Jakub Železný dostal od Prahy 5 dar na knihu, vedení ČT se věcí zabývá

Moderátor veřejnoprávní televize v podpoře své knihy z rozpočtu města nevidí problém.

Obálka knihy Kinského zahrada. Zdroj: Albatros Media

Obálka knihy Kinského zahrada. Zdroj: Albatros Media

Vedení České televize se zabývá finančním darem ve výši 30.000 Kč, který dostal moderátor Jakub Železný od městské části Praha 5 na podporu své knihy „povídek o ženách“ Kinského zahrada. Příběhy se odehrávají právě v reáliích pátého pražského obvodu. Moderátor v závěru knihy děkuje Renátě Zajíčkové, v době schvalování daru starostce, která je nyní poslankyní za ODS. Dar loni schválila rada městské části. Informaci jako první zveřejnila Jana Bobošíková, kritička stávajícího vedení veřejnoprávní televize.

„Povídky se odehrávají na Praze 5, kde celý rok žiju. Když jsem knihu loni vydával, standardním způsobem jsem požádal městskou část o grant. Peníze jsme využili na zaplacení ilustrátorky, křest a výjezdy na autorská čtení,“ říká Železný.

Zdůrazňuje přitom, že se nejednalo o dar od starostky, ale od městské části. Renátu Zajíčkovou viděl podle svých slov asi dvakrát v životě, v knize jí děkuje jako zástupkyni radnice. „Pod smlouvou byla podepsána tehdejší starostka, považoval jsem proto za slušné, aby se v poděkování objevila jako reprezentantka městské části. Jestli si někdo myslí, že někomu bych položil méně příjemnou otázku, protože jsem mu někde poděkoval, tak mě nezná,“ říká moderátor. „Nevidím v celé věci problém,“ dodává.

Česká televize o daru nevěděla. „S detaily se nyní seznamujeme a vyhodnocujeme, zda nedošlo k porušení Kodexu ČT,“ napsala Médiáři mluvčí Karolína Blinková. Železný uvažuje o kandidatuře na generálního ředitele, zaležet bude na tom, jestli se pokusí obhajovat Petr Dvořák. „To ještě nevím, nemohu proto odpovědět,“ říká Železný na dotaz na kandidaturu.

„Získat neobvyklou pozornost“

V poděkování jmenuje 12 lidí, mezi nimi i kolegu Richarda Samka či spisovatele Pavla Kohouta. Na protější straně stojí, že „kniha vychází za laskavého přispění Městské části Praha 5“. Ta ji podpořila s ohledem na propagaci území. „Městská část by mohla získat neobvyklou pozornost už proto, že autor knihy je veřejně působící osobou, nadto k jisté atraktivitě jistě přispěje fakt, že se jedná o jeho první podobný počin,“ stojí v důvodové zprávě. Peníze radnice loni dala také na publikaci Pavla FabinihoLukáše Cvrčka s názvem Člověk v soukolí dějin – 100 let připojení Smíchova k Velké Praze. „Všechny žádosti o dary prochází Radou městské části Praha 5,“ říká její mluvčí Lenka Abessi.

Smlouvu jako první medializovala Jana Bobošíková ve svém pořadu Aby bylo jasno. Bobošíková, před víc než 20 lety ředitelka veřejnoprávního televizního zpravodajství v období takzvané televizní krize, dlouhodobě kritizuje práci veřejnoprávní instituce. Pořad připravuje s Hanou Lipovskou, která byla mezi květnem 2020 a zářím 2021 členkou Rady České televize, kde patřila mezi největší kritiky generálního ředitele Petra Dvořáka. Poslanci ji z kontrolního orgánu předčasně odvolali, když na podzim 2021 neúspěšně kandidovala ve sněmovních volbách za Volný blok, vedený odpadlíkem z SPD Lubomírem Volným.

Kandidát Ondřej Bureš

Jakub Železný kromě své prvotiny loni vydal i satirickou novelu Kandidát z Oráčova, v níž hlavní postava Ing. Ondřej Bureš kandiduje na prezidenta, byť sedí ve vězení kvůli dotačnímu podvodu. Postava bývalého agenta StB připomíná Andreje Babiše (ANO), který se letos neúspěšně účastnil prezidentského klání.

Železný to odmítá. „Napsal jsem to jako vtípek, jestli se v tom někdo poznal, je to jeho problém. Jsem přesvědčený, že jsem neporušil žádná psaná ani nepsaná pravidla,“ říká. Odkazuje přitom na Rolanda Barthese a jeho koncept smrti autora. „Autor nemůže nést odpovědnost za něčí interpretaci. Poprvé jsem pochopil jsem pochopil, jak je těžké, když se autora ptají: Co jste tím myslel? Autor má přece právo říct: Nezlobte si, dekódujte si to, jak chcete“.