V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Je po volbách, ČT nasadí satirickou sérii Kosmo

Pětidílný fiktivní příběh o českých kosmonautech půjde od neděle 23. října od 21.30 na ČT1.

David Novotný, Eva Josefíková, Petr Vančura a Jakub Žáček v sitcomu Kosmo. Foto: ČT

David Novotný, Eva Josefíková, Petr Vančura a Jakub Žáček v sitcomu Kosmo. Foto: ČT

Po Doktoru Martinovi a publicistickém týdeníku 168 hodin půjde od 23. října na ČT1 každou neděli od 21.30 nový český sitcom Kosmo. Pětidílný satirický seriál o nekompetentních kosmonautech představil generální ředitel České televize Petr Dvořák jako „seriál, který se snaží urazit všechny“ a hlavní tvůrce díla Tomáš Baldýnský na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde se Kosmo poprvé veřejně promítalo, správně odhadl, že půjde „asi až po volbách“.

Podle Baldýnského šlo tvůrcům o to, aby na půdorysu fiktivního projektu českého letu do vesmíru s ironií a nadsázkou popsali Českou republiku dneška i svět, ve kterém žijeme. „Jde o seriál inspirovaný Českou republikou, poukazuje na výjimečnost Čechů, kteří světu přinesli remosku, Jágra či kostku cukru,“ řekl Baldýnský, který je spoluautorem sitcomu Comeback televize Nova. „Trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016,“ charakterizují novinku tvůrci.

Martin Myšička, Pavel Nečas a Jiří Hána jako politici v sitcomu Kosmo. Foto: ČT

Martin Myšička, Pavel Nečas a Jiří Hána jako politici v sitcomu Kosmo. Foto: ČT

Baldýnský je autorem námětu a scénáře a je také kreativním producentem. Režíroval Jan Bártek, dramaturgie Zdeněk Dušek, hrají Martin Myšička, David Novotný, Jiří Hána, Jakub Žáček, Jana Plodková, Petr Vančura, Václav KoptaLenka Krobotová či Martin Dejdar.

Seriál od léta spatřili i návštěvníci filmové školy v Uherském Hradišti a ve Slavonicích. Šest premiér sitcomu se také uskutečnilo v kinech v Praze, Brně, Hradci Králové, Semilech a Ostravě. Na vstupném se vybralo téměř 80.000 Kč, které byly věnovány nadaci Slepice v nouzi.