V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Jo, Young & Rubicam jsou blázni. Ale krásný blázni. Strašně krásný

Spot České spořitelny je, jak se říká v Brně, dobrej jak hajzl (tedy výjimečně dobrý, a také výjimečně silný).

Poslechněte si, co vám teďka řeknu. Mám teorii, co se děje, pokud se video virálně šíří. Takže první, co se stane, když uvidíte fakt dobré video, je, že pocítíte příval emocí a zároveň strašné, ale strašné osamění. Jste v tom sami a mučivě toužíte po potvrzení toho, co jste viděl, že to je opravdu něco úžasného. Pošlete ho kamarádovi a on vám řekne třeba něco ve smyslu „ty jo, fakt hustý!“. Prostě je v tom s vámi. No a pak máte konečně klid. Video můžete hodit na Facebook a když jste dost rychlí, tak vám takových komentářů přistane během chvíle třeba dvacet. Záleží samozřejmě, jaký je den, kolik je hodin a hlavně, hlavně jaké je počasí. Ale to je na knihu a o tom chci mluvit jindy a samozřejmě nikoliv zdarma.

Pustil jsem si tenhle spot České spořitelny a jen jsem na něj začal koukat, tak se mi chtělo tančit. Zpívat. Sdílet. To přece nemůže být české. To prostě nejde, aby tady byl někdo až tak dobrý. Že mě dostane od prvního záběru. Je to skvělá práce a teď si povíme proč.

Agentura Young & Rubicam sama představuje spot slovy „Skvělý nápad přišel na základě jednoduchého briefu: spoření vám přináší více radosti z věcí, které si koupíte. A spot explikuje právě více té radosti. Totálně přepálené úsměvy a nesmyslně vyhrocené emoce pochopí každý. A právě adaptace v prvních pár vteřinách spotu je tím, co diváky či uživatele dostane rychle k pochopení: „Tak jo, vím, co se mi snaží říci, jak se mám naladit, tak ať mi to ukážou“.

Když se divák či uživatel adaptuje, musíte kout železo, dokud je žhavé. A tady mám pocit, že pro účely televizní bezchybný spot v internetovém prostředí nutně ztrácí - těsně před koncem přichází packshot - a pak spot ještě chvilku pokračuje. To je samozřejmě bezvadný fór, pokud funguje jako fór, tedy přináší překvapení. Vlastně by se dalo říci, že stejná pravidla platí i pro vyprávění vtipů. I pro kouzelnické triky, pokud jste třeba viděli film Dokonalý trik. Já ho viděl asi padesátkrát, nekecám. A je to jediný film, který se bojím sledovat znovu. I když možná, kdybych si dělal retrospektivu Christophera Nolana, tak bych se možná bál méně.

Ale zpět k tématu - konec spotu nepřináší překvápko, jen pokračuje ve scénce neskutečné radosti. A tady si kladu otázku, jestli nestálo za to pro internet ten závěr přece jen nepoupravit tak, aby třeba:

  • rozvíjel myšlenku novým způsobem,
  • relativizoval děj nebo natáčení spotu tak, že dal spotu nový význam,
  • prostě ukázal - jako - nepovedený záběr z natáčení.

Možností je spousta, ale to je teď jedno. Jakkoliv je mi jedno naše jakékoliv umístění třeba v mistrovství světa v hokeji, po tomhle spotu mám chuť vyvěsit na barák českou vlajku.