Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Janeček žádá inovovat Události. Šéf ČT24: Byl to tuzexový mercedes, ale nelze ho jen přelakovat

Vedení České televize chce zkrátit a zestručnit hlavní večerní zprávy, aby nabraly víc diváků.

Generální ředitel České televize Jiří Janeček ani ředitel zpravodajství veřejné služby Roman Bradáč nejsou spokojeni se současnou podobou a sledovaností hlavních večerních zpráv ČT Události. Janeček proto nedávno Bradáčovi uložil, aby „s tím něco začal dělat“, a Bradáč teď vymýšlí, jak Události „zesvižnit“.

Ředitel zpravodajství ČT to dnes řekl radním České televize.

Události České televize jsou nejméně sledované z večerních hlavních zpráv všech třech „velkých“ plnoformátových stanic – ČT, Novy a Primy. Sleduje je průměrně kolem 7 % procent obyvatel České republiky.

Bradáč vidí prostor pro zlepšení Událostí ve čtyřech oblastech. Pracovat se podle něj má na formě, obsahu, usazení do programového kontextu ČT1, kde narozdíl od ČT24 mají Události se zájmem diváků problém, a na propagaci jednotlivých tváří pořadu.

„Co bych nejvíc uvítal, kdyby se to změnilo všechno najednou,“ prohlásil dnes Bradáč, „Události před dvaceti lety byly, jako když si koupíte tuzexový mercedes. Ten ale za tu dobu nabral určité šrámy. A my ho nechceme jenom přelakovat.“

Formální změně by podle něj nejvíc pomohlo, kdyby se změnilo prostředí, z něhož se pořad odbavuje. „Vysíláme ze studia, které je 16 let staré, svým způsobem je vyčerpané,“ připomněl Roman Bradáč. Ideální by podle něj bylo, kdyby se uvnitř současné budovy zpravodajství ČT na Kavčích horách podařilo vybudovat studio nové.

Vedle této úspúornější varianty má Česká televize, jak radním dnes řekl technický ředitel Rudolf Pop, připravenou v dlouhodobém plánu rozvoje i variantu stavby nového zpravodajského domu vedle současného, ale to je prý „řešení ve fázi snů“, je příliš drahé.

Snazší je, míní Bradáč, změnit obsah relace. „Co můžeme udělat, je zesvižnit zpravodajství. Na tom teď s Karlem Novákem (šéfredaktor zpravodajství – pozn. red.) pracujeme. Eliminovat zbytečné věci, zestručnit zprávu. Vše ostatní si mohou diváci najít na ČT24, v ostatních pořadech.“

Bradáčovým cílem je „zkrátit Události na ČT1, zestručnit, zjednodušit. Využít údernost, kterou máme i díky zahraničním zpravodajství.“ „Kolikrát v Událostech zaznamenáme publicistické prvky, které tam zůstávají z tradice, že se tam musí vejít všechno,“ všímá si „nánosů“.

Rada uložila Janečkovu managementu, aby vyčíslil, kolik by modernizace pražského newsroomu a také regionálních redakcí stála, a to v rámci dlouhodobého plánu rozvoje a investic ČT, který má vedení brzy radě předložit.

Ve zpravodajství se dlouho mluví o tom, že k vyšší sledovanosti Událostí by pomohla obměna moderátorských tváří, případně nasazení jen jednoho moderátora místo dvojic.

Zároveň se má za to, že šéf televize Janeček se netváří na to, že by o prestižní posty přišli jeho bývalí kolegové z redakce zpravodajství, kde před svým zvolením generálním ředitelem v roce 2003 pracoval.