Jak vyfotit velké kulové

Fotografický servis severokorejské tiskové agentury KCNA se stává zdrojem specifické zábavy.

Uznávám, že dobrovolně procházet zpravodajství severokorejských médií je trochu svérázná záliba, ale pokud vás zajímá třeba teorie propagandy a manipulace, je to docela jednoduchá metoda, jak se s touto problematikou seznámit.

Na druhou stranu, propaganda severokorejského režimu je obvykle zoufale předvídatelná. Většinou ji tvoří politická oznámení a fotky Kim Čong-Ila, jak osobně dohlíží na armádu, průmysl, školství nebo zdravotnictví. Kim je na těchto snímcích obklopen armádními důstojníky nebo politickými funkcionáři, a kdybyste záběry jednoduše překreslili, získali byste svérázné dioráma – skoro jako z Ábíčka. Postavy za Kimem byste možná mohli přilepit na špejli a nechat je střídavě vykukovat za jeho ramenem.

Fotoservis agentury KCNA je svou prostoduchostí v podstatě osvěžující. Světové servisy chrlí na fotkách kdejaký výbuch, demonstrace, nablýskané výrobky nebo neméně nablýskané celebrity, a mezi tím vším se náhle zjeví zcela nedynamický statický záběr z totálně izolované země, kde se – alespoň navenek – neděje vůbec nic.

Ve ztvárňování ničeho jsou v Severní Koreji mistři. Například 5. listopadu vydala KCNA fotku z údajné Kimovy „inspekce armádní jednotky 322“, což v praxi vypadá tak, že Kim stojí se skupinou funkcionářů před neutrálním domem na neutrálním místě a hledí s nimi na strom obsypaný oranžovými plody. A takhle je to prakticky s  každou fotkou generálního tajemníka severokorejské komunistické strany – v jeho tváři abyste jakoukoliv emoci hledali mikroskopem.

Ve srovnání s tím působí i Angela Merkelová na fotkách ze summitů Evropské unie jako hyperaktivní jedinec.

Severokorejský vůdce hledí na různé věci často a rád. V říjnu 2010 proto vytvořil portugalský zaměstnanec reklamky Young & Rubicam celý blog věnovaný takovým záběrům. Každý den vydává jednu fotku a zdá se, že mu originální snímky jen tak nedojdou. Státní tisková agentura totiž pravidelně připomíná, že Kim je skutečný všeuměl.

Jak známo, když se tento muž narodil, ohlásily jeho příchod na svět vlaštovky, na nebi se zjevila dvojitá duha, vyšla nová hvězda a rozkvetly květiny, to vše v polovině února, praví oficiální životopis. Začátkem listopadu o tak zázračném muži proto vyšla celá encyklopedie, neboť slovy korejské agentury je to „veliký myslitel, teoretik, filozof, státník a vůdce národa, jakého historie lidstva dosud nepoznala“.

Pokud nejde zrovna o výčet Kimových schopností, dokáže být KCNA dokonale nekonkrétní. Věděli jste, že letos na 60 zemí oslavilo výročí narození Kim Ir Sena? Konalo se prý v nich na 450 výstav, převážně fotografických, na nichž se návštěvníci mohli kochat krásou kimirsenií a kimčongilií, tedy dvou květin nesoucích jména vládců Severní Koreje, anebo zalistovat v knihách o ušlechtilých činech Kima-otce a Kima-syna.

Škoda, že KCNA konkrétně nezmiňuje ani jednu zemi, kde taková výstava proběhla. Bylo jich prostě „mnoho“. Ovšem 20. výročí nástupu Kim Čong-Ila do čela armády si prý nenechali ujít ani v Rumunsku a v Beninu. A pak že je tahle uzavřená země jenom pro legraci!