Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení nových českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců a stratégů z tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna za 20. a 21. týden 2021
- McCann, Hero & Outlaw: Zpomal, dokud není skutečně pozdě (59 %)
značka, klient: Česká asociace pojišťoven - Havas Prague: Uvítací kampaň (56 %)
klient, klient: České dráhy - VMLY&R Prague: Červené sluchátko (53 %)
značka, klient: Člověk v tísni - VCCP Prague: Hity na gril (49 %)
značka: Albert, klient: Albert Česká republika
- Loosers: Zážitky už čekají (34 %)
značka, klient: Letiště Praha
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným kampaním můžou experti přidat slovní hodnocení.
1. Je čas zpomalit, hlásí pojišťovny s Klusákem
Společná osvětová kampaň České asociace pojišťoven a BESIP nazvaná Zpomal, dokud není skutečně pozdě netradičně upozorňuje na problém nepřiměřené rychlosti a hledá příčiny, které k těmto prohřeškům řidiče vedou. Poprvé spojuje fenomén času a nepřiměřené rychlosti do jednoho tématu s cílem vyvolat o něm celospolečenskou diskusi. Právě nepřizpůsobení rychlosti patří mezi nejtragičtějších příčiny dopravních nehod, může za 40 % nehod, které končí smrtí, přitom rychlost pravidelně překračuje 86 % řidičů, zdůrazňuje projekt, na němž spolupracuje i Policie ČR a řada známých lidí včetně dokumentaristy Víta Klusáka. Jde o integrovanou komunikační kampaň, která staví na televizních a rozhlasových spotech, bude k vidění i online, na sociálních sítích, mezi influencery a v tisku. Kreativní koncept připravila agentura McCann Prague, o PR se postarali Hero & Outlaw, influencery zajišťují Renegadz. Vyvrcholením kampaně bude uvedení celovečerního Klusákova dokumentu 13 minut o vinících vážných dopravních nehod, který představí pět lidských příběhů, jejichž pochybení mělo fatální důsledky. Dokument bude mít premiéru 10. června na ČT1. Samostatné příběhy viníků, které poskytnou divákům bližší pohled na jejich osudy, budou ke zhlédnutí na webových stránkách projektu 13minut.cz v průběhu července.
Tady je všechno: nápad, skvělá exekuce, schopnost vzbudit emoce a veřejnou diskusi. Po všech stránkách vynikající kampaň.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Já jsem nějak v té kampani zabloudil. Dohánět čas vs. šetřit čas. Čas vs. nepřiměřená rychlost. Launch kampaně a zároveň výzkum. A středobodem dokument - sociální experiment. Uvidíme. Třeba si z toho ještě sednu 10. června na zadek. Zatím ještě stojím.
Míla Knepr (Contagious CZ)
Další pokus o umělecké ztvárnění smrti za volantem. Proč už od začátku vím, co mně na konci této reklamy čeká, a proč to fakt nechci vidět!? Zase špatně a nic na tom nemění ani ta časomíra.
Tomáš Mrkvička (Publicis Groupe)
Tahle věc vyvolala v mé sociální bublině přemnoho povyku. Tím je její mise asi naplněna. Přemýšlím nad tím insightem, jestli ukázaná platí. To znamená jestli lidé, kteří spěchají na silnicích, jsou ti, kteří opravdu chtějí dohnat nějaké zdržení. Nebo jsou to většinou ti kreténi, který mají jenom malý ..., totiž velký sebevědomí.
Petr Laštovka
Mají pravdu, je to tak. Možná zbytečně dlouhé, nechtělo se mi čekat na konec.
Pavel Jechort (Mall Group)
Jo, tohle má smysl, a je to udělané dobře. Hodně dobře.
Vilém Rubeš
Jednoduchý, stručný, jasný. Přesně to, co takový typ reklamy potřebuje.
Michaela Oulehla (Cognito)
Tohle je celospolečenský fenomén. Všechno stihnout, běžíme, you can run but you can’t hide. Je to dobrá kampaň a byl bych rád, kdyby fungovala.
Ondřej Souček
2. České dráhy vítají lidi zpět do přírody

České dráhy: Uvítací kampaň (Havas Prague)

České dráhy: Uvítací kampaň (Havas Prague)

České dráhy: Uvítací kampaň (Havas Prague)

České dráhy: Uvítací kampaň (Havas Prague)

