„Jen spot pro Albert vidím, lezou na mě Vánoce“

První letošní komplet vánoční Reklamní katovnu vyhrává VCCP spotem pro Albert. Předčil Kalamitu od Saatchi & Saatchi pro T-Mobile i Globus, zubatou kapřici Mallu a Zásilkovnu.

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 46. týden 2019

 1. VCCP: Darujme více radosti (51 %)
  značka: Albert, klient: Albert Česká republika
 2. Saatchi & Saatchi: Kouzelné Vánoce (50 %)
  značka: T-Mobile, klient: T-Mobile Czech Republic
 3. C3: Vánoce tvoříme společně (39 %)
  značka: Globus, klient: Globus ČR
 4. Yinachi: S námi Vánoce v klidu přežijete (34 %)
  značka: Mall.cz, klient: Mall Group
 5. Social Park: Zásilkovánoce (21 %)
  značka, klient: Zásilkovna

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Albert slaví Vánoce společně (51 %)

Obchodní řetězec Albert ve spolupráci s agenturou VCCP Prague v letošní vánoční kampani navazuje na tu loňskou „Ta nesla poselství, že vlastnoručně vyrobený dárek sice stojí víc úsilí, ale o to víc obdarované potěší. I letos je v hlavní roli Darebáček. Malý rošťák s vlídným srdcem, který nám připomíná, co je (nejen) na Vánoce to nejdůležitější - myslet na své okolí a být mu nablízku,“ uvádí agentura. K dokreslení atmosféry kreativci použili skladbu What a Wonderful World od Louise Armstronga, stejně jako loni. Klíčový vizuál kampaně odkazuje na čtyři prvky příběhu - čtyři perníčky, kterými se Darebáček přiblížil ostatním. Vizuálně propojují celou kampaň.

Klíčový vizuál kampaně Albertu na Vánoce 2019

Klíčový vizuál kampaně Albertu na Vánoce 2019

„Albert prostřednictvím Darebáčkových perníčků zákazníkům demonstruje, že vlastnoručně vyrobené dárky udělají nejen větší radost, ale hlavně umí sblížit komunitu v místě, kde žijeme. Takové dárky totiž dokáží udělat krásný oslí můstek k propojení s těmi, kteří jsou kolem nás, ale možná jejich přítomnost během roku tolik nevnímáme, i když mají v našich srdcích nenahraditelnou pozici,“ doplňuje VCCP. I tyto Vánoce se do kampaně zapojil Nadační fond Albert. Zaměstnanci prodejen navštívili dětské domovy a společně s dětmi připravili řadu perníčků, které budou s dětmi prodávat ve vybraných hypermarketech na speciálních stáncích.

Míla KneprJe to dojemné, láskyplné, vánoční. To miluju. Jen to vidím, tak na mě „lezou Vánoce“.... Hlavně oceňuji fakt, že Albert odvážně (na české poměry) ukazuje vlastně běžnou rodinu - maminku a děti. Život takový, jaký je. (Bohužel i já jsem otec, který připravuje „ty druhé“ Vánoce. A tenhle spot mi to připomíná. Mea maxima culpa.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaDarebáček neboli „malý rošťák s vlídným srdcem“ mi trochu leze na nervy, ale nakonec mu (a je to hodně zásluhou písně) odpouštím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarVeselé generické Vánoce a tuctový Nový rok vám přeje Albert.
Jakub Hussar (Haze)

Pavel JechortJediné objevné na tom všem je, že Albert používá archetyp neviňátko. Nejspíš jenom během Vánoc. A to je právě ta školácká chyba.
Pavel Jechort

