V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Josef Klíma píše pro ČT seriál o reportérech, Bohumil Kulínský s Olgou Špátovou nabízejí cyklus 7 otázek

Mezi téměř čtyřmi sty námětů na nové pořady, které se novému vedení České televize do prosince do března sešly, jsou i projekty známých tváří, z nichž navíc některé už s veřejnoprávním médiem spolupracovali.

Ukazují to podklady, které ředitelka vývoje nových formátů Jana Kasalová ukázala minulou středu na tiskové konferenci právě k první várce novinek na obrazovce České televize.

Jana Kasalová ukazuje programové náměty, Václav Myslík. Foto: ČT

Jana Kasalová ukazuje programové náměty, vpravo ředitel výroby Václav Myslík. Kliknutím na fotografii zobrazíte verzi s čitelným dokumentem - pozor, jeho velikost je 1,1 MB a 3000 pixelů na šířku. Foto: ČT

Konkrétně Josef Klíma nabídl České televizi třináctidílný cyklus Reportéři a ti druzí, coby „společenský akční seriál“. Vzniká už tři roky, jak vyplývá z poznámky v podkladech od ředitelky Kasalové: „Autor i dramaturgie pracují na seriálu od konce roku 2008, 1. a 2. třetina za scénář zaplacená, fyzicky k dispozici všech třináct dílů v první verzi.“

Klíma býval dlouholetým reportérem publicistického týdeníku Novy Na Vlastní oči, teď točí pro Primu podobná Soukromá dramata. Pro ČT už napsal třeba trojdílný televizní film Vlna či nedávno uvedený dvojdílný snímek Jseš mrtvej, tak nebreč.

Někdejší sbormistr odsouzený za příliš blízký vztah k nezletilým svěřenkyním v Bambini di Praga Bohumil Kulínský je podepsaný jako autor námětu, scénárista a režisér cyklu 7 otázek. Navrhuje jej spolu s Olgou Špátovou, dokumentaristkou a svou bývalou partnerkou, která má být kameramankou nového publicistického projektu. Má jít o krátké dokumentární náměty, sedm otázek pokládaných vybraným osobnostem.

Své televizní plány Kulínský přiblížil v lednovém rozhovoru pro Reflex. Jeho vysněným tématem pro dokumentární film tehdy bylo „povídání s lidmi, kteří mají za sebou určité životní zkušenosti a něco prokázali svou prací“. Měli to být „ti, kteří jsou vynikající ve svém oboru, ale nejsou až tak mediálně známí“. „Nechci točit s celebritami. Týkalo by se to vědců, lékařů, spisovatelů,“ řekl tehdy.

„To tady chybí. Když se skloubí dohromady laskavost, inteligence a zkušenost, je to ohromná věc,“ mínil někdejší sbormistr. „Dost lidem chybějí podobné filmy.“

V interview mluvil taky o tom, že se přátelí s režisérem Jiřím Krejčíkem. „Často ho navštěvuji, doufám, že naše přátelství může přerůst i ve spolupráci,“ uvedl Kulínský.

Z podkladů ředitelky Kasalové vyplynulo, že ani o jednom ze dvou popsaných pořadů zatím nerozhodla programová rada České televize. Její finální verdikt má podle nového systému tvorby, který Médiáři popsal šéf ČT Petr Dvořák, přijít až po zpracování látky tvůrčí skupinou.

Těch má podle Dvořáka letos začít fungovat dvacítka. Jejich šéfy má televize z 85 přihlášených už vybrané, jména plánuje oznámit pozítří.