V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Josef Klíma píše Radku Johnovi: Posledních deset let jsi nebyl ani novinář, natož dobrej

Josef Klíma a Janek Kroupa, kteří letos po třech letech obnovili pořad Na vlastní oči, kritizují bývalého kolegu Johna za střet zájmů.

Reportér a spisovatel Josef Klíma, jeden z nejbližších kolegů Radka Johna z televize Nova, v dnešních Lidových novinách otevřeně popisuje, jak vypadala televizní práce tohoto dlouholetého novináře a scénáristy, později volební tváře a předsedy Věcí veřejných a ministra vnitra, který počínaje listopadem má externě pracovat pro vydavatelství Empresa Media Jaromíra Soukupa - hlavně na televizi Barrandov na novém pořadu ve stylu Na vlastní oči - a zároveň zůstal poslancem a zastupitelem na Praze 5.

„Dva plné úvazky jsem schopen zvládat a dosud jsem je dělal. Od voleb jsem pracoval tak 18 hodin denně,“ cituje Johna dnešní MF Dnes. Klíma si to pamatuje opačně a v Posledním slově dnešních Lidovek, v otevřeném dopise Johnovi (s nímž „jsem patnáct let spolupracoval a měl jsem ho docela rád“) o tom, co odpovídá na besedách lidem, kteří se ho právě na exministra ptají, si nebere servítky.

„Co jim budu povídat o tom, že už jsi posledních deset let nebyl ani novinář, natož dobrej? Že jsi nic nenatočil ani nenapsal, takže Tvé výlevy, jak spíš s pistolí pod polštářem, připadaly kolegům z branže k smíchu? Jak jsi reportáže, k nimž jsi namlouval úvodní studio, neviděl ani před vysíláním a často ani po něm, takže Tě divácké reakce občas vyváděly z míry? Drželi jsme basu, abychom nepoškodili ani pořad, ani Tebe.“

„Ale když ses dal přímo dohromady s tuneláři, začal dojit předraženým časopisem zdravotní pojišťovnu a dotacemi na kuchařku o zvěřině státní lesy a nakonec šéfovat nakladatelství, úzce spojenému s Janouškem, přece jen jsme se rozhodli domluvit Ti. Ale bylo už stejně pozdě. Tehdejší šéfové televize už byli rozhodnuti, že náš pořad zruší – a ty že se necháš nalepit jako plakát na partaj, která navenek troubí do světa, jak chce bojovat proti korupci, ale ve skutečnosti se sama hodlá dostat ke korytu,“ popsal Klíma vlastní zkušenost.

„Lze se vrátit z politiky k podnikání, k advokacii nebo do špitálu, ale do novinařiny ne. Jen kdyby se člověk smířil s tím, že bude psát o sportu, o kultuře nebo o módě. Jinak je už předem diskvalifikovaný, ušpiněný tím prostředím. Nikdo mu nemůže věřit, protože základní předpoklad novináře je NESTRANNOST, zatímco politika STRANICKOST. Slyšíš rozpor už v těch dvou slovech?“

„I kdyby stokrát proklamoval, že chce zase tepat tu chobotnici, už to nejde. Už mu nikdo neuvěří, že jen jedno chapadlo chobotnice nebojuje s druhým – a samo se tím maskuje,“ rozkládá Klíma Johnovo středeční prohlášení, že „mafiánskou chobotnici rozkrádající veřejné peníze v této zemi nelze zřejmě porazit pouze politickými prostředky“ a proto že se vrací k „autorské práci“.

Stejně se k Johnově dělení pracovního času mezi politiku a novinařinu staví Janek Kroupa, jenž s Klímou letos po třech letech obnovil pořad Na vlastní oči ve vysílání Novy, kde předtím běžel od jejích začátků v roce 1994. „Jestli chce dělat investigativní pořad, tak to jsem na něj opravdu zvědavý. Podobný pořad totiž může dělat jen člověk, který je nestranný, což není člověk, který je straník,“ říká Kroupa v MF Dnes, kde též publikuje.