Jak přežít kobercový nálet recenzí na debut Jo Nesbøho Netopýr

Kniha Zlín donutila našeho sloupkaře už poněkolikáte recenzovat novou knihu Jo Nesbøho. Tedy, ne že by ho nutili oni, ale soutěž, kterou jako vždycky zaonačili tak, že se přihlásil.

Jako mně bude někdo něco říkat o Nesbøvi. Mně! Mně, který mu vymyslel obří kampaň. Dobře, tak jen vydavatel použil jednu moji větu.

Když jsem psal recenzi minule, postavil na ní vydavatel kampaň

Když jsem psal recenzi minule, postavil na ní vydavatel kampaň

Ale jinak já jsem byl v podstatě první, kdo tuhle literaturu tady začal číst. Ještě než ti všichni, kteří včera publikovali recenze na Netopýra, vůbec kdy vyslovili správně jméno hlavní postavy. Dokonce si myslím, že jsem první, kdo se na něj v Česku ptal! Co se týče severský literatury, četl jsem ji vždy ve Skandinávii, mám krásné příhody ze Švédska, Norska, i z Helsinek, a dokonce jsem to málem nepřežil. Ano, přátelé, ne-pře-žil! No a jelikož tihle všichni už dneska publikovali recenze a víceméně chválí, já bych to považoval s dovolením za skvělou marketingovou akci a řeknu vám k tomu svoje.

Je fajn, že můžeme malinko s odstupem poznávat první krůčky autora, jehož pozdější díla Pentagram nebo Nemesis všichni dobře známe. Harry Hole je tady neodolatelný, je sexy, je tam i sexy baba, která jde na věc bez velkých okolků a máme tu i řadu icebreakerů, které můžete použít, pokud je to třeba na prvním či druhém rande, či pokud se později přistihnete, že už soužijete třeba druhý týden.

Co je nejvtipnější, že jsem tam našel i „SandruPalladiu“. S nejhezčí českou fashionblogerkou Sandrou Kisić jsem měl řadu setkání právě tam. Tahle věta mi dala definitivní odpověď na to, jaká je tohle kniha. Tak tedy, přátelé, je pěkně vyspejsovaná. Jestli se dá být vyspejsovaný trochu ve stylu Simenona (Maigret, kdyby něco), kdy ani tak nejde o děj, jako o atmosféru. Zároveň si, prosím, ujasněme, že nejlepší spisovatel detektivek je úsporný McBain, kterého mám dojem i Nesbø aspoň v určitém období hltal pod lavicí. McBain umí jednou větou popisovat vnitřní stavy postav („trochu pleonasmus, pomyslel si Carella“) tak, že to ozáří celé nové světy. Navíc je vtipný.

Každopádně, když je někdo dobrej v žánru detektivek, tak já od něj beru všechno. Mám komplet Simenona, Stouta, McBaina a pochopitelně i Larssona a přirozeně i Nesbøho. Doufám, že další ranější díla budou podobnější tomuhle světu zázraků, kde je Hole ve své alkoholické manické fázi a dějí se velké věci. S knihou jsem strávil nezapomenutelné chvíle jak na lůžku, tak v obývacím pokoji, také na lůžku. Myšlenka, že kniha se musí dočíst do deadlinu, poněkud urychlila můj čas - a bylo to teda pěkně hustý. Doporučuju. Sex je pochopitelně do strany 50 (přibližně, moje čtečka neukazuje čísla stran) a pak i dále.