Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Jurečka v Bruselu řešil rozdílnou kvalitu potravin, chce jednotnou legislativu

Ministr zemědělství Marian Jurečka

Marian Jurečka

Ministr zemědělství Marian Jurečka na včerejším jednání Rady pro zemědělství a rybářství v Bruselu opět apeloval na potřebu řešit dvojí kvalitu potravin mezi východními a západními státy celoevropskou legislativou. Podle ministra není možné nadále přihlížet situaci, kdy jsou spotřebitelé v některých státech diskriminováni. „Stávající situaci považuji za nepřijatelnou, dvojí kvalita potravin je pro nás prioritní téma, kterému se věnujeme již delší dobu. Jsem rád, že se k naší snaze přidávají další země, kterým vadí diskriminace části zákazníků na jednotném trhu EU,“ řekl Jurečka.

Minulý týden o tématu jednali ministři zemědělství a premiéři zemí V4 na mimořádném summitu ve Varšavě. Shodli se, že dvojí kvalitou je třeba se zabývat a nalézt účinná opatření na unijní úrovni pro ochranu spotřebitelů na jednotném trhu EU. V první polovině tohoto roku chystá Ministerstvo zemědělství velký srovnávací test výrobků stejných obchodních značek prodávaných v Česku a okolních státech EU. Informoval o tom server iDNES.cz

Evropská komise na jednání přislíbila, že se problémem dvojí kvality potravin bude aktivně zabývat. V polovině března se komisařka Věra Jourová v této věci sejde se zástupci spotřebitelů. Plánuje zmapovat situaci v rámci celé EU a následně v červnu předložit výsledky. Jako základ chce Jourová vyjednat transparentní postup, informovanost spotřebitelů a lepší využití stávajícího legislativního rámce.