Jak koronavirus dopadá na média, marketing a maloobchod v Česku? Čtěte ve speciální příloze.

Janečkův odchod paralyzuje strategická rozhodnutí ČT, ta přestává kupovat scénáře

Končící šéf televize Jiří Janeček „nechce novému generálnímu řediteli dělat problémy“.

Česká televize nebude nejméně do konce letošního srpna, kdy stávající šéf Jiří Janeček ohlásil odchod z funkce, uzavírat žádné dlouhodobé kontrakty, investiční, programové ani provozní. Radním ČT to dnes Janeček ohlásil na jejich pravidelné schůzi.

„Ode dneška bude platit rozhodnutí generálního ředitele, kde se říká, že se nebudou uzavírat žádné zásadní investiční smlouvy, které by měly mít realizační přesah přes rok 2012, nebudou se uzavírat žádné zásadní nové programové projekty, to znamená smlouvy, které překračují potřeby vysílání příštího roku, a nebudou se nakupovat nové scénáře pro nové pořady,“ tvrdí končící šéf televize.

„A samozřejmě omezí se smlouvy většího rozsahu, které se týkají provozního charakteru,“ doplnil. Případné výjimky hodlá Janeček povolit jen na základě důkladného písemného zdůvodnění příslušných manažerů, prohlásil.

Oznámení Jiřího Janečka o rezignaci. Foto: Médiář.cz

Oznámení Jiřího Janečka o rezignaci z 8. června 2011. Foto: Médiář.cz

Jiří Janeček vysvětluje stopku strategickým verdiktům tím, že o zásadních věcech by měl rozhodovat jeho nástupce: „Osobně nechci novému generálnímu řediteli dělat problém v tom smyslu, že bych ho přiváděl do situací, se kterými by nesouhlasil.“

Před novým generálním ředitelem televize stojí v oblasti investic rozhodnutí, jak a za kolik rekonstruovat budovu zpravodajství v Praze či postavit za stovky milionů nové studio v Brně. I tyto akce by se podle finanční ředitelky ČT Lujzy Oravcové mohly podepsat na tom, že televize „poprvé půjde do ztráty v roce 2012“.

Stop strategickým rozhodnutím může trvat déle než dva měsíce. To kdyby televizní radní nezvolili Janečkova nástupce do 31. srpna, kdy Janeček dopisem slíbil, že rezignuje.

Třeba radní Dana Eklová ale míní, že vypsání tendru na nového šéfa radě komplikuje právě to, že Janeček rezignaci jen avizoval, ale ještě nepodal.

Na základě právní analýzy, kterou si nechala vypracovat, Eklová argumentuje, že obsah dopisu právně radě nezaručuje, že se Janeček skutečně své funkce vzdá. V příslušném zákoně totiž stojí, že výkon funkce zaniká dnem po doručení písemného vzdání se funkce.

O tom, kdy se bude nový ředitel volit, dnes radní nerozhodli. Harmonogramem volby se budou znovu zabývat na další schůzi 13. července. Jejím vedení je pověřená místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová.

Předsedovi Jiřímu Baumrukovi, stejně jako radním Heleně Fibingerové a Aleně Svobodové, dnes skončil mandát. Do patnáctičlenného kontrolního orgánu naopak nastupují nově zvolení René Kühn, Michal Jankovec, Jiří Závozda a Antonín Bajaja.