Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Jay Leno odchází

Svou late night show vysílá naposledy dnes, Tonight Show po něm po olympijské přestávce převezme od 17. února Jimmy Fallon.

Heidi Klum u Jaye Lena. Foto: Profimedia.cz

Heidi Klum u Jaye Lena. Foto: Profimedia.cz

Po dvaadvaceti letech končí Jay Leno s moderováním pořadu Tonight Show, který v USA vysílá čtyřikrát týdně pozdě večer síť NBC. Jeho odchod z nejúspěšnějšího a nejstaršího pořadu, spadajícího do kategorie late night, je současně signálem, že dříve úspěšný koncept přestává fungovat. To se týká nejen Lena, ale i dalších podobných programů.

Tonight Show slaví letos významné výročí - vysílá se od roku 1954 a je jí tudíž šedesát let. Po desetiletí patřil tento pořad, kombinující prvky comedy, talk žshow a publicistiky, k těm, které měly největší vliv na názory a postoje amerických diváků. Nejpodstatnější součástí pořadu je jeho moderátor – Tonight Show uvádělo několik mimořádných osobností, které se výrazně zapsaly do dějin americké televizní zábavy. V první fázi Steve Allen (1954–1957), po něm Jack Paar (1957-1962), jehož vystřídal Johnny Carson. Ten vydržel v pořadu třicet let a žezlo krále late night předal Jay Lenovi v roce 1992. Třiašedesátiletý Leno byl a stále je považován za jednoho z nejchytřejších a nejschopnějších komiků, což ostatně po léta dokazoval vtipným komentováním společenského a politického dění v USA i ve světě.

K jeho největším konkurentům patřili David Letterman s pořadem Late Show na CBS (smlouvu má do roku 2015) a Conan O’Brian (Late Night, NBC 1993–2009, dnes má svůj pořad na kabelové stanici TBS), v posledních letech pak noví komici jako Jimmy Fallon (Late Night, NBC 2009–2014), Jimmy Kimmel (Jimmy Kimmel Live, ABC od roku 2003), Jon Steward (The Daily Show, Comedy Central od 1999) a Stephen Colbert (The Colbert Report, Comedy Central od 2005).

Především Fallon a komici působící na kabelové stanici Comedy Central ale v posledních letech nabízeli mnohem nápaditější show a více se zaměřili na mladší publikum. To jedna z věcí, s níž měl Leno problém. Současná pop kultura ho vůbec nezajímala, nestaral se o nové desky Justina Biebera nebo skandály Miley Cyrus. Leno dál sázel na své stand-upy a výborně připravené rozhovory – vedení NBC ale to už nestačilo, protože sledovanost nadále klesala, a proto se rozhodlo neprodloužit s ním smlouvu.

A tak se v podstatě opakovala situace z roku 2009. Tehdy se také především na základě klesající sledovanosti rozhodli v NBC nabídnout Lenovi jiný formát a na místo něho angažovat Conana O’Briana, který svou late night vysílal do té doby po skončení Lenova pořadu. Výrazně mladší moderátor s jiným typem humoru měl show oživit a přitáhnout mladší publikum. Experiment se nezdařil – během sedmi měsíců seděl Leno zpátky ve svém křesle a O’Brien odešel do kabelové televize.

Nyní má Lena nahradit Jimmy Fallon, kterému je čtyřicet let a diváci ho znají především jako někdejšího člena skupiny komiků připravující satirický pořad Saturday Night Live (Fallon tu působil v letech 1998-2004). Leno vysílá naposledy dnes ve čtvrtek 6. února, Fallon převezme poprvé Tonight Show po olympijské přestávce 17. února.

V posledních týdnech se na Tonight Show dívalo kolem 4 milionů diváků (David Letterman se svým pořadem měl přibližně stejnou sledovanost), divácký zájem o další late night show byl už výrazně nižší. NBC se i nyní domnívá, že mladší moderátor přitáhne mladší publikum. Může se to stát, ale hrozí také to, že diváci, věrní Lenovi, se dívat přestanou a noví nepřijdou.

Před lety byly pořady late night doménou programové nabídky velkých sítí pro pozdní večer. Byly jakousi komediálně satirickou tečkou za uplynulým dnem. Dnes je podobných formátů k dispozici řada i na velkých kabelových stanicích – především na Comedy Central - a výjimečnost late night show na NBC, CBS nebo ABC vyprchala.

Leno otevřeně přiznává, že se mu neloučí lehce - podle jeho názoru dobrého komika nedělá jen talent a osobitost, ale také rutina, pravidelnost. „Pokud nestojíš každý den na pódiu, stává se vystupování nepřirozeným a i ta nejmenší věc, jako je třeba rozbitá sklenička, tě dokáže vyvést z konceptu. Komik musí každý den vystupovat, aby byl skutečně dobrý,“ citoval jej berlínský deník Tagesspiegel.

Proto se dá předpokládat, že odchod na odpočinek je to poslední, co má Jay Leno v plánu. Buď se objeví na nějaké jiné stanici, nebo bude za publikem cestovat se svou stand-up show po celých Spojených státech.