Jedni promořují autotunem, druzí humorem

Na začátku prázdnin je dobré zkontrolovat pandemii, nový rap a všechno zlegalizovat.

Co jiného bychom vám mohli na začátku léta přát

Co jiného bychom vám mohli na začátku léta přát

Koronalekce z Karviné: nestíháme, tak promořujeme? (Jiří Nádoba, Respekt)

Málo se to ví, ale stále žijeme v době globální pandemie. O jejím bujení na Karvinsku - „obrovské blamáži státu“ - mluví v rozhovoru pro Respekt ekonom Jakub Steiner z institutu CERGE. Vysvětluje, že stát - zdá se - s odkazem na „mladé, zdravé a odolné horníky“ mění taktiku a „začíná se přiklánět k odvážnějšímu přístupu, jaký jsme viděli už od jara třeba ve Švédsku“. Ekonom z toho právě nadšený není.

Miluju klišé, miluju autotune. Nová jména domácího outsider trapu (Karel Veselý, Miloš Hroch, A2larm)

Na blogu jsem nedávno stěžoval, že už mě nebaví raper Labello. Spolu s Ca$hanovou Bulharem se v mých očích dokázali velmi rychle proměnit ze svěžího nového proudu v ustrnulý zážitek. Rap ale mutuje rychleji než virus a mezitím se objevila čerstvá jména z branže outsiderových hrdinů. Na český kontext nabalují Japonsko a spoustu dalších, nečekaných prvků. Vím, že je to jejich práce, stejně je ale potřeba zmínit, že hudební publicisté Karel VeselýMilošem Hrochem drží prst na tepu doby tak pevně, že z toho musí mít křeče!

Someone is Wrong on the Internet: A Study in Pandemic Distraction (Irina Dumitrescu, Literary Hub)

Hodně jsem se smál, trochu se mně chtělo plakat, pak jsem se zase hodně smál. Krásný kus psaní o tom, jak se žije a pracuje v karanténě v době internetu. 

A new land contract (Alastair Parvin, Medium)

Hutný text na pomezí pop-ekonomie a urbanismu má ambice, jaké jsem naposledy viděl snad v Pikettyho Kapitálu. Jako kořen mnoha ze současných zel – od chudnutí střední třídy, ohyzdných měst po klimatickou krizi – vnímá křivě nastavené vlastnictví půdy. Pokračuje při tom v argumentech, které se vinou napříč ekonomickou historií (a nařčením z levičácké utopie se preventivně brání odkazováním na Winstona Churchilla. Půvabné!)

Když už budete u zamyšlení, jak má vypadat modelové město, vyplatí se přečíst esej Justina McGuirkaNew Yorkeru. Budete se divit, co všechno můžeme pojímat jako ghetto!

Slow Burn: David Duke (Josh Levin, Slate)

Čtvrtá série výborného dokumentárního podcastu Slow Burn přišla právě včas. Poslech o historii a politických ambicích a taktikách Davida Duka, někdejšího „velkého čaroděje Ku-klux-klanu“ a asi nejznámějšího novodobého rasisty, je dobrým zdrojem pro zase o trochu plastičtější porozumění současných nepokojů v Americe. Duke to totiž po kariéře v KKK dotáhl až do louisianské sněmovny reprezentantů. 

Eric Andre: Legalize Everything

Současné standupy jsou z jiného vesmíru než televizní zábava osmdesátých, devadesátých let. Speciál divocha Erica Andreho na Netflixu ale ukazuje propast mezi ním a komiky, kteří byli na výsluní ještě nedávno. Sledovat jeho kadenci, drzost a oplzlost znamená uvědomit si ten rozdíl: Louis C. K. najednou působí aktuálně asi jako silvestrovský speciál z roku ’76.

Telegraficky

Jakub Jetmar

Partnerem Nedělní přílohy internetu je Tipsport

Partnerem Nedělní přílohy internetu je Tipsport