Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Jay Leno odchází

Svou late night show vysílá naposledy dnes, Tonight Show po něm po olympijské přestávce převezme od 17. února Jimmy Fallon.

Heidi Klum u Jaye Lena. Foto: Profimedia.cz

Heidi Klum u Jaye Lena. Foto: Profimedia.cz

Po dvaadvaceti letech končí Jay Leno s moderováním pořadu Tonight Show, který v USA vysílá čtyřikrát týdně pozdě večer síť NBC. Jeho odchod z nejúspěšnějšího a nejstaršího pořadu, spadajícího do kategorie late night, je současně signálem, že dříve úspěšný koncept přestává fungovat. To se týká nejen Lena, ale i dalších podobných programů.

Tonight Show slaví letos významné výročí - vysílá se od roku 1954 a je jí tudíž šedesát let. Po desetiletí patřil tento pořad, kombinující prvky comedy, talk žshow a publicistiky, k těm, které měly největší vliv na názory a postoje amerických diváků. Nejpodstatnější součástí pořadu je jeho moderátor – Tonight Show uvádělo několik mimořádných osobností, které se výrazně zapsaly do dějin americké televizní zábavy. V první fázi Steve Allen (1954–1957), po něm Jack Paar (1957-1962), jehož vystřídal Johnny Carson. Ten vydržel v pořadu třicet let a žezlo krále late night předal Jay Lenovi v roce 1992. Třiašedesátiletý Leno byl a stále je považován za jednoho z nejchytřejších a nejschopnějších komiků, což ostatně po léta dokazoval vtipným komentováním společenského a politického dění v USA i ve světě.

K jeho největším konkurentům patřili David Letterman s pořadem Late Show na CBS (smlouvu má do roku 2015) a Conan O’Brian (Late Night, NBC 1993–2009, dnes má svůj pořad na kabelové stanici TBS), v posledních letech pak noví komici jako Jimmy Fallon (Late Night, NBC 2009–2014), Jimmy Kimmel (Jimmy Kimmel Live, ABC od roku 2003), Jon Steward (The Daily Show, Comedy Central od 1999) a Stephen Colbert (The Colbert Report, Comedy Central od 2005).

Především Fallon a komici působící na kabelové stanici Comedy Central ale v posledních letech nabízeli mnohem nápaditější show a více se zaměřili na mladší publikum. To jedna z věcí, s níž měl Leno problém. Současná pop kultura ho vůbec nezajímala, nestaral se o nové desky Justina Biebera nebo skandály Miley Cyrus. Leno dál sázel na své stand-upy a výborně připravené rozhovory – vedení NBC ale to už nestačilo, protože sledovanost nadále klesala, a proto se rozhodlo neprodloužit s ním smlouvu.

A tak se v podstatě opakovala situace z roku 2009. Tehdy se také především na základě klesající sledovanosti rozhodli v NBC nabídnout Lenovi jiný formát a na místo něho angažovat Conana O’Briana, který svou late night vysílal do té doby po skončení Lenova pořadu. Výrazně mladší moderátor s jiným typem humoru měl show oživit a přitáhnout mladší publikum. Experiment se nezdařil – během sedmi měsíců seděl Leno zpátky ve svém křesle a O’Brien odešel do kabelové televize.

Nyní má Lena nahradit Jimmy Fallon, kterému je čtyřicet let a diváci ho znají především jako někdejšího člena skupiny komiků připravující satirický pořad Saturday Night Live (Fallon tu působil v letech 1998-2004). Leno vysílá naposledy dnes ve čtvrtek 6. února, Fallon převezme poprvé Tonight Show po olympijské přestávce 17. února.

V posledních týdnech se na Tonight Show dívalo kolem 4 milionů diváků (David Letterman se svým pořadem měl přibližně stejnou sledovanost), divácký zájem o další late night show byl už výrazně nižší. NBC se i nyní domnívá, že mladší moderátor přitáhne mladší publikum. Může se to stát, ale hrozí také to, že diváci, věrní Lenovi, se dívat přestanou a noví nepřijdou.

Před lety byly pořady late night doménou programové nabídky velkých sítí pro pozdní večer. Byly jakousi komediálně satirickou tečkou za uplynulým dnem. Dnes je podobných formátů k dispozici řada i na velkých kabelových stanicích – především na Comedy Central - a výjimečnost late night show na NBC, CBS nebo ABC vyprchala.

Leno otevřeně přiznává, že se mu neloučí lehce - podle jeho názoru dobrého komika nedělá jen talent a osobitost, ale také rutina, pravidelnost. „Pokud nestojíš každý den na pódiu, stává se vystupování nepřirozeným a i ta nejmenší věc, jako je třeba rozbitá sklenička, tě dokáže vyvést z konceptu. Komik musí každý den vystupovat, aby byl skutečně dobrý,“ citoval jej berlínský deník Tagesspiegel.

Proto se dá předpokládat, že odchod na odpočinek je to poslední, co má Jay Leno v plánu. Buď se objeví na nějaké jiné stanici, nebo bude za publikem cestovat se svou stand-up show po celých Spojených státech.