České dráhy: Uvítací kampaň (Havas Prague)
České dráhy svou první letošní kampaní vítají cestující po dlouhé zimě a vybízejí je k výletům do přírody, která pro ně nachystala plno úžasných zastávek. „Poetických míst, kam se vlakem vydat, existuje v přírodě nespočet. A každý si svoji zastávku může pojmenovat po svém,“ uvádí agentura Havas, která kampaň vytvořila. Inspirací pro cestující je série vizuálů s nádražními cedulemi zastávek, které svými vymyšlenými názvy naznačují, jaký zážitek je tam čeká – Červánkovice, Měkkomechovice, Kuropěníkov nebo třeba Velký Borůvkov. Kampaň se v průběhu května objevuje na venkovních plochách, v tisku, rádiu a na sociálních sítích.
Půvabná, nenásilná kampaň, hezký nápad. Je mi to mnohem sympatičtější než Trojanovo pitvoření.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Dobře vy v Havasu a v ČD. Jednoduché, čisté, vtipné a s výborným nápadem. Kdybych neměl „brand experienece“ s poetikou Smíchovského nádraží, tak bych byl ještě nadšenější.
Míla Knepr (Contagious CZ)
Jako se Češi mohou dělit na slávisty a sparťany, dělí se na příznivce a odpůrce vlaků Českých drah. Tahle reklama ale nejspíš cílí na zaměstnance Českých drah. Když už jste si to ale dělali pro sebe, proč jste si s těmi fotkami nedali trochu víc práce?
Tomáš Mrkvička (Publicis Groupe)
Ale to je roztopěknomilé! Takové hravodobrovtipné. Mám z toho velkopřívětivosladký pocit. Díky!
Petr Laštovka
Moc se mi to nezdá. Příroda hezká, layout taky, ale ta místa a s vlakem moc společného nemají, je to dost přes loket a subheadline je navíc hrozně malý, tak jsem chvilku bojoval s pochopením.
Pavel Jechort (Mall Group)
Snaha byla, až se Červánkovice červenaly, ale je to mimoběžná věc. Míjí všechny benefity, míjí i všechny předsudky. Jak to pomohlo vnímání značky v očích cílových skupin? Nijak.
Vilém Rubeš
Působivé vizuály, které i z nejméně přitažlivého nádraží vytvoří pěknou galerii.
Michaela Oulehla (Cognito)
Já chci do těhle stanic dojet taky. Poetická kampaň. Škoda, že tyhle stanice nejsou skutečné.
Ondřej Souček
3. Člověk v tísni podává dlužníkům Červené sluchátko

