Je-li někdo mrtvý nebo nemluví, rozumujme s jeho digitální verzí

Možností, s jakou náladou vstoupit do nového roku, nabízíme vícero.

Možností, s jakou náladou vstoupit do nového roku, nabízíme vícero

Možností, s jakou náladou vstoupit do nového roku, nabízíme vícero

Je na vaší libovůli, jestli si vyberete poťouchlý skeč, nebo tu nejvážnější literaturu. My nabízíme obojí. A komu se přitom nechce podstupovat takovou volbu, pro toho máme jedno snažší dilema: kolik utratíte za nádherné knížky z ciziny?

Literatura & nákupy

Toni Morrison & Bookfinder.com

Až skrze jedno ze shrnutí končícího roku se ke mě dostala zpráva, že zemřela nobelistka Toni Morrison. Její novela Beloved byla tím suverénně nejsilnějším, co jsem loni přečetl, a proto je teď čas ji doporučit. Hledal jsem pro to nějaký profil nebo nekrolog. Mám pocit, že z nich vždy čiší ne-úplně-přenositelný pocit monumentality. Pro přenesení téhle emoce nezbývá než Beloved přečíst – ideálně v originále. Neprozradím víc, než že je to naprosté mistrovství formy a drásavosti.

I must confess, though, that I sometimes lose interest in the characters and get much more interested in the trees and animals. I think I exercise tremendous restraint in this, but my editor says, „Would you stop this beauty business.“ And I say, „Wait, wait until I tell you about these ants.“

Pozor: Výzvu, abyste si knížku přečetli, neříkám jen tak do větru. PDF se dá na internetu sehnat a česká verze taky existuje. Pak je tu ale ještě lákavější varianta: server Bookfinder.com umí prohledat miliony knížek v zahraničních antikvariátech a řekne vám, kolik by knížka stála i s doručením do Česka. Toni Morrison, Beloved z Anglie = 133 Kč. Omlouvám se vaší peněžence.

Typografie

Blogy Martina T. Peciny

K Vánocům jsem dostal nádherně zpracované Čtyři knihy od Ivana Blatného (na Vltavě teď mají pořad o jeho přátelství s Ortenem, kdo chce zvuk). Za knihami stojí asi náš neznámější typograf Martin T. Pecina, který vedle tvorby parádních knih také zábavně píše. Jak se mně Blatným připomněl, vydal jsem se na melancholickou procházku po jeho blozích Dýmkař a Typomil, kde jsem strávil už mnoho hezkých večerů. Z novějších věcí doporučuju třeba tu o ilustrované Ústavě.

Audio

KEXP & Spotify Tastebreakers

Často nevím, odkud brát novou hudbu. Různá top 10 alb nebo recenze totiž obvykle nesvedou přenést zanícení, které těžko říct, odkud se bere, ale přesto je nezbytné pro ponoření do nového zvuku.

Když už se čertím, samozřejmě přináším i řešení. Jsou jím dvacetiminutové profily kapel na YouTube kanálu KEXP. Tamější redakce má jednak vynikající vkus; jednak umí výstižně představit interprety třemi až čtyřmi živými skladbami a krátkým dialogem. A tenhle jednoduchý koktejl umí perfektně zprostředkovat ono zmíněné oťukání a zaháčkování.

A mimochodem - zajímavý zdroj naleznete i na svém účtu na Spotify. V sekci Discover je položka Tastebreakers – najdete tam skladby žánrů a interpretů, které normálně neposloucháte, ale mohly by se vám líbit. 

Nová média

Gefilta Fresh and Dr. Dreidel (Key & Peele, Comedy Central)

Z produktivity mě pravidelně vytrhávají skeče Key & Peele. Nepředpokládám, že by je někdo neznal – zejména potom, co Jordan Peele vyhrál loni Oscara. Méně známá epizoda o černošských bavičích na židovské oslavě bar micva by mohl fungovat jako samostatný tip.

Jews are like black people – but we were black people before there were black people.

Nádherný průsečík mezi afroamerickou a židovskou zkušeností ale ukazuje i epizoda podcastu This American Life. Je o příběhu z devadesátých let, kdy kalifornské děti z krapet vyloučené lokality ztropí humbuk při promítání Schindlerova seznamu. Mediální kolotoč, který se kolem celé události roztočí, přijede nakonec řešit samotný režisér Steven Spielberg – asi vidíte, že ten příběh má úplně všechno.

A conversation with the Zuckerbot (Julia Carrie Wong and Botnik Studios, The Guardian)

Mark Zuckerberg nechce mluvit s Guardianem. Snad proto, že právě oni zveřejnili informace o datovém skandálu Cambridge Analytica. Guardian ovšem přišel s komickým nápadem - udělali rozhovor s botem, kterého před tím nechali učit se Zuckergerovy veřejné promluvy. Výsledek je jak divadlo od Havla.

- „How do you think about your responsibility to limit the spread of misinformation on your website?“
- „I don’t believe in Germany. Does that need to be fact-checked?“

Digitální filosof (Studia nových médií, FF UK)

Když jsme u Havla, studenti nových médií měli obdobný projekt, v němž krmili neuronovou síť texty různých intelektuálů, aby se jich následně ptali na palčivé otázky. Projekt má i webové rozhraní, takže s digitálním Foucaultem, Arendtovou nebo samozřejmě s Havlem můžete pokecat i vy.

Na webu Digitální filosof se také ve zkratce dozvíte, jak taková věc funguje. Hodnocení z naší zkušenosti: občas sice digitální Havel a spol. melou páté přes deváté, do pár let ale máme zdroj vyladěných fake news o čemkoliv.

Chytré čtení na víkend (Michal Kašpárek, Finmag.cz)

Hlavními kurátory kvalitního obsahu na českém internetu zatím nejsme my, ale šéfredaktor Finmagu Michal Kašpárek, který rozesílá každý pátek svůj newsletter. V posledním zrekapituloval 50 nejzásadnějších článků roku a my jeho výběr z velké části takzvaně podepisujeme. Hlavně blog roku.

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George