si nechá 30 %, zbytek bere mobilní operátor, který zajistí veškeré vyúčtování; podobný systém využívá třeba ekvádorský titul Elfaro)
 • členství (americký titul Texas Tribune využívá 9 úrovní čtenářského členství, „prodává kouzlo podpory nezávislého média“)
 • slevové kupóny (inzerce nabídek serverů hromadného nakupování jako je v Americe Groupon.com, u nás jeho variace Slevomat.cz)
 • marketingové/webové konzultace (místo reklamy médium prodává službu, své know-how)
 • publikování na klíč (příprava tiskové verzi pro titul, který si s tím poradit neumí)
 • nadace

Co se týče léta osvědčeného modelu obživy médií z reklamy, Breiner uznává, že když distribuci a administraci inzerátů zajišťuje stroj (Google, který má tři čtvrtiny příjmů z reklamy navázané na hledání a u bannerové reklamy je s desetinovým podílem trojkou trhu), je to samozřejmě efektivní. Radí ale: „Nenechávejte svou reklamu prodávat jen Google.“

Když si specializované online médium shání partnery vlastními silami, dokáže k tomu oproti šířeji zaměřeným a rutinněji vyráběným konkurentům ještě

 • „prodat své kouzlo“, tedy
 • stavět na tom, že inzerent buduje vztah s věrohodným médiem,
 • že se stává součástí komunity,
 • a nabídnout své emocionální sepětí s obsahem.