Člověk v tísni: Červené sluchátko (VMLY&R Prague)
Nezisková organizace Člověk v tísni přichází s novou kampaní Červené sluchátko. Snaží se jí vyburcovat lidi, kteří mají problémy s dluhy, aby překonali svůj strach a ozvali se. Myšlenka na kampaň s cílem rozšířit povědomí o dluhové helplince vznikla v agentuře VMLY&R. Ta už v minulosti s Člověkem v tísni spolupracovala například na kampani Zadlužené děti. „Každý rok v rámci Dne pro dobrou věc hledáme podněty, z nichž následně vybereme jeden a z toho postavíme komunikační brief pro celou agenturu,“ přibližuje Martina Skřivanová, senior account manager VMLY&R. „A protože s klientem bojujeme za stejnou věc, rozhodli jsme se i tentokrát poskytnout naši práci na projektu pro bono,“ dodává. Kreativní idea stojí na insightu, že se většinou ostýcháme telefonovat s cizími lidmi. A to platí dvojnásob, pokud je potřeba mluvit o vlastních dluzích. „Rozhodli jsme se s touhle bariérou vypořádat. Proto je tu první helplinka, která zavolá vám, stačí zanechat kontakt,“ říká Tomáš Novotný, executive creative director VMLY&R. „Výrazným vizuálním symbolem kampaně je červené sluchátko, které se objeví nejen v tradičnějších komunikačních kanálech, ale i fyzicky ve veřejném prostoru a v interakci s influencery.“ Klíčovým prvkem kampaně je web Cervenesluchatko.cz s jednoduchým formulářem, do něhož stačí zadat telefonní číslo a „dluhoví poradci“ se ozvou zpět. Novinkou je také možnost videokonzultace, která se dá rezervovat přímo na webu na konkrétní datum a čas. Součástí webu jsou jako zvukové stopy nahrané autentické příběhy lidí, kteří se zvedli ze dna dluhové propasti. Pro Člověka v tísni je namluvili známí herci Miroslav Hanuš a Sabina Remundová. Doprovodnou hudbu složil Matěj Kroupa.
Je to takové trochu doslovné a vizuál na mě působí chladně a odtažitě, ale proč ne... Snad to některým lidem pomůže.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Čistá práce. Skvělé sluchátko. Jak to působí jednoduše, tak to muselo být spousta práce. Žádné pičičandičky, ornamenty, sebedojímání se nad vlastní kreativitou.
Míla Knepr (Contagious CZ)
Myslím, že nejsilnější na téhle věci je ten detail s výzvou: „Znáte někoho?“ Protože zrovna vy máte kolem sebe někoho, komu už sami nepomůžete. A lidem v Člověku se to může podařit. Díky, pěkná a důležitá práce.
Petr Laštovka
Já se obávám, že je to moc subtilní, moc umělecké vzhledem k tématu a cílovce.
Pavel Jechort (Mall Group)
Tohle má taky smysl, jen to kreativně zůstalo někde na cestě, před koncem. Ale pořád je to dobrá kampaň.
Vilém Rubeš
Červené sluchátko jako poslední naděje v nouzi. Skvělé.
Michaela Oulehla (Cognito)
V dnešní době předpotopní sluchátko? Kam se dovoláte? O dvacet let zpátky asi ne, ale škoda, mohlo by to víc reflektovat dnešek.
Ondřej Souček
4. Albert nechal přezpívat světové hity na gril
Maloobchodní řetězec Albert přišel s novou kampaní na letošní grilovací sezónu. Ve spolupráci s agenturou VCCP vznikly čtyři televizní spoty, které adaptují známé světové i lokální skladby a slibují zákazníkům, že s letošní nabídkou bude každá grilovačka hitem. „Grilování je v Česku obrovským tématem, s Albertem se tak snažíme o to, aby si lidé užívali nejen jeho atmosféru, ale i kvalitu samotných ingrediencí. Teprve pak je grilování ten správný rock’n’roll.“ přibližuje pozadí kampaně planning director VCCP Henri de la Barre. Každý ze čtyř spotů je věnovaný jedné kategorii, jako je maso nejvyšší kvality, široká nabídka burgerů, ryby z certifikovaných zdrojů a produkty pro ty, kteří se masa už přejedli. V kampani zazní přetextovaná adaptace světových hitů House of the Rising Sun, I love Rock’n’roll, Lemon Tree a české skladby Michala Hrůzy Napořád. Spoty produkovalo studio Iscream v režii Veroniky Jelšíkové a doplní je integrovaná kampaň napříč kanály.
Musím pochválit obraz – záběry jsou fakt pěkné a věřím, že nejednomu milovníkovi masa se z nich v hubě udělají sliny. A „zprzněné“ hity? Některé jsou povedenější, některé méně – nesmíme to asi brát tak vážně. Věřím, že si to své fanoušky najde a nejeden albertí zákazník si songy bude broukat pod vousy. Ostatně, dnešní návštěva Alberta už mi taky zasadila slušného „ušního červa“.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Bez mučení. Mě to baví. Když hity, tak hity. Navíc takové, které znám. A recept jednoduchý: jídlo tak, že se na něj sbíhají sliny, slow-motion, chytlavý song. Is it simple enough? Yes.
Míla Knepr (Contagious CZ)
Otřepaný nápad, ale food shoty spolu s hudbou z toho dělají reklamu, která se dá dokoukat až do konce. Nepotěší ani nenaštve. Tedy snad až na ty přežvýkavce.
Tomáš Mrkvička (Publicis Groupe)
Tak prosim vás, když tu před časem zpívala gorila od Vitany, byl to rokec. Ale tohle je zaručeně hit, žejo. Během půlhodinového nákupu ve zmíněném obchodě jsem si několika těmito hity znějícími z místního rozhlasu vygumoval myšlénky na cokoliv zlého. A při odchodu ze zařízení jsem si ještě pobrukoval do respirátoru FFP2. Výtečně. Díky.
Petr Laštovka
Jakože nadšenej z toho nejsem, možná jako reklama na grilování. Ale proč zrovna z Alberta, čórt znájet.
Pavel Jechort (Mall Group)
Šok! Tomu ani neuvěříte - když přijdete do krámu, prodají vám i kotletu na grilování. Wow! NKP.
Vilém Rubeš
Prosím může mi Albert donést až do kanceláře? Detailní záběry na maso stojí za to. Reklam na grilování je teď všude dost, ale tahle vypadá nejvíc přirozeně. Žádný opičení.
Michaela Oulehla (Cognito)
Naprostá pitomina, že? Ale nemůžu ty songy dostat z hlavy. Takže to je funkční.
Ondřej Souček
5. Loosers zvou zpátky na letiště

Letiště Praha: Zážitky už čekají (Loosers)

Letiště Praha: Zážitky už čekají (Loosers)