Vilém RubešŠkoda doslovnosti a úporné holčičky, však bychom to i bez toho pochopili... Tohle je reklama. Snad jediná v této sbírce.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerNěkdy není potřeba stále dokola předhazovat úžas prodávaných potravin. Někdy je stačí vnořit do příběhu a uděláte z toho větší bombu. Hele, jsem měkkota, mně se ten příběh líbí.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekTen kluk je na začátku až moc zlej a na konci až moc hodnej. Nevěřim mu to. Ale jinak je to hezkej příběh, dobře natočený. Od VCCP ani nic jinýho nečekám.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákHezky natočené, ale ten kluk není žádný darebáček. Je to svou matkou samoživitelkou totálně feminizovaný malý muž. Je tak hodný, že s holkama peče perníčky, které pak bez jakéhokoliv důvodu rozdá svým sousedům v ulici. Mohl je rozdat jako omluvu za to, že celý rok s klukama dělá na ulici kravál, když se perou nebo hrají fotbal. Ne, to on přece nedělá! Jeho jediným důvodem je to, že své matce podá důkaz, že on nikdy nebude patřit mezi ty testosteronové chlapy, kteří ji už tolikrát ublížili. On bude nový muž, který sice nedokáže v zimě nastartovat auto kabelama, ale bude vědět jaké tužidlo použít, aby i v dospělosti mohl mít rebelský rozcuch a říkat si Darebáček. Stejně jako feministky bojují za práva žen, ja bojuji proti feminizaci mužů a proto volám po společenské odpovědnosti a genderové vyrovnanosti. Chci pro Darebáčka mužský vzor! Mohlo by to být třeba takhle: příští rok si tahle samoživitelka najde chlapa. Darebáček bude nadšený, že je v rodině konečně chlap, s kterým si mi může užít trochu mužského světa (výlet offroadem do lesa pro stromek za kamarádem myslivcem). Nebude chybět ani společné tradiční pečení perníčků. Den před štědrým dnem ale dojde mezi mužem a ženou k hádce. Muž odchází. Všichni jsou zoufalí. Hudba přestane hrát. Venku štěká pes. Muž se svým věčně hladovým jeepem zastaví na benzínce. Chce zaplatit nádrž, když v tom najde v kapse perníkové srdce, které mu tam stihnul schovat Darebáček. Muž je dojatý. Znovu začne hrát Armstrong. Od všech kol Jeepu odletí závěj sněhu. Muž se vrací. Do domu dojede ve chvili, kdy se servíruje polévka. Všichni se objímají. Muž si všimne, že je na stole jeden talíř na víc...
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Alespoň nějaká filmařina, alespoň nějaké emoce. Sice víme dopředu, jak to skončí… Ale protože jsou Vánoce, tak tu máme vítěze.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekJá kvituju tu vánoční atmosferu. Je to hyper pozitivní vzkaz a takové vzkazy k Vánocům patří. Plus ten casting. Nejsem matka ani pedofil, ale ty děti jsou k „nakousnutí“.
Ondřej Souček

2. T-Mobile si poradil v kalamitě (50 %)

K letošním Vánocům připravil „růžový“ mobilní operátor pro zákazníky trojí dárkovou nabídku - k novému chytrému telefonu druhý za korunu, k T-Mobile TV zdarma HBO a zlevněný televizor s UHD, k pevnému internetu PlayStation 4 nebo notebook Acer. Bonus čeká také na uživatele předplacených karet Twist. Kampaň odstartovala v pondělí 11. listopadu a využije televizi, online (včetně podcastů Deníku N a streamovací služby Spotify) a instore. „Navazujeme na naše letošní aktivity a přinášíme vánoční nabídku, která je dostatečně jednoduchá, bez zbytečných kliček a podmínek, aby si u T-Mobile vybral opravdu každý zákazník,“ věří Juraj Bóna, ředitel komerční divize T-Mobile pro Česko. O kreativu vánoční kampaně se postarala tradičně agentura Saatchi & Saatchi, místo loňského osazenstva hotelu Růženka plného známých herců přichází „obyčejní“ cestující, kteří zapadají sněhem cestou vlakem, přesto si díky datům udělají Kouzelné Vánoce, jak zní název kampaně.

Míla KneprDobrý. Bratr učitel říká, že dobrý je za tři. Asi tak. Set-up „kalamita“ byl příslibem, ale neděje se v té reklamě nic. Takový tutorial. Škoda.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaFajn atmosféra, uvěřitelné postavy. Zatím nejvánočnější kampaň tohoto roku.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarČasy originálních a ambiciózních vánočních reklam mobilních operátorů jsou nenávratně pryč.
Jakub Hussar (Haze)

Pavel JechortTak tahle parta nás letos zrovna moc nepobaví. Nejspíš markeťáky nahradil algoritmus.
Pavel Jechort

