Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Jak vysvětlit babičce, co je PR

Také máte problém vysvětlit, co vlastně děláte? Nenajdete-li vhodnou definici, zkuste to s humorem.

„A ty jako píšeš články do novin? Nebo co? Uvidíme tě někdy v televizi? Ne? A co teda vlastně celý týden děláš? Já to nechápu…“

Téměř vždy, když jsem jednou za měsíc přijel navštívit prarodiče do jižních Čech, neopomenula se mě babička zeptat, co že to vlastně dělám. Ani ne tak proto, že by kvůli stáří často zapomínala, jednoduše tomu nedokázala porozumět do té míry, aby mohla informaci předat dál. A to byl průšvih.

Vnuk její sousedky totiž již sice pomalu (ale jistě) dokončoval studium práv a chystal se na dráhu advokáta a ten od prodavačky z konzumu se zas zhlédl v truhlařině, která je přece tak „krásná a perspektivní“. Není se pak čemu divit, že při drbání na ulici se babička s poněkud chudým vysvětlením „pracuje s novinami“ cítila poněkud zahanbena.

Jenže ono to až tak jednoduše vysvětlit nelze. Opomeneme-li funkci tiskového mluvčího, pohybují se píáristé často v pozadí, kde se snaží vymýšlet příběhy pro média, připravují proslovy pro své kolegy, „hrajou“ si pod firemními profily na sociálních sítích a někteří se občas sejdou i s nějakým tím politikem. A co není vidět navenek, jako by pro ostatní neexistovalo.

Proto pokud se někdy při vysvětlování svého zaměstnání setkáte u ostatních s nepochopením, netrapte se tím. Namísto toho je zkuste pobavit.

Jak vysvětlit práci v public relations…

... manželovi či manželce
To tě ta moje práce fakt tak zajímá nebo vždycky, když se ke mně v noci překulíš a zase se zeptáš, čím že se to vlastně živím, jen chceš, abych ti pomohl usnout?

… babičce a dědovi
Dělám hodně s novinami… Ne, nepracuju až tak úplně na sběrném dvoře…

… pobožnému člověku
Někde jsem zaslechl, že píárista toho má prý docela hodně společného s Bohem. Bůh si ale nemyslí, že je píárista.

… rodičům
Práce píáristy má toho hodně společného s výchovou dětí. Raději se snažíme být připraveni a ve střehu, než až následně řešit způsobenou újmu.

… atomovému fyzikovi
Mé zaměstnání se podobá práci s nukleární zbraní. Když něco vyšlu do světa, už to nemůžu odvolat a po doručení to může způsobit naprostou katastrofu.

… dítěti
A nechceš radši lízátko?

… finančníkovi
Kolik že bych si vyúčtoval za zodpovězení tří jednoduchých otázek? Tak deset tisíc. Jestli to není moc drahý? Řekl bych, že je. A jaký je tvůj třetí dotaz?

… IT specialistovi
Pracuji v oblasti komunikace. – (Jakože prodáváš telefony nebo něco?) – Jo, tak nějak.

… stavebníkovi
Podobně jako ty buduju (vztahy), stavím (informační) dálnice a někdy i bourám (zavedené způsoby).

… kamarádům v hospodě
Moje láska se chce se mnou rozejít. Prý jediné, co dokážu, je, stoupnout si k okraji postele a vyprávět, co všechno pěkného spolu v noci zažijeme.

… filmovému fanouškovi
V práci funguju jako Fantomas. Z neustálého stresu jsem celý zelený, plešatím a články v novinách či proslovy v televizi publikuji pod identitami jiných osob.

… historikovi
Kdybych stál tehdy s Mojžíšem u Rudého moře s Egypťany v zádech, asi bych mu neporadil, jak se přes moře dostat, ale slíbil bych mu, že když to nějak dokáže, zařídím mu dvě nebo tři strany ve Starém zákoně.

… politikovi
Já myslel, že ti o veřejnost nejde.

… doktorovi a inženýrovi
Doktoři si myslí, že jejich zaměstnání je nejstarší, protože vytvoření Evy z Adamova žebra je chirurgický zákrok. Inženýři oponují, že ještě dřív Bůh vytvořit z chaosu pořádek, což byla vyloženě inženýrská záležitost. Kdo ale, vážení, myslíte, že na začátku vytvořil ten chaos?

A jak vysvětlujete práci v PR svému okolí vy?