Letiště Praha: Zážitky už čekají (Loosers)
Letiště Praha startuje novou imagovou kampaň, která se zaměřuje na obecnou podporu létání a také na cestování do klíčových destinací během letních měsíců. Cílem je podpora poptávky po létání - ať už za zážitky, za odpočinkem, za poznáním či za objevováním. Za kampaní stojí interní marketingový tým ve spolupráci s agenturou Loosers. „Kampaní chceme vyvolat vzpomínky na staré časy, kdy vše bylo normální, a probudit touhu po cestování a zážitcích. V nejbližším období se zaměříme zejména na podporu chuti cestovat za sluníčkem do oblíbených destinací jako je například Chorvatsko, Řecko či Španělsko,“ říká Marcela Tučníková, čerstvá ředitelka marketingové a korporátní komunikace Letiště Praha. „Chceme také ukázat, že cestování je možné a je bezpečné. Cestující navíc mohou pro své pohodlí využít našich letištních služeb. Zaparkovat přímo u terminálů či si dopřát komfortu letištních salonků.“ Kampaň se opírá o slovní hříčky a příjemné letní fotografie, na kterých dominuje moře a písek. „Před víc než rokem se doba změnila. Necestujeme, místo práce zůstáváme na home office, děti nechodí do škol. A tak jen létáme z callu na call. Sledujeme, jak v další vlně křivky exponenciálně vylétly, jiné dramaticky slétly na minimum. V posledním roce jako by nám uletěly včely. Spousta létání, ale přitom jsme pořád doma. Proto jsme kampaň postavili na myšlence, kdy je na čase vrátit létání zase ten správný význam,“ vysvětlila Iva Bízová, creative CEO agentury Loosers. „Využijeme jak digitální, tak offline reklamní formáty. Postupně se tak lidé budou moci s kampaní setkat na sociálních sítích, na YouTube a v obsahové síti ve formě statických postů i krátkých videí. Tyto formáty následně doplní i nosiče přímo v prostorách terminálů Letiště Praha,“ přibližuje Radek Šafránek, specialista online marketingu Letiště Praha. Kampaň doplňuje webová stránka zazitkyuzcekaji.cz, s detailním přehled všech aktuálně dostupných linek z pražského letiště včetně informací o tom, jaké společnosti do dané destinace létají. U nejoblíbenějších destinací je možné najít i cestovatelské průvodce s tipy na výlety a pamětihodnosti.
Přijde mi to hrozně ukecané a hrozně dvojsmyslné. Na billboardu máte podle mého názoru jen mizivou šanci to sdělení chytit. Na druhou stranu ta fotka moře ve mně vzbudila okamžitou touhu někam vycestovat, takže to asi svůj účel splnilo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Hmmm. Je to takové... chtěné. Headlines přes ruku, aby to jako sedělo. Vizuály nikterak zajímavé. A ten outdoor, to je smutek. Fakt, že je to velká plocha neznamená, že se tam toho hodně vejde. Rada starého zbrojnoše: vezměte vizuál billboardu, vytiskněte si ho ve velikosti krabičky od cigaret (pro nekuřáky: jako displej staršího iPhonu), vezměte do natažené ruky a zkuste přečíst za vteřinu... Máte to?
Míla Knepr (Contagious CZ)
Zážitky už čekají! Jediný zážitek, který ve mě konfrontace s tímto artworkem vyvolala, byla vzpomínka na třetinku plzně za sto dvacet korun v baru na Letišti Praha.
Tomáš Mrkvička (Publicis Groupe)
K tomu, abych byl letec, bych potřeboval do svého příjmení dostat ještě písmenko V, abyste věděli. Á nébo, že bych využil nabídky pražského letiště? Hmm, hmm. Vzbudili jste ve mně zvědavost! Dobrá, dobrá (významně si mne bradku).
Petr Laštovka
Vůbec mi nedocvakla konstrukce, že by letiště jako takové hrálo roli v rozhodování, kam a proč poletím. Asi jako zbytečně moc peněz, které je třeba utratit.
Pavel Jechort (Mall Group)
Hodně slov, málo smyslu, naprostá NKP.
Vilém Rubeš
Vizuálně atraktivní. Nápadně ale připomíná komunikaci jiných společností. Jako milovnice češtiny oceňuji slovní hříčky.
Michaela Oulehla (Cognito)
Pěkný a nebál bych se ještě exekučně trochu šlápnout na plyn.
Ondřej Souček
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, vyplňte rodný list kampaně a spolu s odkazy na spoty či vizuály v dostatečném rozlišení odešlete na ondrej@aust.cz.

Netflix zavádí poplatek za sdílení přístupu mimo domácnost, v Česku 79 Kč

Exnovináři žurnalistiku milují, přesto si odchod chválí

AMI Digital Index 2023: Češi tráví na sítích míň času než loni. Prudce přibývá dlouhých videí

Mark BBDO hlásí za rok 14 nových lidí v týmu