Vilém RubešŠílená Věra v hrobě rotuje a České dráhy, co právě komunikují, jaká lábuš je jezdit vlakem, asi taky. jinak věrohodné jak propagační spot Jehovovic svědků. NKP.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerT-Mobile Vánoce umí, nenajdete tam sice nic překvapivého, stále to jede na podobné vlně, která má vše podstatné a loď do cíle doveze.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekJe to milý. A u T-Mobilu to po dlouhý době ukazuje opravdovej benefit služby a není to jen „volej Zadara“ nebo „volej zdarma“ s Luďkem Sobotou. Chybí tomu nějaký větší vypointování a revizor Trojan. Ale dobrý. A navíc mám rád, když kampaň drží pohromadě, takže oceňuju vizuály s textem na okně vlaku.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákHádám, že se letos o Vánocích šetřilo a šlo se cestou value-for-money. Kalamita se ale nekoná, protože se tvůrci („nápadníci“ i realizátoři) s úkolem popasovali velmi dobře. Zvládli to bez hereckých hvězd, bez vlaku na zasněžené lokaci. Jasný vítěz týdne.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Jan ŠimekAu. Kam zmizely ty hezké kampaně?
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekTo byl Hübl nemocnej, když se to psalo, že jo?
Ondřej Souček

3. Globus zdůrazňuje poctivost (39 %)

Obchodní řetězec Globus přichází s novou dlouhodobou marketingovou komunikací, ve které zdůrazňuje, že kdo chce dělat věci poctivě, cestu si nezkracuje. „Chceme ukázat, že ve všem, co děláme, usilujeme o největší hodnotu pro lidi kolem nás. Že jsme hrdí na svou cestu, která není ta nejjednodušší, ale vede k důležitým věcem,“ popisuje koncept Petr Ptáček, ředitel marketingu Globusu. Nový komunikační koncept Globus odstartoval vánoční kampaní v televizi, mediamix zahrnuje také rádio, online, out-of-home, instore, letáky a katalog Globus. V televizi se objeví hned trojice spotů. První je obecný a ukazuje přístup Globusu, který si dává záležet na všem, co dělá, stejně jako jeho zákazníci přistupují k věcem, na kterých jim opravdu záleží. Vánoční spot je v tomtéž vizuálním stylu, a ukazuje už konkrétní vánoční přípravy a atmosféru, kterou tvoří Globus se zákazníky společně. Třetí verze je spojená s akční nabídkou a ukazuje mobilní aplikaci Můj Globus, díky které si zákazníci mohou tvořit nákupní seznamy. Komunikační koncept bude následně rozvíjen v dalších kampaních a komunikaci Globusu. Za zpracováním kreativy komunikace stojí agentura C3, spoty režíroval Luboš Vacke.

Míla KneprKdyž dáte dohromady několik klišé, nevznikne nic zajímavého, jen kondenzované klišé. Obsahem i formou.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaHezký obraz, voiceover trochu moc ukecaný, předvídatelný, mnohokrát slyšený. Ale i tak to na mě působí celkem důvěryhodně.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarNenadchne, neurazí. Tady je svět konvenční reklamy ještě v pořádku.
Jakub Hussar (Haze)

Pavel JechortStopové množství kreativy, ale aspoň něco. Že bych ale hledal svět v pořádku zrovna v hale o velikosti pěti fotbalových hřišť, to snad radši ne.
Pavel Jechort

Vilém RubešMožná, že je tam ještě svět v pořádku, ale - pokud tam vlezu -, moc rukodělného řemesla neuhledám. Prostě další blábol, kde se snaží korporace předstírat, že je rodinnou dílnou. NKP.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerGlobus je asi jediný, kterému tu poctivost věřím. Spoty jsou cool, vizuály už míň, přesto to svého zákazníka najde. Nejspíš by ho našlo i bez kampaně.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekGlobus je moje srdeční záležitost. Tohle ale mělo přijít dřív, než to začali říkat všichni. Styl, jakým je to natočený, se mi líbí. Ale nějak v tom chybí opravdovost, skuteční pekaři a řezníci z Globusu. A na Vánoce je to, myslim, takový moc technický.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákOceňuji, že režie má jasný koncept, ale nerezonuje se mnou. Na vánoční téma je to až příliš technické řešení.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Zní jak kdyby zachraňovali celý svět před zánikem. Ale nápad tak trochu banál.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekZ tohoto vizuálního zážitku se mi zatočila hlava. Plus mám alergii na slovo „společně“.
Ondřej Souček

