JCDecaux chce dál provozovat mobiliář v Praze

Provozovatel s kritizovaným kontraktem si chce v tendrech města zakázku udržet.

Reklama na zastávce v režii JCDecaux. Foto: Profimedia.cz, MF Dnes + LN

Městský mobiliář v Praze má léta v režii JCDecaux. Foto: Profimedia.cz, MF Dnes + LN

Agentura JCDecaux, provozovatel pražského městského mobiliáře, se hodlá zúčastnit jak vyhlášení soutěže metropole na designovou podobu mobiliáře, tak soutěže na provozovatele veřejného půjčování jízdních kol. Nesouhlasí přitom s tvrzením pražského magistrátu, že smlouva s JCDecaux je pro Prahu nevýhodná. A pokud k tomu dá hlavní město souhlas, vybaví zastávky hromadné dopravy v Praze wifi routery, které umožní cestujícím zdarma připojovat se k internetu. Ředitel JCDecaux Pavel Slabý to uvedl na dnešní tiskové konferenci.

„Paní primátorka nereaguje a bez bližšího vysvětlení pouze opakuje větu o nevýhodnosti smlouvy. Není pravdou, že smlouva je nevýhodná, smlouva je vyvážená, což potvrdil i audit a z něho vycházející dodatek z roku 2009,“ tvrdí JCDecaux. Město podle ní nikdy ani oficiálně o žádnou úpravu smlouvy nepožádalo. „JCDecaux tak bohužel neví, v čem konkrétně spatřuje paní primátorka nevýhodnost smlouvy, a tím pádem nemůže s touto údajnou nevýhodností nic dělat,“ říká firma.

Provozovatel mobiliáře také obhajoval smlouvu, kterou má pražský dopravní podnik s provozovatelem reklamy Rencarem, jenž je dnes dceřinou společností JCDecaux: „Základní parametry smlouvy si nastavil sám dopravní podnik v době, kdy Rencar byl ještě jeho dceřinou společností, kterou ovládal. Následně ho prodal skupině JCDecaux, přičemž smlouva představovala prakticky jediné aktivum Rencaru.“

Dopravní podnik deklaroval snahu „narovnat“ smlouvu s Rencarem už před rokem, letos předal veškeré materiály týkající se smluvních vztahů s EuroAWK a s Rencarem kriminální policii.

Současný design pražského mobiliáře od architekta Jiřího Špačka je podle JCDecaux nadčasový a město s ním nikdy nevyjádřilo nespokojenost. „Považujeme proto za velmi zvláštní jednání, kdy město plánuje vypsání takové soutěže bez toho, že by město nejprve oslovilo provozovatele s žádostí o změnu,“ uvedla firma, ale s tím, že se případné soutěže zúčastní. Záměr vyhlásit architektonicko-designérský tendr na nový jednotný vzhled městského mobiliáře oznámila pražská primátorka Adriana Krnáčová loni v říinu.

Zúčastnit se chce také soutěže na provozovatele bikesharingu v Praze, opět ale s výhradami k formě jejího vypsání. „Nerozumíme tomu, proč soutěž nevypíše samo město či ještě lépe, proč město dodnes neodpovědělo na náš návrh spuštění systému, a to pro město zdarma v rámci smlouvy o mobiliáři,“ tvrdí JCDecaux. 

„Wifi zdarma? Může být“

JCDecaux také podle své proklamace připravila pilotní projekt, v jehož rámci chce nechat vybavit první zastávky MHD v Praze wifi routery, na kterých bude možné připojit se k síti. Podle Slabého je projekt připraven ke spuštění: „Čekáme jen na souhlas z magistrátu. Celý projekt financujeme z vlastních zdrojů, předpokládáme proto, že se ze strany města bude jednat o čistou formalitu.“ uvedl Slabý.

Wifi routery jsou podle něj zabudovány do konstrukcí zastávek, k jejich instalaci a ke spuštění projektu je proto nutný souhlas magistrátu, neboť jde o novou funkčnost nad rámec smlouvy. Pokud společnost obdrží od města souhlas, může podle Slabého vybavit bezplatným wifi až 400 zastávek.