4. Bohdalová mluví kapra pro Mall.cz (34 %)

E-shop Mall.cz letos spustil svou vánoční kampaň už v půli září. Chtěl tak ukázat, že Vánoce se sice už blíží, ale čím dřív je začnou řešit, tím spíš je přežijí v klidu. Vyšlo přitom ze zářijového průzkumu od agentury Perfect Crowd, kterého se zúčastnilo 510 respondentů ve věku od 15 do 60 let z celého Česka, v němž 28 % respondentů uvedlo, že dárky pořizují už v září, aby vše stihli bez stresu a mohli si vánoční svátky užít v klidu se svými blízkými. Ve spotech je tradiční symbol Vánoc, kapřice Libuška z Karybníku. Tu mluví Jiřina Bohdalová. „Libuška se, jako každý kapr, bojí, že tyto Vánoce nepřežije. V první fázi kampaně tak začíná přemýšlet, jak lidi zmást a přesvědčit je, že se žádné Vánoce neblíží. Že je to celé jenom kampaň. V dalších fázích je vylovena a končí ve vaně, kdy už bude doslova bojovat o život. Urgence přežití je tak stále silnější. Kapřice to s lidmi zkouší po dobrém i po zlém. Chce Vánoce prostě jen přežít. V poslední, výprodejové fázi, která poběží po Vánocích, už by Libuška být neměla, ale kdo ví,“ uvádí Mall.cz.

První fáze kampaně odstartovala 16. září, druhá se přidala 21. října s výprodejem Black Friday, kdy Mall.cz představil prvních 2.000 akčních produktů se slevami až 80 %, přičemž k nim budou denně přibývat další. Kampaň na Black Friday běží v Česku a na Slovensku a vyvrcholí na konci listopadu. Mall.cz v ní propaguje „top nabídky za pár šupin“. „Většina Čechů chce o Vánocích trávit víc času se svou rodinou, chtějí být v klidu doma a ujídat bramborový salát. Realita ale často bývá velmi odlišná, kdy do poslední chvíle řeší chybějící dárky a stresují se návštěvami přelidněných obchodů,“ uvedl Oldřich Bajer, šéf skupiny Mall. „Obavy naší kapřice porostou s blížícím se prosincem a ona bude dělat vše pro to, aby svátky přežila. Stejně jako my lidi. Na to, jak přežít Vánoce v klidu, máme jednoduché řešení. Vánoce nemusí být o stresu, pokud začnete včas.“

Pod kampaní je podepsáno kreativní studio Yinachi. Televizní spoty natočila v produkci R.U.R. režisérka Barbora Novotná. V televizi budou vždy nasazeny dva spoty: brandový o délce 30 vteřin a taktické produktové spoty se stopáží 20 vteřin. Spoty poběží na kanálech skupiny Prima. Kampaň je 360° a poběží v televizi, tisku, outdooru a na internetu, včetně sociálních sítí. Doplní ji komunikace na víc než 500 výdejních míst a Mall Shopů, kde se s kapřicí, stejně jako na call centru, budou zákazníci setkávat i formou hlasového doprovodu. Nad to bude pro zákazníky k dispozici spousta dalších variací jako dárkový rádce, vánoční „kapří“ pohlednice, samolepky a mnoho dalšího.

Míla KneprZubatý kapr promlouvá hlasem Jiřiny Bohdalové... Není co dodat. Vlastně je: fakt to není vánoční klišé.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj Moussa„Tak pro tyhle top nabídky bych se klidně i sama utloukla.“ Kandidát na nejodpudivější marketingové sdělení tohoto roku.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarTato reinkarnace Bédy Trávníčka do podoby parafyletického vodního obratlovce se jaksi nepovedla.
Jakub Hussar (Haze)

Vilém RubešTak pro tohohle klienta se agentura klidně utloukla. Ale je tam Bohdalka, takže Rákosníček efekt zaručen. NKP.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerVím, že to má asi působit vtipně, ale mě to za srdíčko nechytlo. Tak oceňuji aspoň vizuální podobu.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekTak blíží se to, nebo neblíží? To bych se z toho utlouk‘. Slovních hříček plná káď, až se z toho zapletli do vlastních sítí. Kapr jako symbol funguje. Animace pěkná. Ale Vánoce přece nejsou kampaň, to z toho děláme jen my v reklamě. Dalo se z toho podle mě vytlouct víc.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákOdvážná zubatá kapřice je super. Vím, že se natočilo víc příběhů, ale bohužel jsem je neviděl. Těším se, až uvidím, jak kapřice lidi přesvědčuje, že Vánoce jsou jenom kampaň! Bohužel, vložený spot Black Friday myšlenku „Vánoce jsou jen kampaň“ nedrží.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Jan ŠimekTakže nejdřív bojuje proti a pak sama skočí ven. Aha.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekJá vám nevim. Zeptám se mámy, jestli se jí to líbí. Prý nelíbí. Ale kdyby byla máma kreativec, určitě by se jí to líbilo.
Ondřej Souček

5. Zásilkovna letos barví načerveno (21 %)

Česká logistická společnost Zásilkovna spustila reklamní kampaň Zásilkovánoce. Cílem kampaně je podpořit využívání Zásilkovny jako dopravce při předvánočních nákupech a navýšit počet stažení a používání mobilní aplikace. Každý, kdo nakoupí na libovolném e-shopu, zvolí pro doručení objednávky Zásilkovnu a při vyzvednutí zásilky použije její mobilní aplikaci, může vyhrát zpět hodnotu svého nákupu. Každý den vybírá Zásilkovna jednoho výherce a jejich jména zveřejňuje průběžně na webu, kde jsou i podrobně popsána pravidla vánoční soutěže a odkaz na stažení aplikace.

„Kampaň stavíme na pozitivních emocích. Nechceme, aby lidé něco vyplňovali nebo posílali SMS, jen jim říkáme, aby při výběru dopravce využili Zásilkovnu. A protože jsou Češi hravý národ, nemůže v kampani chybět soutěž. Podporou nakupování dárků už v listopadu pomůžeme také e-shopům a celému logistickému trhu, protože pomáháme rozložit nákup vánočních dárků do delšího časového období,“ říká Milan Šmíd, marketingový ředitel skupiny Packeta, majitele Zásilkovny. „Podobně jako v červencové kampani, zaměřené na zvýšení povědomí o značce, budeme i nyní využívat s influencery. Spolupráce s nimi se nám velmi osvědčila.“ 

Kampaň vymyslela a připravila agentura Social Park Jirky a Petra Králových. Ta vybrané dárky zabalila do firemní červené barvy, která má symbolizovat, že ho zákazníci dostali od Zásilkovny zdarma. Komunikace probíhá online, poprvé také v outdooru, konkrétně na citylightech v pražském metru, a do kampaně se zapojilo i šest větších influencerů pomocí Instagramu. „Do kampaně jsme vybrali vizuálně zajímavé dárky jako sluchátka, žehličku, vrtačku, autíčko nebo knihu a ty jsme nabarvili do firemní červené barvy Zásilkovny. Červené produkty pošleme vybraným influencerům, kteří je budou využívat na sociálních sítích,“ přiblížil Petr Král ze Social Parku.

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Míla KneprVšichni reklamu konzumují a tudíž ji rozumí, ba co víc, umějí ji vymýšlet a dělat. A to je její prokletí. Bratří Králové to ruku v ruce s marketingem Zásilkovny předvádějí - utahaný, nudný a bolestivě nekreativní opus. Influenceři s červenými produkty jako součást kampaně, to už je sado-maso. (A těm, kteří sado-maso můžou, doporučuji making-of video ke kampani. Dobrej hardcore.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj Moussa„Zásilkovánoce“ je příšerné slovo. A proč proboha ti lidé ničí věci?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarČervené vánoční fetiše mě neuráží. Vizuál by však mohl jít ještě o kus dál.
Jakub Hussar (Haze)

Pavel JechortNerozumím tomu a necítím potřebu, abych si zjišťoval, proč vlastně.
Pavel Jechort

Vilém RubešUpřímně nevím, co je horší. Jestli výsledná nudná kampaň, anebo sebechvalné video, jací jsme pašáci, a to navíc fofrem. Nejenže NKP. ale vnitřní nadýmání první třídy. Ble.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerMám rád jednoduchost. Kampaň vypadá jednoduše, působí jednoduše, ale přesto mi tam něco chybí. Asi to bude ten duch Vánoc, který vizuály nepochytily.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekHezky udělaná kejska. To sdělení, že Zásilkovna bere vybraný nákupy na sebe, se mi v tom ale ztrácí. Vizuály jsou moc složitý. Vcelku zajímavě to vypadá. Ale pořád je to jen přebarvení zboží do korporátních barev. Chápu, že krátká doba na realizaci byla výzva, ale na to se historie ptát nebude.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákTakhle to dopadne, když je proces důležitější než výsledek. #instanic
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Jan ŠimekOmlouvám se T-Mobile a Saatchi & Saatchi. Tohle je velký špatný.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekKampaň bych nazval Znehodnocené dárky. Myslím, že filozofický přesah, kdy ukazujeme, že na dárkách nezáleží a je důležitější být spolu, je silný. Škoda, že tohle asi nikdo nechtěl říct.
Ondřej Souček

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.